Sonic Mania

Verdikt
86

Neskutečně návyková arkáda, která neustále pomrkává na věrného fanouška série, ale zároveň potěší i Sonicem nedotčeného hráče. Nové prvky míchá s těmi starými tak, že si po čase nebudete jisti, jestli se jedná o nový, nebo již známý prvek. Pokud vám nevadí vyšší rychlost, nemůžete s tímto kouskem sáhnout vedle. Velkou předností je i kooperativní multiplayer.

Počítač

WindowsWindows

Zboží.cz
19,99 €Steam

Konzole

PlayStation 4PlayStation 4

$19,99PlayStation Store

Xbox OneXbox One

Microsoft Store
Koupit

Nintendo SwitchNintendo Switch

Nintendo eShop

Další informace

Výrobce: SEGA
Vydání: 29. srpna 2017
Štítky: arkáda, retro, plošinovka, akční

Ježek Sonic patří mezi největší videoherní celebrity. Dlouhé roky zaštiťoval herní mašiny od Segy a jejich majitele bavil ultra rychlými skákačkami. Jelikož se jednalo o zlatý věk arkádových her, osud mu do cesty stavěl mnoho překážek. Ze své pozice se musel o fanoušky přetahovat s dalšími výraznými postavami té doby, například s instalatérem Mariem. A uspěl. 

V Seze měli sílu Sonica na mysli, a tak jsme se s jeho hrami pravidelně potkávali i poté, co firma upustila od výroby svých vlastních konzolí. Jeho nové hry se však snažily držet trend 3D, který žádnému fanouškovi původních her moc nevoněl. Jenže ani 2D hry z předchozí generace na tom nebyly nejlépe – kupříkladu Sonic the Hedgedog 4 úplně zabil ježkův ladný pohyb ovládáním i špatnou fyzikou.

Slavná série tak nakonec upadla na dno své existence a byla otázka, co s ní bude dále. Jak je po vydání Sonic Mania jasné, Sega se problém rozhodla řešit radikálně. Pryč jsou opakující se pokusy odlišit se od původních her, zapomenout můžete dokonce i na 3D. Sega se svezla na vlně retra a udělala dobře.

Stejný začátek, rozdílný konec

Na restart série vás připraví už instalace. Necelých 200 MB se totiž stáhne příjemně rychle. Ani se přitom nestihnete pousmát nad rychlostí stahování 50 GB titulů, a už jste ve hře. A to se zašlá sláva Sonica teprve začíná probouzet. Vzápětí na vás shlíží úvodní obrazovka z klasických Sonic her, načež jste katapultováni do prvního levelu s názvem Green Hill Zone. Jedná se přesně o tu samou Green Hill Zone, kde pro Sonica před lety všechno začalo. Tedy až do chvíle, kdy se poprvé potkáte s Dr. Robotnikem.

Dr. Ivo "Eggman" Robotnik je tradičním záporákem a šíleným vědcem v jedné osobě. Svou roli plní stále velmi dobře, a tak vám stihne zatopit, ještě než se nad dobře známým světem zaradujete. Stačí jeden stisk tlačítka a svět se hezky promíchá. Během několika dalších hodin se tak pohybujete v levelech, které vám sice jsou na první pohled nesmírně povědomé, ale které zároveň dýchají novotou.

Pokud jste pamětníci, v praxi to vypadá tak, že dobře víte, co po vás hra chce, ale pak narazíte na docela nový prvek. Například přenosový vůz televize, který vás teleportuje na vzdálené místo. Nebo stroj na výrobu popcornu, který vás vynese vzhůru. Všechny náměty jsou poměrně výrazné, takže si jich skutečně všimnete, zároveň však korespondují s prostředním i původním námětem, takže nepůsobí rušivě, ale přirozeně.

V původním stavu jsou i všechny speciální levely, v nichž sbíráte cenné diamanty. Do nich se dostanete jak proskočením skrze hvězdičky nad aktivovaným checkpointem, tak i proskočením velkého prstýnku. Levely jsou přitom namíchány ze všech tří původních dílů, 2D lokace se tedy pravidelně střídají se 3D lokacemi. I pro nové hráče tyto levely mají své kouzlo, protože i dnes dokážou prověřit dokonalé načasování a maximální přesnost.

Nedělá se ti špatně?

Pro nové hráče bude Sonic novým arkádovým dobrodružstvím, jehož hlavním poznávacím znamením je vysoká rychlost a plynulost. V Sonicovi sice narazíte i na pomalejší pasáže, jenže ty pravidelně střídají úseky, na kterých to budete ve velké rychlosti valit s kopce do kopce a skrze otočky, až se vám budou motat hlavy. A to všechno ještě můžete umocnit speciální schopností Sonica stočit se do klubíčka.

Sonic je i po letech návykový, takže doma nakonec oceníte možnost hrát ve dvou lidech (ano, Tails je pořád tak hloupý jako vždycky) - jak v klasické kampani, tak v dalším módu, kde můžete změřit sílu na rozdělené obrazovce (tak jak to známe ze Sonic the Hedgedog 2).

Právě hra ve dvou lidech byla jedním z hlavních taháků původní série. A jistě bude i dnes. Sonic Mania je však dobře hratelná i pro jednoho hráče. A nezáleží na tom, jestli jste milovali původní hry, nebo ke sérii přicházíte zcela nedotčení. Perfektní principy této arkády totiž nezastarají ani za sto let.