Star Wars: Dark Forces

Verdikt
85

Star Wars: Dark Forces sice vyšla před dlouhými lety již v roce 1995, ale kvalitní design úrovní a povedená akční dynamika zvládnou bez problémů zabavit i dnes. Hra je ve své prohlížečové verzi k dispozici zdarma, pokud tedy máte chuť postřílet pár imperiálních pohůnků, nic vám nebrání.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDOS Games Online

Počítač

WindowsWindows

Good Old Games
4,99 €Steam

Další informace

Výrobce: LucasArts
Vydání: 15. února 1995
Štítky: sci-fi, fps, star wars, zdarma, střílečka, first person, retro, staré pecky, online hry, akční, online

Střílečka z prostředí populárního univerza Hvězdných válek Star Wars: Dark Forces se na první pohled může zdát jako pouhá kopírka dobových pecek, kterými byly třeba tituly jako Doom II či Duke Nukem 3D. Je to do jisté míry pravda, to popřít nelze, ale na druhou stranu se hra může pochlubit krom vytříbené hratelnosti také řadou zajímavostí, které z ní činí lákavý titul i dnes, více jak dvacet let od vydání.

Zaprvé se samozřejmě jedná o atraktivní zasazení a překvapivě věrné kulisy, které musí nutně potěšit každého fanouška Lucasova vesmírného eposu. Blasterové pušky zní jako blasterové pušky, ansámbl nepřátel se skládá (mimo jiné) ze stormtrooperů a imperiálních důstojníků, přesně, jak by to jeden na imperiální základně čekal a podobně. Od dvacet let staré hry sice samozřejmě nemůžete čekat grafické hody, ale atmosféru se podařilo trefit na jedničku.

První bod tedy potěší milovníky Hvězdných válek, druhý už je všeobecnější a budou z něj mít radost de facto všichni, co mají zkrátka rádi dobré hry. Jedná se totiž o design úrovní, což je aspekt, kterým byly Dark Forces dlouhé míle před dobovou konkurencí. Nejde jen o to, že hra představuje prostředí, v němž je radost věnovat se akci, jednotlivé úrovně hlavně dávají jakýs takýs smysl i co do reálného rozvržení. Dnes bychom moderní hru spíše kritizovali, kdyby to tak nebylo, místo toho, abychom ji za to vyloženě chválili, ale u titulu z roku 1995 jde o něco poměrně nevídaného.

Samotná hratelnost je příjemně naplňující, náročná a dynamická. Prostředí se mění dostatečně často na to, aby se neokoukalo. Hráč získává stále nové zbraně a vybavení, takže se nikdy nedostaví pocit stagnace a nudy. Zkrátka střílečka z pohledu první osoby, jak se sluší a patří.

Hru si můžete užít zdarma v prohlížečovém emulátoru. Pokud byste měli zájem o verzi, k jejímuž spuštění nebudete potřebovat internetové připojení a je navíc optimalizovaná na moderní Windows, naleznete ji za pár šupů pod odkazy vpravo.