SimCity (1989)

Verdikt
70

Pokud byste si chtěli vyzkoušet titul, který stál za zrodem žánru budovatelských strategií, máte možnost. SimCity vyšlo původně v roce 1989 a dnes už je celkem očekávatelně zdarma.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDOS Games Online

Další informace

Výrobce: Maxis
Vydání: 15. února 1989
Štítky: budovatelská, zdarma, retro, staré pecky, online hry, online, strategie

Budování různých měst, vesmírných stanicí, národů a pevností, či starání se o farmy, restaurace, obchody se zvířaty a bůh ví co ještě, to vše je dnes poměrně běžnou součástí širokého segmentu her. V raných dobách herního průmyslu byla ale situace jiná, protože to vypadalo, že co není akce, nestojí za zahrání. To se změnilo před necelými třiceti lety, kdy vyšel titul SimCity, který de facto zavedl nový žánr, který vzkvétá dodnes. Budovatelské strategie.

Abychom nebyli zavádějící, nutno doplnit, že úplně první budovatelská simuace spatřila světlo světa ještě sedm let (1982) před SimCity. Jednalo se o hru Utopia, na kterou už si těžko vzpomenou i největší veteráni. Má to ovšem svůj důvod, technologická omezení před pětatřiceti lety byla obrovská, hra nedovedla pojmout víc než několik budov naráz a v důsledku toho ji zkrátka nebyla zábava hrát. Do povědomí herní obce se hluboce zapsalo právě až SimCity z roku 1989.

Pokud jste tohoto pradědečka nikdy nehráli, ale budovatelské strategie máte rádi, možná vás po jeho vyzkoušení překvapí, jak moc z třicet let starého odkazu zůstává zachováno i v dnešní době a v dnešních titulech. Jistě, technologie už jsou někde jinde, ale základní principy se vlastně nepohnuly vůbec nikam. Necháme k vlastnímu posouzení, zda je to tak dobře, či nikoliv.

Řeč je o balancování příjmů a výdajů za současného vyváženého budování různých druhů staveb a uspokojování potřeb i požadavků občanů. Žánr byl stále v plenkách, nečekejte extrémně komplikovanou simulaci nebo mechaniky s desítkami vrstev. SimCity se omezuje na prostý princip příčiny a důsledku. Postavíte parky, hodnota pozemku vzroste. Postavíte továrny, zvýší se znečištění. Postavíte stadion, lidi mají o zábavu postaráno. Cílem je vybudovat prosperující a spokojené město - hra nemá žádný konkrétní "konec" a nelze ji tedy "dohrát" v pravém slova smyslu.

Budov je dispozici pouze několik a každý si brzy najde rutinu, se kterou je potřeba je sázet do mapy, aby projekt nezkrachoval. I přes komorní záběr ale hra dokáže poskytnout budovatelské zadostiučinění a potěšení z pozorování vlastního díla. Což jsou samozřejmě aspekty, které zůstávají hlavními lákadly stavitelských strategií dodnes, ačkoliv to byla spíše až pokračování původního SimCity, která je naplno využila a nechala vykrystalizovat a rozkvést.

Hraní je nicméně i dnes příjemnou kratochvílí, ačkoliv proseděné večery si pro sebe nakonec nejspíš uzme nějaký modernější titul. SimCity je k dispozici zdarma v prohlížečovém emulátoru, nemusíte tedy nic instalovat. Odkaz k hraní naleznete vpravo od článku.