Slice & Dice

Verdikt
85

Tato hra spojuje zábavné házení kostkou s RPG prvky a taktickou tahovou bojovkou. Své kostky navíc v průběhu hry můžete upravovat.

Další informace

Výrobce: Tann
Vydání: 10. července 2021
Štítky: deskovka, retro, mobilní hry, rpg, strategie

Že jsou kostky zábavné vědí nejen fanoušci Warhammeru a Dračího Doupětě. Ve hře Dice & Slice ovládnete pětici hrdinů, kteří jsou sami kostkami. Jejich schopnosti vám tak musí nejprve padnout, což přináší značnou nejistotu. Hlavně to ale přináší pořádnou porci zábavy. 

Klasická šestistěnná kostka má šest míst pro různé schopnosti a akce. Některé strany mohou být vážně silné, jinde můžete najít prázdnou stěnu, která vám nepomůže vůbec nijak. Na začátku každého kola všemi hrdiny, tedy kostkami, hodíte a doufáte v co nejlepší výsledek. Co hledáte se samozřejmě odvíjí od situace. Někdy doufáte v co nejlepší útoky, jindy chcete naopak štít, léčení nebo rovnou nějaké speciální schopnosti. 

Po vzoru Yahtzee si můžete libovolný počet kostek uložit a zbytek zkusit hodit znovu. Tímto způsobem máte možnost výsledek ovlivnit dvakrát. Jakmile jste spokojeni nebo vám došly přehozy, všechny akce provedete. Zásadní je rovněž pořadí vyhodnocení. Některé zbraně třeba dávají větší zranění dosud netknutým nepřátelům, jiné naopak umí protivníky dorazit. V tomto ohledu musíte schopnosti zahrát co nejvýhodněji. 

Krása hry spočívá v různorodosti kostek. Každý hrdina má úplně jiné schopnosti, které se budou navíc nadále měnit. Po každé dokončené úrovni totiž získáte buď nového hrdinu do týmu, nebo nějaký předmět, kterým právě upravíte stěny kostek. Co takhle poměrně slabého léčitele vybavit brutálním kladivem? Nic vám nebrání. Stejně tak u nových hrdinů řešíte, aby jejich schopnosti fungovaly dobře v rámci celého týmu.

Nepřátelé fungují stejně jako vaši hrdinové, rovněž jsou řízeni hodem kostky. Rozhodně si však nemyslete, že by hra byla pouze o náhodě. Musíte vědět, kdy kterou schopnost použít, kdy riskovat přehoz, jaké schopnosti vybrat a podobně. Ne vždy sice hrajete na jistotu, ale možností, jak výsledek ovlivnit máte celou řadu.

Slice & Dice je pro mě obřím překvapením, které funguje naprosto skvěle. Je to skvělá kostková hra, která využívá digitálního prostředí k prováděním komplikovaných efektů a snadno vám umožňuje své kostky upravovat. Nepřátelé jsou rovněž nápadití a mnohdy představují výzvu. Přitom si hru můžete zkusit zcela zdarma. Pokud však budete chtít hrát více než úvodních 20 úrovní, musíte si odemknout zbytek hry za hezkých 180 korun.