Splash Cars

Verdikt
77

Originální a zábavná taškařice od českých autorů s barvami a auty. Krom několika drobných detailů v podstatě nemá větší vady na kráse, směle vyzkoušejte.

Další informace

Výrobce: Craneballs
Vydání: 15. února 2016
Štítky: arkáda, platby uvnitř hry, zdarma, auta, akční, závodní, od českých výrobců

Originálních konceptů a nápadů je ve hrách, ostatně jako všude jinde, jako šafránu. Ani myšlenka Splash Cars od českého studia Craneballs není zcela původní - shora viděných závodů jsme viděli již celou řadu, a přebarvování světa nabídla nintendovská střílečka Splatoon. Spojit ale oba principy dohromady, to už je idea, ze které se autorům může právem dmout hruď pýchou, protože výsledek funguje až překvapivě dobře.

Ve Splash Cars usednete za volant barevného vozidla a před vámi se rozprostře fádní černobílá krajina města či vesničky. Na vás bude s touto nelibou situací něco udělat. Vaše autíčko za sebou při jízdě nechává barvu, pomocí které měníte bezútěšnou scenérii na veselé místo hrající všemi barvami.

Hra pěkně vypadá a příjemně se hraje. Ovládání je jednoduché a funkční, prsty si při něm nezlámete a neunavuje ani při delších jízdních seancích. Pozorovat, kterak se ocelově šedé budovy zalévají do barev, když kolem projedete, a jak se scéna mění z nevýrazného zachmuření v pastelový tanec, je zkrátka zábavné a naplňující. Hru díky tomu vůbec není snadné odložit, ačkoliv si už posledních deset jízd říkáte, že ta další už bude poslední.

Od vyšších met hodnocení dělí Splash Cars dvě výhrady. Tou první je přítomnost policejních aut, která se snaží do vás bourat, když projedete okolo. Klíčová mechanika hry je palivo - toho nikdy není dostatek, a nabarvit dost světa na to, aby se otevřela další úroveň či abyste získali kýžený bonus, je i tak dost obtížné. Přidávat otravná útočící auta, která neslouží ničemu, jen frustraci, zkrátka nebylo potřeba.

Poněkud nepříjemné je i energetické omezení, kvůli kterému máte k dispozici jen několik jízd, přičemž se další doplňují za nějaký čas. To je klasika, kterou mobilní hráči dobře znají. Nutno však dodat, že za jednorázově zaplacenou stokorunu se limit odemkne a jízd už máte nekonečno. Splash Cars je dostatečně zábavná, originální a příjemná na hraní, aby si požadavek jedné drobné částky bez problémů obhájila.

Křivka postupu ve hře je trochu zvláštní. Zpočátku se nový obsah odemyká velice rychle, budete postupovat úrovněmi jak namydlený blesk, ale zhruba někde od patnácté scény se tempo zásadně mění. Části mapy, které je potřeba nabarvit, už jsou tak velké, že je nemyslitelné, abyste je během jedné štace zvládli. Automaticky tedy přichází na řadu sledování videa, které vám po jízdě doplní trochu paliva, abyste se pokusili situaci ještě vylepšit. I s tím se ale úrovně začnou zdát nemožné. Řešení je nasnadě - potřebujete lepší a rychlejší auto s větší nádrží. To si můžete buď pořídit za mince, které si koupíte za skutečnou měnu, nebo si můžete zlaťáky jak se říká nafarmit opakovaným hraním již projetých úrovní.

Je ale potřeba přiznat, že hratelnost Splash Cars je tak příjemná a zábavná, že obarvovat několik měst pořád dokola, dokud si nemůžete dovolit lepší auto, vlastně není až takový problém. Jistě, není to úplně dokonale nastavený progres, ale také to hře dodává větší trvanlivost, což lze považovat za pozitivum. Splash Cars je nápaditá a podmanivá hra, která dobře vypadá a ještě lépe se hraje. Autoři z Craneballs mohou být hrdí.