Stormbound

Verdikt
80

Stormbound nabízí velmi povedený tahový systém, který si bere to nejlepší z her jako jsou Clash Royale a HearthStone. Dokonce ani free-to-play nepatří k nejhorším.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Kongregate
Vydání: 18. září 2017
Štítky: tahová, mobilní hry, strategie

Hra Clash Royale byla trefou do černého, což můžeme poznat i podle toho, že se stále ještě rojí nové tituly, které ze zmiňované hry vychází, či ji přímo kopírují. Stormbound: Kingdom Wars je rovněž takovou hrou. Jako dobrá zpráva ovšem působí, že si z předlohy půjčuje jen minimálně a opravdu přichází s řadou vlastních nápadů.

Nejzásadnější novinkou je změna rychlosti. Zatímco zmiňovaný vzor může být v určitých momentech značně hektický, Stormbound vám dá na každou akci spoustu času. Vykládání nových jednotek a jejich pohyb je totiž řízen tahy. Záleží na rychlosti konkrétních vojáků, ale zpravidla se každé kolo hýbou o jedno pole vpřed. To znamená, že obranu či útok můžete chytře plánovat.

Vedle zmiňované populární duelovky hra připomíná ještě další, neméně oblíbený titul. Každá z vašich jednotek je představována kartou a některé z nich jsou doprovázeny speciálními bonusy. Jedna třeba nese speciální efekt platný při jejím vyložení, druhá aktivuje svou schopnost po smrti a jiná pak zase ovlivňuje hru, dokud je na ploše. Některé karty se hezky kombinují s jinými a k vítězství vás posune právě jejich strategické a promyšlené vykládání. Co vám to připomíná? Samozřejmě, třeba HearthStone.

Mezi svými kartami ale naleznete ještě další dva typy. Vedle jednotek to jsou i věže, které jednak brání nepřátelům v cestě, ale navíc mohou ovlivňovat další jednotky trvalými bonusy. Posledním typem karet jsou kouzla. Hravě tak můžete zasadit drtivou ránu konkrétní nepřátelské jednotce, zranit všechny nebo provést jeden z dalších mnoha efektů. Pro zahrání karty potřebujete manu, jejíž zásoba se každým kolem zvyšuje, takže ke konci může být bitva výrazně epičtější, jelikož do ní promluví více jednotek.

Zapomeňte na rozlišné statistiky síly a obrany u nepřátel. V této hře se hraje na počty – pokud se střetnou dvě jednotky, přičemž útočící bude mít 3 vojáky a bránící jen 2, útočníci z toho vyjdou vítězně s jedním zbývajícím pěšákem. Vaším cílem je pak zničit nepřítelův hrad. Stačí, když se do něj vaše jednotky dostanou.


Karty jsou rozděleny do několika kategorií (klanů), které navzájem nemůžete kombinovat, ale které odpovídají rozdílným stylům hraní. Zpočátku nebudete zrovna oplývat velkým výběrem karet, ale díky kampani jich několik získáte, a hlavně se s jednotlivými klany seznámíte. Lépe tak poznáte, kterým směrem se ve hraní vydat a na které se karty se následně zaměřit. Samozřejmě, zisk nových karet je řízen náhodou, ale v obchodě si přecijen můžete vybírat.

Hlavní herní mechanika je velmi povedená, protože souboje jsou dostatečně taktické a v multiplayeru najdete pořádnou výzvu. Všechny schopnosti jsou dostatečně variabilní a zůstává tak dostatek prostoru na vaši vlastní strategii. Drobnou překážkou samozřejmě po chvíli může být free-to-play model. Hru zdarma stáhnete, bez problému ji můžete hrát, ale s platícími hráči nebudete držet krok. Po pár výhrách se tak můžete rychle zaseknout. Velikým plusem je ovšem to, že na odměny ze zápasů nemusíte čekat a získáte je rovnou – po zhlédnutí reklamy navíc očekávejte ještě nějaký bonus navíc.

Osobně bych byl radši, kdyby Stormbound vypustil onu sběratelskou část a nechal mě prostě jen hrát se svým povedeným tahovým systémem. Zase na druhou stranu je to právě sběratelství, které vás u titulu udrží dlouho. Klany nabízí značnou variabilitu a free-to-play model rozhodně nepatří k nejhorším, takže to minimálně můžete zkusit. Vždyť i ta grafika se povedla!