Stealth – Hardcore action

Verdikt
85

Příjemná logická hra výborně využívající mechaniky kradmého pohybu v perfektně padnoucí grafice. Škoda jen, že celý zážitek není podtržen hudebním doprovodem, který by hru posunul ještě o stupínek výš.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Two Beards Games
Vydání: 26. února 2017
Štítky: stealth, logické

Stealth – velice oblíbená herní mechanika, vyznačující se kradmým pohybem za účelem nepozorovaně dosáhnout předem vytyčeného cíle. Nejčastěji se s ní setkáváme ve velkých akčních hrách, kde hraje roli jedné z možností, jak se danou úrovní prokousat (další volbou je většinou stará dobrá hrubá síla). Stealth – hardcore action na to jde jinak. Jelikož má samotné slovo stealth v názvu, jistě vás nepřekvapí, že tady půjde jen a pouze o to.

Práce tajného agenta je velice náročná. Dostanete místo a úkol, který musíte splnit. A protože jste tajný agent, bylo by dobré, kdyby vás u toho nikdo neviděl. V takové případě by se celá akce sakra rychle zvrtnula. A to nechcete. Proto vás čeká pozorování patrolujících hlídačů, zapamatování si jejich pochůzkovýcha tras a následně se nepozorovaně rozeběhnout za cílem.

Stealth je abstraktní logická hra v top-down zobrazení. Abstraktní proto, že výše popsané řádky si musíte domyslet. Ve hře nenajdete žádný příběh, nikdo vám neřekne, kdo jste a co a proč to děláte. Zato najdete rovnou stovku čím dál tím více obtížnějších úrovní, ve kterých je vaším cílem posbírat 3 hvězdičky. Tedy alespoň z počátku. Vašimi nepřáteli jsou patrolující stráže, jejichž zornému poli je nejlepší se vyhnout. Musíte si tak správně načasovat své kroky, využívat zákoutí a proplížit se spletitými chodbami různých interiérů. Jakmile seberete všechny hvězdičky, musíte ještě dojít k východu.

Pokud se vám náhodou stane (a věřte, že stane), že skončíte v zorném poli hlídky, není všem dnům konec. Sice tím zalarmujete naprosto všechny hlídky na mapě, ale pokud jim včas zmizíte z očí, jste z nejhoršího venku. Hlídky ale začnou po vás pátrat a to tak, že nevyzpytatelně. Jakmile jednou spustíte alarm, už se nikdy nevrátí ke svým starým patrolám a záleží už jen na vašem umění a trochu toho štěstí, zda to zvládnete ven živý.

Aby vás hra po pár desítkách úrovní nezačala nudit, začnou se na mapách objevovat nové prvky. Můžete narazit na dveře, které dokáží otevřít jen stráže, užitečné vypínače poplachů nebo třeba rukojmí, které musíte osvobodit a dovézt ve zdraví k východu. K zvládnutí obtížnějších úrovní máte i pár vychytávek. Předně dokážete omráčit hlídku stojící k vám zády (když se pohybuje, to je potom opravové umění!). Omráčeného chudáka je třeba někam uklidit, aby si ho nevšimli ostatní a nespustili poplach. Nejcennějším pomocníkem vám bude speciální vize, která vám odhalí cesty všech hlídačů na mapě.

Ve výsledku je Stealth – hardcore action velice milým překvapením. Nabízí příjemnou byť jednotvárnou grafiku a výborně využitou stealth mechaniku v dobře vyvážených úrovních. Některé sice projdete na první pokus, ale jiné vám pěkně zavaří mozek a přinutí vás využít všechno, co hra nabízí. Občas vás může pozlobit ovládání, to když si ve spěchu neuvědomíte, kde máte palec, narazíte o milimetřík do zdi a hlídka vás tak odhalí. Jednoznačně největší slabinou je ozvučení. Ve hře totiž není hudba a přitom se zde přímo nabízí ambientní tajemná skladba táhnoucí se na pozadí. I tak se jedná o zábavnou logickou hru na spousty hodin bez nutnosti sahat do peněženky.