Skylanders: Imaginators

Verdikt
70

Ve srovnání s loňským dílem je Skylanders Imaginators opatrným krokem k nevyhnutelnému překopání základů. Hra jako taková ale poněkud stagnuje kvůli opakování stejných triků.

Další informace

Výrobce: Toys for Bob
Vydání: 14. října 2016
Štítky: sběratelství, fantasy, experiment, adventura, akční, rpg

Na hrách jako Skylanders člověk vyrůstá. Hráči stárnou, hry nedospívají. Ti, co začínali s figurkami zachraňovat magickou zemi Skylands, dnes už určitě střílejí nepřátele v Battlefieldu nebo se noří do světů s propracovanějšími systémy a plní náročnější úkoly. Člověk by řekl, že kouzlo přeměny fyzických hraček do virtuálního světa pokládáním na plastový portál vyšumí do ztracena jako další z trendů. A po saturaci trhu se pod takovými tituly slehne zem. Druhá krize „plastového vybavení“ pro videohry se ale zatím nekoná, i když série Disney Infinity už do ringu vhodila bílý ručník.

Už je to tu zase!

Společnosti Activision se podařilo ze Skylanders vytvořit nový standard a současně i žánr, ve kterém byste marně hledali konkurenceschopný titul. Recept jednoduché dobrodružné hry se snadno pochopitelnými principy a roztomilými postavičkami se v lehce obměněné podobě objevuje každý podzim. Změny nejsou zásadní, aby se nenarušil monetizační model série s dokupováním figurek a rozšiřováním sbírky. Hra se však mění dostatečně na to, abyste si toho na první pohled všimli, a pak vše za běhu vstřebali.

Skylanders Imaginators nově umožňuje tvorbu vlastního hrdiny. Tvůrci to už zkoušeli ve Swap Force, ale tentokrát je díky pestrým možnostem editoru výsledná postava skutečně unikátní. Upravovat jde do nejmenších detailů. Od vzrůstu, proporcí horní a dolní části, barevných kombinací, až po změnu výšky hlasu, výběr hudby v soubojích či vlastní hlášky po vstupu do světa Skylands.

Kromě částí těla přibyly do hry zbraně i výstroj a hrdina má pochopitelně i unikátní sadu úderů a schopnosti v závislosti na zvolené třídě. A tu si můžete vybrat pouze jednou. Jakmile vytvoříte hrdinu, zůstává trvale uzamčen v krystalu, který je součástí Starter packu. Tím vás tvůrci nutí, abyste si dokupovali další krystaly a vyzkoušeli hrát za mága, bojovníka, ninju nebo lučištníka, z nichž každý preferuje jinou zbraň.

Stále baví

Class (třídu) už nezměníte, ale nadále můžete upravovat vzhled, měnit výzbroj a zkoušet jiné zbraně. Loot, tradičně rozdělený podle kvality předmětů, je největší novinkou Skylanders Imaginators, a padá poměrně často. Truhly s předměty dostáváte za každou maličkost, a po chvíli jim přestanete věnovat pozornost.

Zbraně však mají obrovskou výhodu v boji a hrdina strčí silou a schopnostmi do kapsy i nové Skylandery – Senseie, kteří přišli na pomoc v boji proti zlému Kaosovi, jenž má ďábelský plán opět ovládnout Skylands zneužitím síly Mind Magic. Vlastně je odsouvá na vedlejší kolej: zbraně a výstroj se nedají použít na Skylandery, a ani v mobilní aplikaci, kam hrdinu přenášíte zvukem (přiložením mobilního telefonu k reproduktoru), už pro ně není místo.

Skylanders Imaginators má snadno čitelnou příběhovou linku, rozdělenou do deseti samostatných epizod. V žánru akčních RPG toho nemá moc co nabídnout. Ověřená a léty zažitá pravidla jedou ve vyjetých kolejích v podobě přesouvání beden, skákání, hledání klíčů, vymetání dungeonů a arén od nepřátel.

Skladba mimořádně pestrých činností, neustále se měnících pravidel a prostředí se neokouká a nemá slabé chvilky díky nastavenému tempu. Jednou ovládáte obrovskou loď, jindy přepínáte mezi dvěma dimenzemi nebo se změní perspektiva na 2D skákačku. Při hraní nemusíte moc přemýšlet, ale množství nepřátel dává v jistých momentech pořádně zabrat. Hromadné bitky jsou často nepřehledné.

Nejen pro děti

Častá obměna prostředí a maskotů série jako Spyro, kteří vás žádají o pomoc, je spolu s nízkou obtížností jedním z důvodů, proč má Skylanders tak blízko k nedělnímu pásmu televizních pohádek. Co epizoda, to nová část příběhu, napětí, záhada a rozuzlení s velkým soubojem na konci. Do jednotlivých úrovní se vyplatí vracet pro poklady a bonusy, ale také objevovat tajné části odemknutím s pomocí nové postavičky. A to platí i o hracím plánu, kde se můžete volně pohybovat, vybírat již zdolané úrovně nebo se pustit do bojů v arénách či se zúčastnit závodů, na kterých stavěla minulá hra, a patřily mezi nejzábavnější.

Série Skylanders má každý podzim něco nového v rukávu. Kouzlo teleportování fyzických figurek tentokrát utrpělo novinkou, když na portál pokládáte pouze krystal, ne vámi vytvořenou figurku. Celkově se ale jedná o zábavu, která by mohla oslovit i starší hráče.