Sonic & All-Stars Racing Transformed

Verdikt
80

Příjemné překvapení, které dává hráčům bez rozdílu platforem vyzkoušet zábavnou arkádovou hratelnost ve stylu Mario Kart. Až na drobné propady framerate při hře více hráčů není vlastně, co kritizovat. Je to sice arkádová klasika, ale výborně zpracovaná. Všechny palce letí nahoru.

Počítač

WindowsWindows

19,99 €Steam

Konzole

PlayStation 3PlayStation 3

$19,99PlayStation Store

Xbox 360Xbox 360

3DS3DS

Nintendo eShop

PS VitaPS Vita

$19,99PlayStation Store

Wii UWii U

Nintendo eShop

Další informace

Výrobce: Sumo Digital
Vydání: 16. listopadu 2012
Štítky: arkáda, humor, multiplayer, pro hráče do 18 let, pro děti do 5 let, pro celou rodinu, více hráčů u jednoho zařízení, závodní

Modrý ježek Sonic je synonymum rychlosti. Možná i proto mu na první pohled sluší posadit se do závodního auta, sezvat kamarády ze všech možných her od Segy a dát si závod o to, kdo první protne cílovou pásku. Tak nějak by se totiž dala shrnout hlavní myšlenka Sonic & All-Stars Racing Transformed (dále jen Transformed), hry, ke které budete možná zprvu přistupovat s lehkou nedůvěrou, aby vás během několika málo minut pohltila a ukousla si z vašeho volného času spoustu hodin.

Ve zkratce jde o arkádové závody přirovnatelné k sérii Mario Kart, kde hrají hlavní roli rychlost, schopnost ovládat auto ve smyku, dovednost v trefování se na zrychlovací plošinky a trocha štěstí i šikovnosti při využívání různých, po trati rozesetých, power-upů. Ty zahrnují krátkodobé zvýšení rychlosti vašeho vozidla, rachejtle pro odpravení nepřátel, naváděná autíčka na dálkové ovládání, miny ve tvaru nafouknutých ryb a podobně roztomilé vypečenosti, při jejichž aktivaci máte chuť se smát (pokud jste na té správné straně power-upu), nebo něco rozflákat (pokud jste na straně druhé).

Za power-upy je třeba designéry pochválit, protože je dokázali ideálně vybalancovat. Přestože může správná trefa rozhodnout závod, rozhodně není všemocná – nestane se tak, abyste v celém závodě s přehledem vedli a až finální trefa soupeře vás o vítězství připravila. Není tu nic tak přehnaně silného, jako ten zku.... nepěkný modrý krunýřek, který každého v Mario Kart vždycky spolehlivě dokázal rozžhavit do běla. Což je super.

Tak kopni do té stíhačky, ať panstvo nečeká

Pokud by však vyváženější power-upy byly jediné, čím by se mohl modrý ježek Sonic pochlubit, nebyla by to žádná sláva. Naštěstí toho ale schovává v bodlinách mnohem víc. Tím nejdůležitějším a nejlepším jsou tratě – Transformed jich má dohromady 21, přičemž pouhé 4 recykluje z minulého dílu. Zbytek je zcela nový. Tratě mají nápad a povětšinou jsou velmi zábavné. Hodně se na tom podílí fakt, že hra bezezbytku využívá potenciál slůvka Transformed v názvu.

V průběhu závodu se totiž neproměňují jen tratě, u nichž se dá říct, že každé kolo se jede po trochu jiném okruhu, ale také vozítka a způsob jejich ovládání. Zatímco v prvním kole projedete zatáčku autem, v druhém už budete muset zvolit jinou odbočku, která vás vezme na vodu a promění dopravní prostředek ve skútr. No, a když bude i vody málo, budete muset vzít za vděk letadlem/vrtulníkem.

