StarCraft

Verdikt
94

Tvůrci jedné z nejlepších strategických her všech dob se rozhodli své legendární dílo dát k dispozici zcela zdarma, a to dokonce i s datadiskem. Tohle si nenechte ujít.

Počítač

WindowsWindows

Oficiální stránky

Mac OS XMac OS X

Oficiální stránky

Další informace

Výrobce: Blizzard Entertainment
Vydání: 31. března 1998
Štítky: sci-fi, starcraft, zdarma, realtime, staré pecky, strategie

Osm let. Taková doba nás dělí od předchozího patche pro StarCraft: Brood War, zatímco od vydání hry uplynuly téměř dvě dekády. Mezitím ušel herní průmysl obrovský kus cesty, ale jedna z nejpopulárnějších strategií se pořád drží a teď dostala nový patch. Největší novinkou je dříve oznámené vydání hry zdarma, k němuž právě došlo.

StarCraft: Brood War si může od dnešního dne stáhnout zcela zdarma kdokoliv pro PC a Mac. Seznam změn a úprav nového patche s pořadovým číslem 1.18 obsahuje úpravy, které lehce zasahují i do menu hry. Přibyla tak například možnost nechat si hru zobrazit v okně či v okně na celé obrazovce s tím, že mezi režimy zobrazení lze přepínat pomocí Alt+Enter. Nově hra podporuje také UTF8, mód Observer a vývojáři přidali také sekci menu Popular Maps. Díky ní budete mít hledání her či herních typů jednodušší.

Užitečně zní také možnost pro zobrazení APM (actions per minute), to abyste věděli, že na klepot prstů průměrného Korejce pořád nemáte. Fajn je také možnost zobrazení času zápasu a neztratí se ani vylepšená kompatibilita s Windows 7, 8.1 a 10. Připomeňme, že StarCraft (i datadisk Brood War) vyšel v roce 1998. Tedy v době, kdy byly standardem Windows 95 a nejmodernějším, teprve několik měsíců starým výstřelkem byly Windows 98.

Vývojáři také vylepšili ochranu proti podvádění a opravili několik drobných grafických bugů a technických problémů. Bezplatné vydání StarCraftu je jakýmsi předvojem před chystaným a vůbec prvním remasterem od Blizzardu. O StarCraft: Remastered víme oficiálně už několik týdnů a byť zatím nemáme přesné datum vydání, pořád platí zatím nepříliš určité „léto 2017“ – tedy někdy mezi červnem a zářím. Hra bude technicky aktualizovaná a nabídne lepší matchmaking, žebříčky, podporu cloudu, sociální funkce apod.

StarCraft: Remastered původní hru naštěstí nepřeklápí do enginu StarCraft II, ale snaží se zachovat maximum toho, co dělalo StarCraft tak populární hrou. Hratelnost jedničky si teď ostatně můžete vyzkoušet na vlastní kůži a bude vás to stát jen váš čas.

 

Remaster StarCraftu dává smysl. Druhý díl se sice chytil a těšil se jak velkým prodejům, tak popularitě, ale zájem o něj minimálně na poli esportů časem poněkud uvadl. Moderní zástupce staré gardy musel chtě nechtě uvolnit místo novému žánru MOBA her, které mimochodem vzešly právě z prvního StarCraftu a jeho mapy Aeon of Strife.

Brood War se navíc stále těší velké popularitě v korejských hernách. Ty sleduje web Gametrics, podle jehož žebříčku je StarCraft momentálně na pátém místě. Původní StarCraft tak nikdy úplně neumřel a díky bezplatně vydané první hře a chystanému remasteru je víceméně jisté, že bude žít aktivním životem ještě mnoho let.