Splendor
Normálně rychlá deskovka je na telefonech ještě rychlejší a neztratila nic ze svého kouzla. Na druhou stranu nenabídne ani příliš navíc, vyjma hry online a několika zajímavých výzev.
Další informace
Výrobce: | Asmodee Digital |
Vydání: | 17. září 2015 |
Štítky: | deskovka, karetní, engine, mobilní hry, strategie |
Dnes už klasická desková hra z roku 2014 se drží na dvacáté pozici mezi nejlepšími rodinnými deskovými hrami. A díky digitální předělávce si ji můžete zahrát na telefonu nebo počítači. Ve Splendoru se stanete obchodníky s drahokamy. A pamatujte, že bohatství rodí další bohatství.
Říká vám něco termín „engine building“? Ve hře Splendor sbíráte drahokamy, za které kupujete karty. S každou kartou získáte trvalý drahokam do všech budoucích transakcí. Čím víc karet máte, tím bohatší jste a můžete si dovolit lepší zboží. Budujete tedy jakýsi motor, který pohání vaši strategii. Rozjezd je vždy pomalý, ale když se vám vše podaří, v druhé polovině hry plnou rychlostí pádíte k cíli a nabíráte vítězné body.
Hraní je nesmírně jednoduché. Každé kolo můžete provést jednu ze tří akcí. Vzít si žetony s drahokamy, rezervovat si kartu nebo kartu koupit. Problém je, že se jako první snažíte dostat k patnácti vítězným bodům a možných cest je celá řada. Vítězné body získáváte předně z dražších nakoupených karet. Abyste na ně ale měli, musíte nejprve nahromadit levnější karty, které vám sice nedávají vítězné body, ale zvyšují váš kapitál, bez kterého na ony lepší karty nedosáhnete.
První velkou otázkou je míra. Kolik potřebujete základních karet? A v jakém složení? Když strávíte příliš mnoho času budováním jmění, ostatní vám utečou a ukončí hru dříve, než stihnete reálně získat nějaké body. Když se na body zaměříte příliš brzy, váš engine nebude šlapat úplně dobře a opět vám soupeři mohou v závěru utéci. Další body získáte za přilákání šlechticů. U každého vidíte, které barvy ho zajímají. I proto musíte neustále sledovat, co kupují vaši protivníci.
Titul nabízí povedenou hru proti umělé inteligenci, s více hráči u jednoho zařízení, ale zahrajete si také proti online soupeřům. Nechybí ani výzvy s obtížnými úkoly a za 80 korun si můžete koupit dvě rozšíření. Tutoriál vás hru naučí, ale narazil jsem u něj na bugy, takže se v něm po pochopení principu moc nezdržujte. Také bych řekl, že ač vše funguje dobře, trochu mě mrzí, že se autoři nepokusili nijak využít digitálního prostředí a skrz displej stále koukáte na herní stůl s běžnými kartami.
Pokud se vám hra zalíbí, můžete také pomýšlet o zakoupení fyzické deskovky, která se prodává v češtině.