Stranger Things: The Game

Verdikt
80

Pokud chcete ve světě Stranger Things strávit více času, je tato hra nejlepší volbou. Nabízí retro zážitek, známé lokace ze seriálu i oblíbené postavy.

Další informace

Výrobce: BonusXP
Vydání: 4. října 2017
Štítky: arkáda, retro, mobilní hry, akční

Asi by bylo naivní předpokládat, že jste o Stranger Things alespoň neslyšeli. Tento seriál kombinoval klišé 80. let s napínavým příběhem a parádní atmosférou. Není divu, že se stal hitem a nedávno vyšla druhá série. Mohlo by se zdát, že dnešní recenze jde s křížkem po funuse, jelikož hra měla ukrátit čekání na pokračování. Jenže my v ní najdeme zcela jiný smysl.

Seriál výrazně pracoval s tématem her. Zásadní roli hrálo klasické RPG Dungeons & Dragons, ale nechyběly ani herní automaty. Oficiální mobilní hra se rozhodně nesnaží držet krok s dobou a stejně jako seriál nás bere do minulosti. Nabízí tak pixel-artovou akční adventuru s otevřeným světem, ve kterém potkáte známé postavy a zabojujete si proti zlé vládní organizaci. 

Příběh je rozdělen do několika kapitol, podobně jako seriál. V každé z nich se vydáte do nového prostředí a potkáte novou postavu. Začínáte s šerifem Hopperem, který je prvním z osmi hratelných postav. Váš úkol je jasný – postrádá se čtveřice kluků, které musíte najít. První stopy nevedou nikam jinam než do obávané laboratoře v lesích u městečka Hawkins. Tam vřelé přijetí rozhodně nečekejte. 

Titul nabízí akční pasáže a řešení jednoduchých rébusů. Většina z nich vyžaduje kombinování schopností různých postav. Hopper vyniká díky svému silnému pravému háku, ale třeba Lucas to umí skvěle s prakem a Nancy si díky basebalové pálce poradí i s pevnými překážkami. Během každé kapitoly potkáte jednu postavu, která se k vám přidá. To fakticky znamená, že kdykoliv během hraní můžete aktivní postavu změnit a využívat tak její schopnost.

Nové postavy vám nepomohou jen v cestě kupředu, ale dává smysl se vracet i do dříve prozkoumaných oblastí. Od začátku totiž potkáváte překážky, které jsou pro vás v tu chvíli nepřekonatelné, což se však časem změní. Díky tomu objevíte nové vzácné předměty. Právě toto sběratelství se v dnešních hrách tolik nevidí, ale zde hraje podstatnou roli. Odemkne vám totiž celou řadu bonusového obsahu. I když uznávám, že teď už vás třeba exkluzivní trailer na druhou sérii tolik nevytrhne.

Nabízí se otázka, proč by měl člověk právě nyní hrát oficiální hru, která se odehrává mezi první a druhou sérií (i když návaznost je značně volná). Jestli jste už obě série viděli, odpověď vás jistě napadne. Pokud vás něco opravdu baví, čekání (minimálně další rok) na nový obsah se dá přirovnat k mučení. Tato prázdnota se však dá částečně zaplnit hraním hry, která sice není seriálem a určitě nemá tak zajímavý příběh, ale umožní vám strávit více času s oblíbenými hrdiny.

Hra má pouze jeden zásadní problém. Po chvíli se chtě nechtě začne opakovat. I když přibývají nové postavy a rébusy se komplikují, ve výsledku stále jen mlátíte nepřátele, jednoduchým způsobem interagujete s prostředím a procházíte bludiště. Určitě vám tak mohu doporučit hraní na etapy. A zatímco seriál jste pravděpodobně zhlédli na jeden zátah, hru bude nejlepší hrát po kapitolách s přestávkami. 

Zmínit musíme také cenu. Titul stáhnete pro iOS i Android zdarma. Nečekejte však free-to-play model. Hra vznikla pro propagaci seriálu a neobsahuje ani jednu (jinou) reklamu nebo mikrotransakci. A nejlepší je, že si ji klidně mohou užít i ti, kteří o seriálu nevědí zhola nic. Pro ně to bude příjemná retro adventura. A pro fanoušky nabízí způsob, jak se do oblíbeného světa ještě na chvíli vrátit.