Star Wars: Knights of the Old Republic

Verdikt
93

Jedno z nejlepších RPG. Propracované, fantasticky rozlehlé, vtipné, poutavé, plné dějových zvratů a především zábavné. Nelze než doporučit nejen fanouškům tohoto žánru, ale rovněž samozřejmě všem příznivcům Hvězdných válek, kteří role-playing hry třeba nikdy předtím ani nezkusili anebo je neměli dosud příliš v lásce.

Počítač

WindowsWindows

8,19 €Steam

Mac OS XMac OS X

8,19 €Steam

Konzole

XboxXbox

Nedostupné

Další informace

Výrobce: BioWare
Vydání: 5. prosince 2003
Štítky: sci-fi, star wars, fantasy, third person, adventura, akční, rpg

Her, jako je Knights of the Old Republic vychází opravdu málo. Na poutavější a propracovanější hru z prostředí Hvězdných válek si vzpomenete jen těžko, a to můžete počítat i tituly jako byla pradávná Rebel Alliance nebo série Jedi Knight. Knights of the Old Republic je totiž dokonalá kombinace role-playing game a akční adventury – a takto vyvedených mixů žánrů je dnes žalostně málo. Mimochodem, pokud si chcete vzít Sílu s sebou na cestu, hra je k dispozici i v mobilní verzi.

Úvod aneb 4000 let před Epizodou 1

Prvním krokem na cestě za úspěšným titulem je jistě děj. Knights of the Old Republic (dále už jen KOTOR) je další z her, které pro nás LucasArts nachystalo na motivy veleslavné filmové ságy Hvězdných válek, jež se stala kultovní a díky moderním pokračováním stále žije a udržuje si pozornost tisíců diváků na celém světě. KOTOR nás ale zavádí 4000 let před události, které nastiňují filmy. Ačkoliv čtyři tisíce let jsou pro vesmír dobou zanedbatelnou, změnilo se toho hodně. A především: hrdinové Hvězdných válek nežijí a ještě dlouho žít nebudou. Zdá se to prosté, ale ve skutečnosti jde o velice důležitou skutečnost, protože Bioware mohli popustit uzdu své fantazie a vytvořit příběh nezávislý prakticky na čemkoliv, co George Lucas dříve použil ve svých filmech.

Galaktická Republika zažívá roky neklidu. Oslabená válkou, kterou způsobil pád Jedie Exara Kuna na Temnou stranu Síly, musí aliance mírumilovných planet a systémů čelit novému nebezpečí. Nejen, že je stále ohrožena Mandaloriany, nebezpečnými lovci lidí, kteří s Republikou úspěšně svádí válku už po několik let a ohrožují nevinné obyvatelstvo, ale zároveň povstává hrozba, které bude Republika čelit ještě čtyři následující tisíciletí. Mladí Jediové Revan a Malak proti vůli svých Mistrů opouští ostatní učedníky a zapojují se do bitvy s Mandaloriany. V ní sehrávají důležité role a díky nim se Republika na nějaký čas stává bezpečnou. Jenže Revan a Malak poté, pod záminkou hledání zbytky nepřátelské flotily, mizí a nějaký čas jsou považování za mrtvé. Tak tomu ale není...

Z obou nadějných studentů se najednou stávají Sithové a místo triumfálního návratu se do Republiky vrací útokem na její vnitřní systémy. S sebou mají tisícovky vojáků a Temných Jediů, o kterých dosud nikdo neměl potuchy. V Republice tedy nastávají znovu zlé časy. Mírumilovné světy se ocitají pod krutou nadvládou Sithů, kteří hledají všechny Jedie a snaží se je vyvraždit. Slabší povahy navíc opouštějí stranu dobra a připojují se k novému Temnému pánovi Revanovi.

Každý podle svého gusta

Tvorba postavy je součástí každého správného RPG a nikdy by se neměla podceňovat. Nejde ani tak o vzhled – pohlaví a postavy – jako především o vlastnosti a schopnosti. Dobře si vyberte, zda-li chcete hrou procházet jako diplomaticky zaměřený charakter anebo jako nepřekonatelný bojovník, protože touto volbou je významně ovlivněn děj hry a jednotlivé části světů KOTOR pak bude každá postava procházet trochu jinak.

