SteamWorld Dig

Verdikt
75

SteamWorld Dig je koncentrát čisté zábavy z objevování prostoru pod našima nohama. Tam dole se budete bát, jásat i soptit, ale emoce bohužel nevydrží dlouho.

Počítač

WindowsWindows

9,99 €Steam

Mac OS XMac OS X

9,99 €Steam

LinuxLinux

9,99 €Steam

Konzole

PlayStation 4PlayStation 4

$9,99PlayStation Store

Xbox OneXbox One

Xbox Store

3DS3DS

Nintendo eShop

PS VitaPS Vita

$9,99PlayStation Store

Wii UWii U

Nintendo eShop

Další informace

Výrobce: Image & Form
Vydání: 5. prosince 2013
Štítky: arkáda, steampunk, indie hra, adventura, akční

Nechybělo mnoho a SteamWorld Dig by vypadala jako Tenkrát na západě. Vžijte se do toho - ostré prérijní slunce se opírá do zpocených čel desperátů, Lola cmrndá jednu kořaličku za druhou a starý koloniálník vrací nazpátek vždycky jenom knoflíky. V zapadlém koutě vyprahlého světa jde prostě všechno trochu pomalu a jinak. Nebetyčná nuda, řekl by nezúčastněný pozorovatel. Ale on je to vždycky spíš jen klid před bouří.

Jak známo, člověku je lépe ve stínu než na slunci a právě zde SteamWorld Dig přepřahá. Plošinovka s důrazem na prozkoumávání světa totiž není o westernových přestřelkách, ale o životě hluboko pod nimi. Pod zemí. Pokud jste SteamWorld Dig, tohle úspěšné nezávislé dílo od studia Image & Form, už náhodou loni zaregistrovali na 3DS, vězte že počítačový port není jiný. Jednou kopneš do země a už se toho nezbavíš. „Krtkování“ matkou zábavy.

Rychleji, více, hlouběji...

Kopnout do země ještě hlouběji než včera, to je pro hledače pokladů stejná droga jako pro vinaře odemknout dveře od sousedova sklípku. A chtíč po novém dobrodružství SteamWorld Dig podala věru náramně. Milujete-li prozkoumávání cizího světa nosem dolů a chcete-li navštěvovat místa, o kterých jste přesvědčeni, že je ještě nikdy nikdo před vámi neviděl, směle dál.

A proč to nepřiznat, je to setkání docela předvídatelné. Nikoliv kvůli portu, ale proto, že tahle plošinovka reprodukuje jednu dobře známou formuli z nedávné minulosti. SteamWorld Dig, ať už mu to přičtete k dobru nebo na vrub, je koncepčním klonem Terrarie. Novinka se zbavila jen starých přívěsků. Nemá sociální, budovatelské ani online funkce a cílí na čistou radost z objevování. Je jednoduší a přímočařejší. Přesto podobně zábavná.

Divotvorná mapa

Westernové prostředí je jen drobným bonusem, aby té podobnosti nebylo příliš. Hráčovým domovem se nestává pečlivě budovaná klícka, nýbrž westernový „rynek“ se společností okostýmovaných NPC, s nimiž náš kopáč před saloonem obvykle prohodí pár příběhových vět, utrží od nich peníze za vykutané drahokamy, vybaví se novými upgrady a pak šup zase pod zem. Tam se mu veškerá výbava hodí k boji nejen s hlínou, ale i důlním červstvem.

Princip zábavy v SteamWorld Dig se řídí neměnnými pravidly. Nahoře mezi lidmi nakoupíš a dole mezi potvorami zemřeš či zbohatneš. Je to překvapivě zábavný koloběh jednoduchých činností. Dole, v hlavní části hry, SteamWorld Dig dokonale reprodukuje Terrarii. Hra sympaticky počítá metry pod zemí, pečlivě do mapy zaznamenává čerstvě prokopané koridory a právě díky tomu překypuje až zvrácenou motivací - kopej co nejníže, abys ozvláštnil statistiku hloubkovými čísly a zabil pár nových monster! Zní to možná suše, ale skvěle se to hraje.

Podzemí v SteamWorld Dig je plné kysele se tvářícího života. Potvory, vyvedené v různých barvách a tvarech, připomínají mix Terrarie a Maria a vzbuzují spíše úsměv než hrůzu. Ale ve spojení s důmyslnými střelami, bombami a vtipně rozestavěnými soudky s dynamitem zavdávají spoustě infarktových situací.

Nadto budete v důlních bludištích často narážet i na nebezpečně padající kameny hrozící horníkovi instantní smrtí. Na druhou stranu se ale ve SteamWorld Dig objevují i laškovné kameny, které snadno mizí a zase se objevují, takže člověk je co chvíli ve vtipné puzzlovité pasti. Ano, i puzzly tahle krátká hra má. Několika obligátních logických hrátek na odemykání vzdálených dveří se v SteamWorld Dig opravdu dočkáte.

Důlní mapy jsou tvořeny tak důvtipně, že už jen ono samotné kopání, respektive vedení nových tras, uspokojuje dobrodruhovy touhy. Svět tam dole můžete objevovat svobodně a v jakémkoliv směru a veškerá hornická činnost se navíc ukládá, takže mapa je čím dál tím víc poznamenána starými vrty. SteamWorld Dig je jednou z mála plošinovek, v níž si hru uděláte sami sobě těžší tím, že se do ní opakovaně pouštíte. Spletitost chodeb časem přeroste až v neuvěřitelný labyrint.

Jeden vrták, děkuji

Prostředí hry a důlní život se rychle stane velkou herní výzvou. Možná si proto zpočátku ani nevšimnete, že hra oplývá de facto jen třemi různými herními oblastmi. Civilní hnědá časem přejde v "kyselinově" zelenou a pak technicistní šedou. A konec. Od příliš brzkého nástupu stereotypu hru zachraňuje také dobře vybalancovaný systém upgradů. Jakmile by hrozilo, že se prokopávání stane rutinou, přijde hra s nějakým novým bonusem. Tu získáte lepší krumpáč, tu "sedmimílové" boty, jindy si budete moci dovolit i nový speciální pohyb - to se to pak kope!

Herní prostředí není automaticky generované, což se nakonec muselo ve výsledku odrazit, a možná tak tucet příběhových questů nezařídí zábavu delší než na pět nebo šest čistých hodin. Nakonec i ta roztomilá skladba upgradů se rychle vyčerpá. 

Zcela upřímně, SteamWorld Dig  nadchne, ale úžas nevydrží dlouho. Hra působí spíše jako prolog k něčemu, co nepřichází a ve výsledku se, přestože vyniká milou westernovou stylizací, nakonec nevyhne pověsti lacinějšího klonu Terrarie. Ano, SteamWorld Dig je Terraria bez budování, multiplayeru i sociálních funkcí, a zachraňuje se chytrou dynamikou, povedeným prostředím a levelingem.