Simon the Sorcerer II

Verdikt
80

Minimálně první dva díly Simon the Sorcerer patří do zlatého fondu adventur. Ovládání sice trochu zestárlo, ale příběh, humor a atmosféra jsou stejně výtečné jako před více než dvaceti lety, kdy hra vyšla.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDOS Games Online

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

Počítač

WindowsWindows

Good Old Games

Další informace

Výrobce: Adventure Soft
Vydání: 15. listopadu 1995
Štítky: zdarma, pixel art, retro, humor, staré pecky, adventura

Experimentovat s věcmi, kterým nerozumíte, se dost často nevyplácí. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil skrček Runt, kterého fascinovala magie. Jenže co čert nechtěl, táta mu spálil kouzelnou knihu, a to neměl dělat, protože tím z ní uvolnil černokněžného ducha jejího bývalého majitele. A co mají černokněžníci na práci? Ovládat svět, samozřejmě.

Na vás vcelku pochopitelně bude, abyste mu to v roli mladého kouzelníka Simona, kterého možná znáte z předchozího dílu, překazili. Nečekejte nicméně žádné akční masakry, Simon the Sorcerer je čistokrevná humorná adventura. Nad zlem tedy budete vítězit vtipem, řešením více a (dost často) méně logických hádanek a pořádnou dávkou rozhovorů s kdekým.

Herně se jedná o naprosto tradičního zástupce žánru, což znamená, že vás bude čekat značná porce používání všeho na všechno, čtení a přemýšlení. Hra je výborně napsaná, rozhovory nenudí, a na všechno se navíc příjemně kouká.

Vlastně jediný problém pro dnešního hráče představují návyky, které byly v devadesátých letech u adventur běžné, ale dneska už se jich moc nedočkáme. Kontextové ovládání bylo v té době ještě hudbou budoucnosti, takže se připravte na notně prkenné příkazy přes jednotlivé činnosti, jejichž repertoár naleznete ve spodní části obrazovky. Hra byla alespoň pokroková v tom, že zvýrazňuje aktivní plochy, což přeci jenom umenšuje možnou frustraci z toho, když se nedaří nalézt důležitý předmět.

Původní verzi pro DOS si můžete zdarma zahrát v prohlížečovém emulátoru. Optimalizovaná verze s namluvenými dialogy je pak k dispozici za pár euro na GOGu. Zkrátka nezůstanou ani ti, kdo by si chtěli vzít kouzelníka s sebou na cesty, protože hru si lze pořídit i na mobilní telefon s Androidem.