Spirits of the Forest

Verdikt
75

Hra je zcela zdarma a dokonce v ní nenajdete reklamy. Její princip je vynikající a skutečně nabízí rychlou a přemýšlivou zábavu. Za zkoušku tak rozhodně stojí.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Thundergryph Games
Vydání: 4. srpna 2021
Štítky: mahjong, deskovka, rychlovky, online, logické

Les je plný duchů a mocných sil. Pouze jeden z hráčů je však může ovládnout a získat tak převahu. Hra Spirits of the Forest svou mechanikou připomíná Mahjong a v hezkém kabátku nabízí jednoduchá pravidla, ale strategické rozhodování. 

Na herní mapu se vyskládají krásně ilustrované dílky se symboly duchů a sil. Na jednom dílku jsou zpravidla dvě ikony. Buď dvojice stejných duchů, nebo jeden symbol ducha a zároveň ikona síly. Mezi duchy najdete postavy připomínající lesní zvířata a síly reprezentují oheň, slunce a měsíc. Ve svém tahu si musíte vzít jeden nebo dva dílky. Má to všem několik podmínek.

Zaprvé musíte vždy brát dílky zprava nebo zleva řady, nikdy vprostřed. Pokud vezmete dílek se dvěma duchy, váš tah končí. Pokud vezmete dílek pouze s jedním duchem, smíte sáhnout po dalším. Ale pouze v případě, že ten další má rovněž pouze jednoho ducha a zároveň je to stejný duch jako onen první. Takovou možnost ne vždy na mapě najdete.

Na konci hry dostanete vítězné body v případě, že máte od daného ducha nejvíce symbolů. Druhé místo je bez bodů a další pozice si dokonce tři body odečtou. To stejné pak platí i pro symboly sil.

Zprvu můžete mít pocit, že se vyplatí brát dílek se dvěma duchy, protože nejvíce bodů získáte právě z jejich převahy. Brzy se však naučíte, že pro výhru je potřeba opanovat i kategorie sil, kde bez braní zdánlivě slabších dílků nemáte šanci. 

Ještě jsem nezmínil tři aspekty, které strategickou hloubku dále rozšiřují. Některé dílky na sobě budou mít žeton se skrytým symbolem, takže na konci hry může dojít k nečekaným převahovým otočkám. Množství jednotlivých symbolů pro každého ducha se rovněž liší. Takže zatímco pavoučnic najdete 10, medvědů pouze 8 a ježek je v celé hře pouze pětkrát. Musíte tak neustále hlídat, které symboly sbírají protihráči. V tom vám aplikace pomáhá a přehledně zobrazuje, kdo má kolik symbolů v tabulce. 

A nyní přichází aspekt hry, nad kterým si občas budete lámat hlavu. K dispozici máte 2 nebo 3 krystaly. Na konci svého tahu můžete jeden umístit na plochu, případně jeden přesunout. Tím si dílky rezervujete. To však neznamená, že by je soupeři nemohli vůbec vzít. Mohou, ale musí jeden ze svých krystalů zcela odstranit ze hry. To je bolestivá cena, ale občas pro výhru nezbytná. Své krystaly tak musíte umisťovat strategicky. Nejen na dílky, které sami chcete, ale i ty, které nezbytně potřebují vaši soupeři. 

Herně je titul Spirits of the Forest vynikající. Je to rychlá hra, která ve dvou hráčích trochu připomíná šachy a ve čtyřech vstupuje do hraní více chaosu. S jednoduchými pravidly však zvládne vyčarovat přemýšlivou a zábavnou hratelnost. 

Moje hlavní výtka směřuje k technickému stavu hry. Hra neumí dobře využít celou plochu displeje, obsahuje vizuální chyby, kdy se části nabídek promítají na pozadí při hraní a narazil jsem i na chybu, která zasekla partii, že nešla dohrát. Hrát můžete sami proti umělé inteligenci, což není kdovíjaká výzva. K dispozici je však i hra pro jednoho s upravenými pravidly, a dokonce i online multiplayer. Narazit na náhodného hráče online je však dost obtížné a je lepší se domluvit s vlastními kamarády. Velká škoda je, že nejde hrát ve více hráčích na jednom zařízení. Třeba při hraní na tabletu by se to krásně nabízelo. 

Titul je k dispozici zdarma pro Android a iOS. I když by mohl sloužit pouze jako reklama pro skutečnou deskovku, funguje velmi dobře sám o sobě a rozhodně ho mohu doporučit.