Nejde naštěstí jen o grafickou změnu pro efekt, ale ovlivněna je tím i hratelnost. Ovládání každého vozidla je jiné, zábavné a pro někoho možná překvapivě má logiku i co se týče fyziky. Na vodě se tak budete muset poprat s větší setrvačností a vlnami, v letadle nebudete jenom přidávat plyn a zatáčet doleva nebo doprava, ale prokážete svou prostorovou orientaci i umění létat v omezeném prostoru – také je toto závodění nejnáročnější. Zábavná je potom samozřejmě i klasická jízda po čtyřech kolech, kde je sice jasně vidět arkádový model závodění, ale auta na cestě nijak neplavou a příjemně se ovládají.

S Tailsem o závod

Ruku v ruce s tímto zajímavým prvkem pak musí jít design tratí, které jsou inspirovány známými sériemi od Segy. Dočkáte se jak prozářeného slunného pobřeží s trademarkovým sonicovým loppingem, tak tratě dle Shinobi nebo Panzer Dragon, ale i závodu ve vesmíru či skákání po letadlových lodích v Afterburneru... Variabilitě se meze nekladou a to je jenom dobře.

Drtivá většina tratí perfektně koresponduje s výše popsanou transformací vozítek. Slabší jsou snad jen tratě, kde se výhradně létá, protože jsou poněkud zmatené a v multiplayeru se subjektivně mnohem lépe létá na Pro Controlleru nebo Wii U Gamepadu, spíše než na Wii Mote spojeném s nunchukem – o analog míň je v tomto případě až příliš znát. Tratě a závodění na nich jsou ale obecně zábavné a každý si určitě najde své favority.

Jezdíme rádi, jezdíme hodně

Transformed obsahuje hned několik herních režimů. Tím nejzásadnějším je kariéra, v níž postupně odjezdíte pět pohárů. Skládají se z několika na sebe navazujících herních podniků, kterými mohou být jak klasické závody s hromadným startem, tak třeba soutěže o překonání stanoveného času na kolo, driftovací soutěže, eliminační závody, kde mají zbraně a zničení vozidla fatálnější dopad, závody jeden na jednoho, ježdění v provozu na čas, ničení tanku v určeném limitu…

Transformed samozřejmě nezavrhuje ani multiplayer, konkrétně lokální, jehož sympatickou vychytávkou je, že i přes přítomnost samostatného režimu můžete ve více lidech (na Wii U v pěti, na ostatních konzolích potom ve čtyřech) odjezdit jak kariéru, tak Grand Prix. Některé závodní módy v kariéře ale nejsou pro MP to pravé ořechové a občas se může stát, že zatímco jeden z hráčů vypadne, druhý ještě několik minut závodí. Výraznou bolístkou lokálního multiplayeru jsou však znatelné propady framerate při hraní více jak tří hráčů. I tak se ale jedná o nejzábavnější herní režim tohoto typu závodních her, kterému přítomný online režim nemůže konkurovat.

Krásně to vypadá a ještě lépe se to hraje

Specialitou Wii U verze hry jsou mimo možnosti hraní ve více hráčích i exkluzivní minihry, jejichž zábavnost je však přinejlepším diskutabilní – pro ozvláštnění společného závodění jde o poměrně povedené kousky, ale srdce hry leží někde úplně jinde. Je to příjemný bonus, ale nevyváženost, kdy má hráč s gamepadem občas nefér výhodu, deklasuje celý soubor do pouhé podpůrné role. Na druhou stranu, o nic jiného než o drobný bonus jít nemělo. Posledním drobkem pro majitele Wii U je pak podpora Remote Play, což umožní hrát pohodlně na obrazovce WiiU Gamepadu.

Vyzdvihnout rozhodně zaslouží i audiovizuální stránku celé hry. Něco tak úžasně hravého, pestrobarevného a propracovaného totiž jen tak neuvidíte. Však posuďte sami na okolních obrázcích, pusťte soundtrack a relaxujte. Stojí to za to. Transformed zkrátka dělá vše proto, abyste si adrenalinové závodění užili a nestihli se nudit ani minutu. To i přes některé chybky, které však nedokáží zkazit pracně budovaný herní zážitek.