Snakebird

Verdikt
81

Snakebird je chytrá, krásná a perfektně vyladěná puzzle hra. Má jediný háček. Většina hráčů ji shledá jako příliš těžkou.

Další informace

Výrobce: Noumenon Games
Vydání: 21. července 2016
Štítky: platby uvnitř hry, zdarma, puzzle, mobilní hry, logické

Soudit Snakebird jen podle dovádivých barev, pravděpodobně byste nabyli dojmu, že jde o pohodovou mobilní hříčku k odreagování, možná něco na způsob Angry Birds. To ovšem jen do té doby, než by hra začala již ve třetí úrovni testovat vaše uvažovací schopnosti a v desáté už byste byli s rozumem v koncích. Zdejší princip vychází z titulu Had, známého z každé staré Nokie, pravidla však nyní mají formu logické hry. A to pěkně tuhé.

Ve Snakebird se hráči dostává do rukou had, ovšem s ptačím zobákem. Had je vždy na začátku úrovně dlouhý tři políčka a hráčovým úkolem je tohoto zvláštního plaza tahy prstu dovést k několika kouskům ovoce rozmístěných po úrovni. Jakmile se hráči podaří je sezobat, může zamířit k ikonce značící konec levelu.

Důmyslnost hry se skrývá právě v designu levelů. Úrovně jsou navrženy skvěle – překážky najdete tam, kde mají být, rébusy hýří nápady a autoři vás skutečně donutí přemýšlet. S každým snědeným kouskem ovoce totiž had naroste o jedno políčko a je si tedy třeba dobře rozmyslet, pro jaký se vydat dřív, abyste náhodou neskončili na dně propasti nebo napíchnuti na bodácích.

Špičkový level design však nepracuje ve prospěch hry sám. Pochválit musíme i hravé vizuální zpracování. Je rovněž sympatické, že tvůrci Snakebird si jsou vysoké obtížnosti svého výtvoru vědomi a jdou mu naproti. Po ruce máte vždy tlačítko pro návrat o jeden tah nazpět, popřípadě možnost restartovat kompletně celý pokus. Dokonce v případě, že byste už v dané úrovni nevěděli kudy kam, máte vždy k dispozici několik dalších, v nichž můžete být úspěšnější a k řešení předchozích hádanek se vrátit až později. Hra neomezuje.

Stále si nicméně troufáme tvrdit, že Snakebird nemá potenciál stát se masovým hitem. Na to je jednoduše příliš obtížný. Ano, obtížný svým férovým, zřetelně stanoveným způsobem, ale stále daleko za hranicí komfortu většiny uživatelů. Možná právě proto je titul zdarma ke stažení s tím, že první desítku úrovní lze volně vyzkoušet a popřípadě zaplatit jednorázový poplatek k odemčení zbytku obsahu. V průběhu těch desíti levelů se rozhodne, jestli si vás Snakebird omotá kolem prstu anebo jestli upadne ve vaši nelibost. Nic mezi neexistuje. Alespoň jí ale dejte šanci, má totiž mnoho co nabídnout.