SimCity BuildIt

Verdikt
50

U SimCity BuildIt se musíte hodně namáhat, abyste si přes záplavu protivných free-to-play elementů našli cestu k budovatelské zábavě.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Electronic Arts
Vydání: 10. prosince 2014
Štítky: mobilní hry, simulator, zdarma, budovatelská, platby uvnitř hry, free-to-play
Série budovatelských strategií SimCity v posledních letech prochází značně bouřlivým obdobím. Poslední díl z roku 2013 sklidil od počítačových hráčů jasně negativní reakce. Vlna kritiky se na hru snesla především za hrozivý technický stav a osekaný obsah. Mobilní odbočka s podtitulem BuildIt nicméně živila naděje na úspěšnější projekt, od něhož by se uživatelé dočkali všeho, na co se ve velké verzi zapomnělo. Výsledkem je sice hezké kapesní pojetí stavby města, chyb všemožného rázu se však značka stále nezbavila. 

Za pozitivní zprávu lze určitě brát fakt, že máme tu čest se SimCity, které můžete spustit bez obavy ze záplavy nedodělků, jež by zabraňovaly si hru vůbec užít. S odhlédnutím od toho se jedná o titul klasického SimCity střihu, tak jak si jej pamatujete. Na přiděleném kusu půdy tak musíte od píky vystavět prosperující město. BuildIt dokonce obsahuje několik povedených prvků jako nutnost stavět především do výšky a ne do šířky (kvůli limitům mobilních zařízení) nebo speciální zóny určené jen pro stavbu konkrétních typů budov.

Jen tak mávnout rukou nelze ani nad skutečně pohlednou vizuální prezentací. Povšechně tak jde o pěkné pískoviště se solidním množstvím obsahu, který vás na pár hodin zabaví. Problémem je, že právě strávený čas se hrou odkryje její veliké nesrovnalosti.

Zkrátka a dobře, do SimCity BuildIt byl implementován i free-to-play model, který slouží jako perfektní ukázka špatného vydavatelského přístupu. Ano, hru si lze stáhnout zdarma, s hraním bez nutnosti tahat kreditní kartu to je už ovšem a pováženou. Každý váš krok zde je totiž doprovázen velmi frustrujícím pocitem z toho, jak málo zdrojů máte k dispozici a jak dlouho se bude táhnout dokončení vašich činností. Na nastřádání jen základního množství surovin se tady načekáte. V určitý moment se tak tohle SimCity zvrtává v jakýsi management simulátor. Což je odklon od původního záměru poměrně výrazný, a to i na poměry hry pro Android a iOS.

Ze SimCity BuildIt se tak stává mišmaš hned několika směrů. Slušný stavitelský základ i detailní grafika jsou v něm nemilosrdně zadupány nevybíravým modelem zpoplatnění i dalšími free-to-play prvky, které v kontextu série snad nemohou být vzdálenější od její dřívější podoby. Stavte si, ale jedině v případě, že máte silné nervy nebo nadité konto.