Square Valley

Verdikt
80

Zvládnete navrhnout stavbu údolí tak, aby byli spokojeni všichni? Máte před sebou nelehký úkol... ale velmi zábavný puzzle. Za 50 korun získáte prémiovou hru, která vás s každou úrovní překvapí novými nápady.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Další informace

Výrobce: rycekube
Vydání: 21. února 2022
Štítky: puzzle, budovatelská, mobilní hry, strategie

Každý zvládne nadávat. Tenhle barák se sem nehodí, kazí výhled do krajiny. Zase nějaký obchoďák, nebylo by lepší postavit park? Nestavte tu bytovku, raději udělejte domky se zahradami. Proč nestavíte víc bytovek, když je to bydlení tak drahé? Plánovat výstavbu prostě znamená, že vždy někoho naštvete. A hra Square Valley vám dává šanci si to vyzkoušet. 

Vaším úkolem je zaplnit údolí nejen budovami, ale třeba i lesy. Navrhnete vlastní cestu, a dokonce i koryto řeky, vztyčíte ohradník pro zvířata nebo postavíte hradby města. Vtip je v tom, že každá stavba vás odmění daným počtem vítězných bodů podle toho, jak splníte její požadavky. Některé jsou snadné, jiné právě naopak. Třeba jeden z lesů (a ve hře je hned celá řada různých typů) chce být prostě vedle řeky a v co největším shluku dalších stromů. Domy chtějí být v sousedství čehokoliv jiného než dalších domů, ale stále mít přístup k silnici. 

Ovce chtějí mít ve svém okolí další zvířata a být v ohradníku. Krávy zase zajímá, jak velkou pastvinu mají k dispozici. A to je skutečně jen začátek. Později přijdou těžké podmínky. Kaštanový háj se nesmí dotýkat jiných stromů ortogonálně, ale body získá za stromy sousedící diagonálně. A pokud stojí u cesty nebo třeba zdi, tak jedině dobře. S každým umístěním si tak lámete hlavu, aby bylo co nejlepší pro všechny i dříve vybrané stavby. To vymyslet samo o sobě není vůbec snadné. Ale hra si evidentně myslí opak, protože vám to ještě osolí.

V každém tahu máte na výběr jen ze dvou položek k umístění. Vybrání bodově slabší položky vám zpravidla rozšíří v příštím kole možnosti. Dalším omezením je výběr konkrétního pole na mapě. Hra vám dá na výběr třeba z jednoho řádku a sloupce, ale vybere náhodně. A to se vám občas vážně nehodí! Opět platí, že některé položky přinesou o trochu méně bodů, ale rozšíří možnosti umístění. Třeba takové pole tulipánů umožní stavět ve svém a jednom dalším sloupci stůj co stůj. 

Hra sice obsahuje sandboxový režim, ale především ji budete hrát jako kampaň, ve které postupně plníte zadané úkoly. To má dva důsledky. Jednak vás postupně a pomalu učí, jak všechny položky fungují, ale hlavně vás díky tomu nutí zkoušet nové a nové taktiky. Cílem je získat co nejvíc bodů, ale zatímco jednou toho dosáhnete masivním městem vprostřed mapy, jindy se musíte zaměřit na pastviny, zvířata a lesy.

Square Valley tak představuje skvělý puzzle, ve kterém se snažíte z daných podmínek a okolností vytřískat co nejlepší výsledek. Funguje to výborně. Hra má sice velmi základní prezentaci, ale ta je přehledná a rozhodně dostačuje. Některá pravidla a klíčová slova si budete muset dohledat v glosáři, protože vás je tutoriál nenaučí. A jako největší chybu vidím nemožnost vrátit se o krok zpět. Možností je tolik, že snadno uděláte chybu. Třeba zapomenete, že v tomto řádku za žádných okolností nechcete mít další rezidenční budovu. Hned po stavbě si to uvědomíte, ale nemáte možnost to zvrátit. Takže doufáte, že jinde získáte dost bodů pro splnění úkolu, nebo musíte celou úroveň restartovat. 

Za 50 korun se však jedná o perfektní zábavu na cesty, u které klidně strávíte hodiny.