Starbase

Verdikt

Když se řekne hromadný multiplayer ve vesmíru, možná vám na mysli automaticky vytane Star Citizen, ale kontroverzní vývojová stálice nemá monopol na žánr. Autoři logických plošinovek Trine se totiž přiznali, že už pět let vyvíjejí své vlastní slovo do pranice. MMO Starbase by se mělo podívat do předběžného přístupu ještě letos.

Počítač

WindowsWindows

Nedostupné

Další informace

Výrobce: Frozenbyte
Štítky: vesmírný, vesmír, mmo, sci-fi, akční

Oznámení pokračování kouzelné série Trine s podtitulem The Nightmare Prince nás velmi příjemně překvapilo. Zejména proto, že se čtyřka po nepříliš úspěšném pokusu předchůdce s 3D prostředím vrací ke starému dobrému 2,5D. Ale studio Frozenbyte není z těch, které by v jednu chvíli pracovaly na jediné hře. Ještě letos totiž vydá ambiciózní vesmírné MMO Starbase.

Pokud jste obeznámení s českým velmi úspěšným titulem Space Engineers, pak jste prakticky obeznámení i se Starbase. Obě hry totiž sdílí většinu základních prvků. Ve Starbase je kompletně zničitelné prostředí, budujete základnu i lodě od základů, těžíte suroviny na asteroidech, obchodujete s různými frakcemi, bojujete.

Naštěstí se nějaké rozdíly najdou. Tvůrci vsadili převážně na model destrukce, který v sobě snoubí jak voxely, tak vertexy, které otevírají dveře nejmenším detailům. A to doslova. Do pláště lodi můžete úplně kdekoliv vypálit libovolný tvar a skrze něj se dostat na palubu. Snadno ustřelíte zámky dveří, které pak jednoduše odpadnou.

To samé platí při tvorbě věcí, které zkrátka „namalujete štětcem“. Líbí se nám i možnost po vyhrané bitvě vzít poletující trosky a s pomocí hřebů jimi zakrýt poškozené části vlastního plavidla. Starbase na nás tak působí jako mírná evoluce Space Engineers, i když jsou zde naopak ústupky ve smyslu survivalu.

Jste totiž roboti. Lidé už asi v tomto vesmíru neexistují, zato robotů se svobodnou myslí je přehršel. A rvou se o moc, stejně jako my. Robot ale nepotřebuje kyslík, takže vás poletování vesmírem bez skafandru nijak netrápí. Nicméně dobře mířená kulka od nepřítele je stále účinná.

Hra Starbase není zamýšlená jako explorativní výprava pro jednoho hráče. Potřebuje spoustu hráčů, kteří zabydlí její vesmír, vytvoří nové frakce, spojenectví a rozepře. Doufá v to, že se do ní pustíte s kamarády, se kterými vybudujete základnu, obranné systémy, pořádně opancéřovanou loď a vydáte se na průzkum dálav, kde snad narazíte na cenné kovy na vesmírných tělesech či v troskách lodí a ty dobře zpeněžíte.

Studiu Frozenbyte rozhodně nechybí odvaha. Investovat pět let vývoje do takového typu hry se může zle nevyplatit, ale třeba se rychle utvoří početná základna fanoušků, která bude hru udržovat naživu po několik let.

To ostatně bude potřeba. Starbase letos zamíří teprve do early accessu, ve kterém prý hodlá strávit minimálně 1–2 roky. Je proto úctyhodné, že tvůrci slibují jeden velký update měsíčně plus jeden malý každý týden. Tak snad jim to vydrží.