V této fázi asi skončí téměř každý, kdo se rozhodne si vytvořit charakter vlastní, protože možností a vlastností je opravdu hodně a všechny jsou lákavé. Každý bude jistě chtít umět aspoň kousek toho či tamtoho. Užší specializace na jednotlivá zaměření probíhá až mnohem později ve hře, kdy si vaši postavu vytvoříte přesně tak, jak jste ji chtěli – odpovídáním na otázky, řešením problémů a postupem ve hře. Každopádně i v KOTOR platí, že při opakovaném hraní nemusíte mít na konci stejný charakter, a to je vlastnost zlatá.

Blaster, šavle nebo meč?

Interakce s prostředím je přiměřená. Protože v KOTOR navštívíte míst opravdu spoustu, je logické, že nemůžete sáhnout úplně na všechno. Předměty a důležitá místa se vám vždycky nějak ukážou samy, někdy přes ně přejedete kurzorem myši při směrování vašeho hrdiny, někdy získají pozornost díky speciálnímu vzhledu, ale asi vždycky je najdete. Kromě všemožného harampádí, věcí na sebe a vybavení, budete nejčastěji otevírat dveře a všelijaké krabice, mluvit s někým anebo používat jisté předměty.

Důležitou částí tréninkové mise je i seznámení s bojovým systémem hry. Ten je, stejně jako hra samotná, real-time, avšak i zde si můžete kdykoliv pauznout a nařídit vašim hrdinům další tahy. Jakmile spatříte nepřítele, hra se automaticky sama zastaví a červeně vám ho vyznačí. Zpočátku po sobě budete jen střílet z nejrůznějších zbraní, házet granáty anebo šermovat nedokonalými meči, ale časem ovládnete Sílu a budete moct vaše protivníky odstrkovat, uzdravovat, házet po nich světelným mečem a provádět další podobné vylomeniny. Jelikož ale zpočátku Jediem nejste, musíte se ze začátku spokojit se střelnými zbraněmi (mezi které patří několik druhů blasterů) a hliněnými a dřevěnými šavlemi.

Ano, opravdu – světelného meče se dotknete po zhruba osmi hodinách čistého herního času. Samozřejmě, že nesvítící šavle nejsou vytvořeny z obyčejného dřeva nebo uplácány z nějaké obyčejné hlíny; jsou to vysoce kvalitní smrtící nástroje, kterým není lehké uhýbat. Velice brzy se vám dostane i možnosti držet šavle dvě anebo vlastnit jednu oboustrannou. Zatímco přestřelky tedy probíhají normálně a jediným překvapením může být hození granátu, šerm je mnohem zajímavější – především vypadá mnohem lépe a je také dynamičtější. Ať už si vyberete to nebo ono, souboje budou probíhat po kolech, ve kterých nejdříve táhnete (tzn. střílíte nebo šermujete) vy a následně protivník. Kola naštěstí nejsou nijak označená a nikde nemusíte klikat na nějaká potvrzení o konci tahu, takže souboje probíhají plynule a rychle.

Šermování a přestřelky na denním pořádku

V pokročilejší fázi hry se hrdina stává Jediem a se schopnostmi přichází i světelný meč – šavle zkonstruovaná ze speciálních krystalů, díky kterým svítí pronikavou barvou a je schopna odrážet jakékoliv elektrické výboje. Meče se dělí podle barvy na několik druhů, takže zatímco majitel modrého meče bude situace řešit bojem, zelený meč je stavěn spíše na obranu a i jeho držitel je větším diplomatem než bojovníkem. Po výběru barvy můžete ve hře na různých místech dále najít i další krystaly, po jejichž vložení do meče můžete měnit jeho barvu a ovlivňovat vlastnosti (třeba útočné číslo nebo útočné bonusy). Skvělou vlastností šermování se světelnými meči je ale skutečnost, že nejde o pouhé náhodné mlácení postav, které nemůžete ovládat.

V boji je nad vaším protivníkem ikonek hned několik a každá představuje speciální útok. Například Flurry (slabší rána seknutá z obou stran proti protivníkovi), Power Attack (silné, ale mnohdy nepřesné, švihnutí ze salta), Critical Strike a další. Hra vás sama naučí, který útok použít v jaké situaci – volba je důležitá především v případě, že jste v přečíslení anebo naopak čelíte protivníkům několika. Kromě toho samozřejmě nechybí možnost hodit po protivníkovi mečem (i oboustranným). Podobně jako šermování, i přestřelky se nesestávají jen z jednoho druhu palby. Je tu Sniper Shot, Rapid Shot, Power Blast a jiné. A i v tomto případě platí, že si musíte dávat dobrý pozor na protivníka, protože některý je třeba schopen jednomu druhu střel úspěšně odolávat.

