Space Odyssey

Verdikt

Známá tvář populární vědy, ale i světově uznávaný astrofyzik - to je Neil deGrasse Tyson. V jeho připravované hře budou hráči vesmír nejen prozkoumávat, ale i utvářet. Vydání je prozatím naplánováno na konec roku 2018, ale to se může ještě změnit.

Počítač

WindowsWindows

Nedostupné

Mac OS XMac OS X

Nedostupné

Další informace

Výrobce: Neil deGrasse Tyson s týmem
Štítky: vesmír, naučná, sci-fi, vesmírný simulátor, simulace

Asi jste už někdy slyšeli jméno Neil deGrasse Tyson. Nebo ne? Pak vězte, že jde o amerického astrofyzika, který si kdysi dal za cíl zpopularizovat vědu mezi širokou veřejností. Koná tak pomocí vystupování v různých show, psaním spousty knih, pořádáním přednášek a dalších aktivit. Je s podivem, že se nikdy nevydal cestou počítačových her, které mají opravdu široké publikum k osvícení. Což tedy platilo do teď, protože jeho nový projekt se jmenuje Space Odyssey a jde o hru. 

Space Odyssey je vesmírná explorativní simulace postavená čistě kolem skutečných vědeckých poznatků, které do vývoje vnáší sám Tyson s pomocí svého týmu vědátorů. Vědec se objeví i přímo ve hře jako hologram pomáhající vám s průzkumem vesmíru a neodpustí si něco vás přitom naučit.

Z herního hlediska by se Space Odyssey dala velmi zhruba přirovnat k loňské No Man’s Sky. Čeká vás tedy průzkum, v tomto případě planet naší sluneční soustavy, těžba zdrojů na jejich povrchu, poznávání jejich ekosystémů, obchodování se získanými surovinami… V tomto hry obě hry vychází z podobného základu, ale další podobnost je rozmazána právě vědeckým přístupem Tysona k Space Odyssey.

Ve hře se totiž musíte naučit naprosto vše – magnetismus, robotiku, biologii, chemii, geologii, nanotechnologii, singularitu, temnou hmotu, vodíkový pohon a spousty a spousty dalších odborných termínů. Proč? Protože až prozkoumáte naší sluneční soustavu, můžete se s nabytými zkušenostmi pustit do tvorby vlastních planet.

I to má být zcela vědecké (možná s nějakými futuristickými, ale pravděpodobnými postupy). Planetu začnete formovat od úplného začátku pomocí různých chemických reakcí, můžete vytvořit podmínky pro vznik života, ten následně zkoumat a dál formovat a v podstatě se tak ocitáte v roli boha, byť ne ze striktně religionistického hlediska.

Kromě toho všeho se dostane ke slovu i tvorba vaší lodě, se kterou budete brázdit galaxie, a dokonce i konstrukce skafandru. Tyto úpravy jsou však jen a pouze pro vaše potěšení, protože Space Odyssey je hra pro jednoho hráče. Svou galaxii s unikátními planetami sice můžete sdílet s ostatními hráči, ale k přímému kontaktu nedojde (tedy opět takový No Man’s Sky…). Hra bude navíc podporovat VR, jsou v plánu DLC a mikrotransakce urychlující postup hrou a po dokončení hry se zvažuje i port na tablety.

Space Odyssey toho slibuje opravdu hodně a uvěřitelnost celému projektu dodávají snad jen známá jména. Kromě Tysona je součástí týmu Len Wein (komiksy Wolverine od Marvelu), který se stará o příběh, zatímco grafickou stránku má pod palcem Cecil Kim (God of War 3, Final Fantasy IX). I tak se ale nemáme čeho chytit, protože kromě kreslených konceptů nemáme žádné záběry či obrázky ze hry, která běží na Unreal Engine 4.

Vydání hry je nastaveno na konec roku 2018 na PC a Mac, ale vzhledem k ambicióznosti a pravděpodobně ranému stádiu vývoje, bychom to raději brali s rezervou.