SPHAZE

Verdikt
90

Pakliže hledáte hezkou a nápaditou logickou hru na ukrácení chvíle nebo potrápení mozkových závitů, SPHAZE vás nezklame.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Další informace

Výrobce: SUBPIXELS
Vydání: 2. července 2020
Štítky: puzzle, mobilní hry, logické

Když se podíváte na logické hry, velká část z nich bude využívat jednoduchou grafiku a abstraktní téma. Jiné hry se nebojí přidat zajímavý příběh. SPHAZE stojí někde vprostřed, kdy využívá roztomilé roboty a hezké prostředí, ale o vyprávění se nesnaží. Tento balanc funguje překvapivě dobře.

Cíl je jasný – dovést robota do středu bludiště. On sám není příliš inteligentní, ale jeho chování je alespoň předvídatelné. Můžete tak počítat s tím, že na každé zatáčce zahne vpravo. Vtip je v tom, že bludiště se skládá ze soustředných kruhů, kterými můžete, ba dokonce musíte, otáčet. Nejprve vám bude stačit trocha pozornosti, kdy bludiště řádně nastavíte a následně robota jednoduše vypustíte. Jenže tím to nekončí. 

Další úrovně po vás vyžadují otáčet bludištěm ve chvíli, kdy je robot na cestě. To funguje výborně, přidává to do hry časový element, a když musíte vypustit více robotů najednou, tak se možná i trochu zapotíte. Neskočte tak autorům na lep, když tvrdí, že jde o poklidnou a relaxační zábavu. Místy je to hra nervy drásající. To naštěstí limituje fakt, že nejste omezeni počtem pokusů, a když robot skončí v červeném poli, které ho zničí, jednoduše se vrátí na začátek. 

Zatím hra obsahuje čtyři světy, kdy každý přidává novou sadu pravidel a prvků. Nechybí odpalující se startovní pole, zdi nebo nášlapná políčka. Vše se však časem kombinuje a později třeba musíte pro otevření středu bludiště projít zatáčky v daném pořadí. Když se zcela zaseknete, můžete využít nápovědu a nechybí ani náročnější bonusové úrovně s časovým omezením. 

Čeká tu na vás nějakých 60 úrovní, což zabere zhruba okolo tří hodin. Obtížnost postupně stoupá a již na konci prvního světa možná začnete mít problémy. Na hře musím také vyzdvihnout perfektní zpracování s příjemnou hudbou a opravdu povedenou grafikou, která je přehledná a líbivá zároveň. Povedly se i animace a roboti jsou zcela zjevně inspirováni hrou Portal, což je za mě plus.