Každá postava má jako obvykle určitý počet bodů, které představují její momentální stav – po každém úspěšném napadení se bodíky odečítají, a až se dostanou na nulu, pochopitelně umíráte. Nejprve hra ale musí rozhodnout, zda-li útok vůbec projde. Pokud má nepřítel mandalorianský bojový štít, nemůžete čekat, že váš cíl zraníte tenkou střelou odstřelovače, ale musíte sázet na větší a silnější (ale nepřesnější) Power Blast. Jak hra sama vysvětluje, hodí se kostkou o dvaceti stranách a útok se po porovnání s obranným číslem napadeného a útočným číslem útočníka vydaří anebo také ne. V rozhodování hraje důležitou roli spousta faktorů: obranné číslo brnění (rozuměj oblečení), schopnost uhýbat střelám, vzdálenost mezi jednotlivými cíly a dostřel zbraní, jejich přesnost. V prospěch útočníka může hrát skutečnost také třeba to, že se před bitvou nadopoval apod.

Hluboké kapsy

Inventář je ohromný. Nejen, že zde oblékáte a vybavujete všechny vaše postavy, vidíte mapku dané lokace a všechny předměty, které vaše parta má, ale ještě se tu automaticky zapisují všechny rozhovory, které jste absolvovali. Začněme vybavováním, které se skládá z devíti částí. Pokud jste na to vycvičení, můžete vašemu hrdiny dát do hlavy kus hardwaru – implantáty většinou zlepšují reflexy a únavu těla. Na hlavu lze umístit třeba čelenku, která zlepšuje váš nervový systém a zajišťuje lepší vnímání prostředí. I druhů rukavic naleznete několik. Obléci hrdinu můžete do spousty nejrůznějších šatů, od sexy oblečků pro Jedi slečny po vyleštěné armádní brnění Republiky, které neprostřelí jen tak nějaký blaster.

Taris, Dantooine, Manaan, Tatooine a další

Hned první dlouhá část hry, kterou strávíte ukrýváním před hlídkami Sithů na planetě Taris, je fantasticky rozlehlá a fanoušky Hvězdných válek jistě potěší, že také kopíruje některé události prvních dílů filmové ságy (Epizody I a IV). Taris byl ještě nedávno volným světem, nepříliš výrazným anebo hospodářsky důležitým pro ekonomiku, ale stále relativně vyrovnaným. Avšak není tomu dlouho, co planetu obsadili Sithové a uvalili na ní karanténu, kvůli níž nikdo nesmí planetu opustit bez povolení. Taris se skládá z mnoha částí – ohromných venkovních prostor, kantýn, obchůdků, nemocnice a také dvou nižších pater pro obyvatele, kteří si nemohou dovolit přepychové apartmány pro ,lepší lidi‘.

Obecně tu platí několik skutečností. V nižších patrech města (které je celé složeno z vysokých mrakodrapů a plošin mezi nimi), tedy v Lower City, řádí války gangů, takže obyčejní obyvatelé se tam pochopitelně bojí vypravovat. Naléhají tedy na Sithy, aby s tím něco dělali – ale jak zjistíte v případě, že ukradnete uniformu a budete se vydávat za jednoho z vojáků, i samotní Sithové se bojí zaplétat do problémů, které by mohly znamenat ztrátu spousty mužů.V celém městě panuje diskriminace vůči mimozemšťanům, kteří se skleslí schází v chodbách domů a kantýnách a vroucně si přejí, aby karanténa skončila a oni se mohli vrátit tam, odkud na Taris přijeli. Pokud se jim rozhodnete pomáhat, prospějete dobré věci a odměna v podobě bodů Světlé strany Síly vás nemine. A co je na tom všem nejlepší? To, že světů jako Taris ve hře navštívíte spoustu a každý z nich vás ohromí svojí ohromnou rozlohou a komplexností.

