Sonic the Hedgehog

Verdikt
84

Hra, která položila základy vzkvétající značce, pod níž i dnes vycházejí a vycházet budou nové hry. Fenomenální úspěch nebyl náhodný, jedná se o zábavnou a dynamickou skákačku, kterou je příjemné hrát i dnes. Zkouška vás nebude stát nic, titul je k dispozici zdarma.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDOS Games Online

Další informace

Výrobce: Sonic Team
Vydání: 23. června 1991
Štítky: arkáda, browser-gaming, zdarma, plošinovka, staré pecky, akční, online

Mario, princ z Persie, Lara Croft, kostičky v Tetrisu a... modrý ježek Sonic. Výčet nejznámějších herních aktérů, postav a postaviček by samozřejmě mohl a měl být daleko delší, ale jen málo z nich se může pochlubit téměř třicetiletou tradicí. První hra ze série Sonic spatřila světlo světa již v roce 1991 na konzoli Sega Genesis a výrazně pomohla své domovské platformě se prosadit proti tehdejší konkurenci. Když si lidé hru nejen oblíbí, ale začnou kvůli ní kupovat i hardware, je jasné, že se nejedná o ledajaký titul.

Proč se Sonic dočkal takové slávy, je poměrně zřetelné i dnes. Hra je sice tak stará, že už má pomalu za rohem krizi středního věku, ale i přesto čiší nezměněnou dynamikou a čirou zábavou z pohybu. 

Ovládání je velice primitivní, postačí vám kurzorové klávesy a jediné tlačítko pro skok, kterým zároveň i útočíte. Možná to byl právě tento minimalistický přístup, který zaručil, že každému hned přešlo vedení modrého ježka do krve. Jednoduchým ovládáním se ale nenechte zmást, pokořit všechny úrovně vyžaduje značnou dávku zručnosti, trpělivosti a opakovaných pokusů, dokud se nenaučíte, kde čekat jakou nástrahu.

V podstatě jediná další mechanika spočívá ve sbírání zlatavých kroužků, které fungují jako štít. Pokud Sonic spadne na bodáky nebo jinou past či se ho dotkne nepřítel, nasbírané kroužky se rozsypou a vy máte několik vteřin na to alespoň nějaké z nich zase posbírat. V případě, že dojde ke kontaktu s něčím nebezpečným a nemáte u sebe žádný kroužek, přijdete o jeden život a vracíte se na začátek úrovně. Postup je tedy jasný - držet se kroužků za každou cenu.

Žádné další hluboké prvky hratelnosti byste v Sonic the Hedgehog nenašli, ale vůbec to nevadí. Hra je příjemně rychlá, adrenalinová, plynulá. Odsýpá ve výborném tempu a dokáže kvalitně zabavit i dnes. Prohlížečová verze je k dispozici zdarma. Do hraní se po načtení můžete pustit stiskem klávesy "1", která supluje tlačítko "Start" na ovladači Sega Genesis.