Stargunner

Verdikt
80

Přímočarých stříleček už dnes tolik nevychází. Někteří vývojáři se sice snaží tradici udržet, ale zlatá doba žánru už, zdá se, pominula. Naštěstí vám nic nebrání se do ní vrátit pomocí nostalgického výletu - třeba se skvělou akční peckou Stargunner, která vyšla v roce 1996.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDOS Games Online

Počítač

WindowsWindows

ZdarmaSteam

Mac OS XMac OS X

ZdarmaSteam

Další informace

Výrobce: Apogee
Vydání: 19. listopadu 1996
Štítky: sci-fi, zdarma, střílečka, retro, staré pecky, online hry, akční, online

Pamětníkům a milovníkům retro her se jistě rozzáří oči, když zaslechnou jméno vývojářského studia Apogee. Jedná se o skupinu, která v dobách své největší slávy v podstatě určovala herní trendy celého průmyslu. Studio později zaniklo, respektive bylo asimilováno, ale ještě předtím se stihlo rozloučit ve velkém stylu. Ano, správně, posledním vydaným titulem od Apogee byla právě vesmírná střílečka Stargunner, kterou máte před sebou.

Význačnost hry nespočívá v tom, že by se snad snažila nějakým zásadním způsobem redefinovat žánr, překopat zažité mechaniky či představit originální a neotřelé přístupy k akčním vesmírným střílečkám. Ne, Apogee si pro svůj poslední titul vybrali jiné cíle. Totiž vzít dobře známou mantru a vyrobit podle ní hru s řemeslně dokonale vybroušenou hratelností. A to se jim vskutku povedlo.

Stargunner je tedy chytlavá, adrenalinová, zábavná a parádně vyvážená akce, kterou je radost hrát i dnes, více než dvacet let od vydání. Dostanete k dispozici nespočet zbraní, možností, vylepšení a výbavy, kterou můžete mezi misemi nakupovat a zdobit s ní své vesmírné plavidlo jak vědeckofantastický vánoční stromeček. Hra srší dynamikou, destruktivní satisfakcí a vůbec není problém se do ní ponořit a utopit v ní dlouhé hodiny. Tedy, za předpokladu, že jste majiteli pevných nervů, protože obtížnost je nastavená pořádně vysoko a mazlit se s vámi nikdo nebude.

To by samo o sobě samozřejmě stačilo k srdečnému doporučení, ale Stargunner si může připsat k dobru ještě jedno "nepatrné" plus. Je totiž zcela zdarma, a to nejen v prohlížečové verzi, ke které sice nepotřebujete instalaci, ale neobejdete se bez připojení k internetu. Hru si můžete bezplatně stáhnout také v modernizované verzi s podporou současných operačních systémů přímo ze Steamu, a to jak pro Windows, tak pro Mac. A to už vážně není co řešit. Směle do toho!