Nespočet cest a způsobů života

Důležitou vlastností KOTOR je také skutečnost, že vás nikdo nikam nehoní. Můžete a nemusíte pospíchat za cílem. Proč se nezastavit v kantýně a nevyzkoušet gladiátorské zápasy, které se těší oblibě diváků a kouká z nich pořádný balík peněz? Jindy si můžete zkusit partičku pazaaku, oblíbené galaktické karetní hry. Na každém rohu vás čeká quest aneb příležitost někomu pomoci – pokud se rozhodnete úkol splnit, pochopitelně následuje odměna. Můžete ho samozřejmě i nechat být, ale pamatujte, že vaše rozhodnutí může mít i pozdější vliv na děj ve hře.

Vaše rozhodnutí ale neovlivňují questy samotné, ale i jejich řešení. Opět je jen na vás, zda-li si cestu dál prostřílet, přemluvit, podplatit, využít Síly k přesvědčování a ovlivňování jiných myslí anebo vyražení či hacknutí zámku na zadních dveřích místnosti. Ačkoliv je vám jeden způsob hrou sám vždy nenápadně nabídnut, nemusí být rozhodně nejlepší, a proto se vyplatí se na chvíli zastavit a přemýšlet o možnostech, které máte.

Úkoly a odměny

Někdy se zase autoři rozhodnou otestovat vaše jazykové schopnosti a předloží vám questy, jako třeba vyslýchání dvou sedláků, kteří na sebe vzájemně shazují vraždu blízkého přítele – v kombinaci s v hádankám mluvícím mistrem Jedi je správný rozsudek skutečně zajímavým oříškem. Pro dokončení zkoušek v akademii Jediů na Dantooine zase musíte správně vybrat odpověď na rádoby filozofická konstatování o koloběhu života a Síly, aby si Rada ověřila, že chápete a vnímáte jako skutečný Jedi.

Pokud byste rozhovorů neměli dost, není nic lepšího, než vaše postavy zavést na nějaké hezké či emotivně silné místo (např. Carth při procházkách po vysokých plošinách Tarisu rád vzpomíná na doby před invazí Sithů do galaxie). Každá z postav má také svoje vlastní problémy, které jim můžete a nemusíte pomoci vyřešit – a tím nemyslím nejenom postavy z vaší skupiny, ale i charaktery, které potkáte po cestě. Pokud budete vstřícní, třeba se k vám i připojí.

Jak probíháte lokacemi ve hře, navštívíte nespočet venkovních míst, stejně jako interiérů. Obecně ale platí, že z jedné lokace (tím rozumějte prostory o velikosti až několika kilometrů čtverečních) nemůžete přejít do jiné pouze s jednou postavou - buďto se musíte vrátit na loď a tam některé charaktery zanechat, anebo před postupem dále posbírat celou vaši skupinu. Ta jde sice obyčejně hned za vámi, ale ve hře můžete kdykoliv zapnout tzv. Single mód, ve kterém ovládáte jen jednu postavu a ostatní vás nenásledují.

Různorodé mezihry

Každý si určitě rád zkusí bojovat s Rancorem anebo zahrát partičku pazaaku, ale napadlo by vás, že v KOTOR budete mít i možnost si vyzkoušet závody starších typů kluzáků? I samotné gladiátorské duely nejsou špatné – proti sobě jsou postaveni dva bojovníci a je jen na nich, jaké zbraně se rozhodnou použít. Dovoleno je vše: šerm, granáty, střelba. Jindy zase budete muset na palubě vaší lodi sednout k turbolaserům a po vzoru výletu Millenium Falcona z Hvězdy smrti v prvním dílu filmu sestřelit stíhačky (v tomto případě Sithů). A dalších podobných ,meziher‘ je v KOTOR mnohem více a za jedno dohrání se k nim možná vůbec ani nedostanete přes nespočet voleb a větvených možností, jak se hra odvíjí.

Závěr aneb samá chvála?

Nedostatkem je někdy nedostatečné řešení problémů militantním způsobem. Od hry s možnostmi, jako je KOTOR, by člověk očekával, že Sithí hlídku u dveří bude moci střelit – zatímco zde pouze nalezneme diplomatickou možnost vyjednávání a domlouvání. A poslední výtka možná směruje k inventáři, ve kterém zůstávají všechny předměty, které jste za celou hru sesbírali. A to i včetně těch, které ztěží použijete, protože byly součástí questu na planetě, na kterou už se nedostanete. Ke konci KOTOR už je pak inventář mírně nepřehledný a to i přes to, že si můžete předměty nechat rozdělit.