Steep: Road to the Olympics
Obrovský potenciál Ubisoft nevyužil kompletně a přinesl rozšíření, po němž po skončení Olympijských her asi nikdo moc nevzpomene. Hra je plná nedokonalostí, které na každém kroku prozrazují, že Ubisoft vsadil primárně na přitažlivost licence. Nejpovedenější jsou asi nové módy sjezdového lyžování a slalomu, případně Slopestyle, ale ani ty nezahladí celkovou pachuť z toho, že rozšíření mohlo být výrazně lepší.
Olympijské hry, ať už letní nebo zimní, jsou jednou z největších sportovních událostí na světě. Svou polívčičku si tak na nich rád přihřeje každý, kdo může. Třeba i vývojářská společnost Ubisoft, která vydala rozšíření Road to the Olympics ke hře Steep.
Nové rozšíření přináší zcela nové pohoří Japonska, které můžete prozkoumávat podle libosti jako dříve Alpy a Aljašku, tedy po svých nohách, či prostřednictvím dalšího vybavení, jako jsou lyže, snowboard nebo paragliding. K rozšíření patří i korejská hora, ale ta je k dispozici pouze pro olympijské závody.
Vedle klasického objevování, plnění výzev a poměřování sil s ostatními hráči se však Road to the Olympics soustředí také na samotné závodění pod pěti kruhy. Úvodní formulka sice může znít ohromně přitažlivě, celkové vyznění Road to the Olympics je ovšem podobně hořkosladké jako celkové vyznění těchto Olympijských her (s ohledem na třenice mezi oběma Koreami, či doznívající ruský dopingový skandál).
Nechtěný update
Vydání Road to the Olympics doprovází update, který se týká všech verzí hry, nikoliv jen rozšíření. Update výrazně snižuje realističnost triků ve vzduchu, kdy se při spinech točíte rychleji než káča. Majitelé počítačové verze hry si přitom stěžují i na jistý downgrade grafiky, kdy například sníh při odrazu či dopadu vypadá dost hrozně.
Na tomto updatu je sympatické snad jen to, že vylepšil možnosti grindování, tedy sjíždění trubek a stromů. Díky tomu můžete tvořit efektnější trikové série a ještě lépe využít prostoru, který se v horách nabízí. Možnosti grindování se pak přímo dotýkají některých olympijských závodů, především Freestylu na snowboardu, kdy se na dráze objevuje hromada zábradlí a vyvýšenin přímo určených ke sjíždění a efektnímu přeskakování mezi nimi.
Kdo vyrostl na sérii Tony Hawk's, pro níž grindování bylo stěžejním prvkem a hlavní esencí zábavy, upgrade nejspíš nakonec přivítá. O Road to the Olympics to ovšem bezezbytku tvrdit nelze. A teď nemluvíme o, slušně řečeno, kontroverzním kroku, kdy Ubisoft v updatu 1.12 vyjmul ze hry dříve dostupné sporty jako sáně a vrátil je do obchodů za herní měnu, tedy za mikrotransakce. Tohle se nedělá a rozhodně ne majitelům season passů, kteří by měli mít přístup k celému budoucímu obsahu.
Chabá cesta na Olympiádu
Samotné rozšíření obsahuje kratší lineární kampaň, v níž zažijete cestu freestylového snowboardisty nebo lyžaře z běžných sjezdovek až na závody pořádané pod pěti kruhy, kde můžete jako první freestylový jezdec v historii získat tři medaile. Perfektní nápad však Ubisoft pohřbil pod sněhem svým laxním přístupem. Naprosto nezáživný komentář, pár cut scén před a po závodech a to je vše. Trošku to připomnělo budgetové hry, které se prodávají v supermarketu za pár korun.
Nové herní módy dopadly o poznání lépe. Zajímavé jsou především sjezdy a slalomy, ale i akrobatické disciplíny jako Slopestyle, kde jedete po speciálně upravené trati a snažíte se předvést co největší množství co nejobtížnějších triků. To se opět přibližuje stylu Tonyho Hawka, což je značné plus. Na druhou stranu třeba takový Cross, který mohl být už z podstaty věci nosným prvkem celého rozšíření a legendou rodinné zábavy, nám nakonec přišel bez jiskry.
Stejně jako Cross nás pak hodně zklamalo zjištění, že trať pro Slopestyle není vystavěná podle skutečné olympijské tratě (jak Ubisoft sliboval). Jedná se o maličkost, ale když ji přidáte k další spoustě maličkostí, jako třeba že ostatní hráči ve vaší blízkosti jsou při závodech sice skrytí, ale přesto je slyšíte, už to začíná být moc.
Výsledkem je nedokonalý, chtělo by se říct až odfláknutý celek, který nejspíše těží z toho, že jinou alternativu v současné chvíli nemáte. Základ, který vychází z původní Steep, není špatný, ale samotné olympijské rozšíření je zklamáním. Pokud patříte mezi milovníky zimních sportů, pak si Road to Olympics nejspíš koupíte a také v rámci možností užijete. Ale přitom stejně budete skřípat zuby, že celá olympijská kampaň mohla být mnohem lepší a propracovanější.