Sky: Children of the Light

Verdikt
90

Jestli Sky doporučit bych neváhal ani minutu. Nabízí nevšední zážitek, který se vám zaryje do paměti. O to více zamrzí, že je hra zatím dostupná jen na telefonech, kde je sice přístupná všem, ale s danými omezeními. Velká obrazovka by tomuto titulu rozhodně slušela.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Thatgamecompany
Štítky: umění, mobilní hry, meditativní, experiment, adventura

Pokud bych měl vybrat nejlepší hru všech dob, ke které se pravidelně vracím a která mě silně ovlivnila, ani na okamžik bych neváhal. Tou hrou je Journey od thatgamecompany. Od jejího vydání uplynulo 8 let a my se konečně můžeme pustit do pokračování. Z pouště se vzneseme do oblak. 

Sky není přímým nástupcem, ale hned po prvním zapnutí vám bude téměř vše povědomé. Od ladných pohybů vaší postavy, která doslova klouže krajinou, po nádherné scenérie a povznášející hudbu. Ihned se budete cítit jak ve filmu od Miyazakiho. Hry od Jenovy Chena se však pyšní ještě jedním rozměrem, který je hlubší než u jakékoliv konkurence. Jsou totiž sociální. Ne však tím způsobem, který byste čekali. 

V Journey jste na cestě mohli potkat dalšího poutníka a putovat ve dvou. Sky je v tomto ohledu mnohem bohatší a v úrovních narazíte na spoustu dalších postav. Na rozdíl od jiných her nemáte tušení, s kým máte tu čest. Budou to pro vás jen neznámí pocestní. Alespoň do chvíle, kdy se s nimi nepodělíte o oheň. To jsem ještě nezmiňoval? Oheň, teplo a světlo jsou ústředním motivem této hry. Každá postava má svou svíčku, o kterou v průběhu celé hry musí pečovat. 

Takže když se s někým rozhodnete sdílet oheň, odhalí se vám jeho podoba a od té doby ho už vždy vidíte v plné podobě. Můžete jít ještě dál a za utracení jedné svíčky, což je herní měna, se stát přáteli. V tu chvíli můžete druhou postavu pojmenovat. Ano, vy dáváte jméno druhému, takže stále nevíte, kým ve skutečnosti je. Můžete si odemknout plácnutí, můžete se držet za ruce a cestovat spolu. Stále však zůstáváte cizinci, kteří spolu chvíli sdílí cestu a pak se zase třeba rozdělí. 

Je celkem běžným jevem, že uvidíte hráče stát v hloučcích, případně se jen prohánět po zelených pláních či létat nad hustými mraky. Sky tak představuje radost z hraní, která nutně nemusí znamenat postup v před, jasný cíl či těžký úkol k překonání. Sky mnohdy připomíná dětské hřiště. A to mě během hraní naplňovalo radostí. Nenechte se však zmýlit, opět je tu tajemný příběh o padlé civilizaci, kterou postupně objevuje, opět střídáte prostředí, zkoumáte ruiny a blížíte se k emotivnímu závěru. 

Ve spolupráci s dalšími hráči si můžete odemykat nové oblečky a animace. Bez nich se dostanete do cíle, ale pokud se chcete zapojit do sociální části hry, budete muset kooperovat, případně i něco zaplatit. Jinak je hra zdarma, ale kdyby za ni v obchodě chtěli zaplatit, neměl bych námitek. Utrácet můžete za svíčky, které potřebujete k hlubší interakci a nákupu nových oblečků a přestrojení. 

Hrát nyní můžete na iOS a Androidu. Pro Android hra není zatím úplně dobře optimalizovaná, místy se může zpomalovat a několikrát mi úplně spadla. Na iPadu bude hraní o trochu příjemnější. Ještě příjemnější by bylo třeba na PlayStationu. Chtěl bych si ten svět vychutnat na velké obrazovce v plné grafice a s přesným ovládáním. Snad jednou.