Space Haven

Verdikt

Jak všichni dobře víme, ve vesmíru mají věci tendenci se ustavičně kazit. Ještě aby ne, když všude číhá nebezpečí, vetřelci a podobná verbež. Space Haven vás nechá stavět kosmickou stanici, jejíž posádka se se všemi nástrahami bude muset popasovat. A nebude to vždycky procházka růžovým sadem. Hra je k dispozici v programu předběžného přístupu.

Počítač

WindowsWindows

19,79 €Steam

Mac OS XMac OS X

19,79 €Steam

LinuxLinux

19,79 €Steam

Další informace

Výrobce: Bugbyte
Štítky: thriller, vesmír, sci-fi, budovatelská, strategie

Budovatelských survival strategií už je na trhu poměrně hodně, ale chystaná indie hra Space Haven, která zkouší vody předběžného přístupu, zní, že by na rozdíl od ostatních mohla vytvářet památné příběhy. Je poměrně detailní a zjevně vám nedá nic zadarmo.

Space Haven je z těch her, které vás nechají budovat základnu hezky kousek po kousku. V tomto případě jde o vesmírnou stanici, kterou budou obývat naprosto obyčejní lidé teprve se učící životu ve vesmíru. Jejich kvality a nešvary se proto odvíjejí od předchozího zaměstnání a bude na vás určit, kdo se na co hodí nejvíc.

Při výstavbě budovy ve vzduchoprázdnu musíte brát na vědomí spoustu faktorů. Je potřeba vyrovnávat úroveň kyslíku a oxidu uhličitého ve vnitřní atmosféře, stroje tvoří škodliviny, které se musí někam odvádět, aby se obyvatelé neotrávili, bez příjemného teplíčka ve vesmíru také dlouho nepřežijí a čeká vás i plánování rozvodné sítě, aby bylo každé zařízení napojené na elektřinu.

Kromě funkčnosti celé stanice musíte myslet i na pohodlí lidí. Není nic horšího než nevyspalý zaměstnanec, který má postel vedle hlučného generátoru. A co teprve nemocný nebo zraněný zaměstnanec… Pokud zrovna neumíte léčit či hojit nenadálé obtíže, můžete jedince uložit do kryogenické buňky a rozmrazit ho ve chvíli, kdy bude možná jeho záchrana.

Jakmile se ale vydáte na mise, třeba na průzkum vraků lodí, přijdou první úmrtí. Vaše poddané mohou unést vetřelci a použít je jako kokon pro svá mláďata nebo je rozkouše vesmírný brouk. Na druhou stranu můžete najít nové členy posádky uložené ke spánku na dávno opuštěných stanicích. Nebudou chybět bitvy vesmírných lodí s možností cílit na kritické části nepřátelských plavidel, a když dojde opravdu na nejhorší, kanibalismus vás udrží naživu.

Procedurálně generovaná galaxie zajišťuje odlišný zážitek s každým rozehráním hry a nabízí možnost navázat kontakt s mnohými frakcemi snažícími se ovládnout zdejší hvězdy různými způsoby. Jsou zde piráti, obchodníci, překupníci otroků, kultisté a další individua a spolky.

Třešničkou na dortu budiž fakt, že hra na vás bude skrze titulky mluvit češtinou, o kterou se stará dvojice pánů Vojtěch Schubert s Martinem Kořenkem, kterým zároveň děkujeme za upozornění na existenci Space Haven. Hra už rozkvétá v předběžném přístupu, ve kterém setrvá klidně i dva roky. Nebude se nikam spěchat, aby výsledek stál po všech stránkách za to.