Sid Meier's Civilization

Verdikt
85

Zakladatel kultu her o civilizacích, který existuje dodnes v neumenšené síle. První díl legendární Civilization je k dispozici zdarma, nic vám tedy nebrání ho vyzkoušet.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDOS Games Online

Ostatní platformy

MS DOSMS DOS

Nedostupné

Další informace

Výrobce: MPS Labs
Vydání: 15. září 1991
Štítky: browser-gaming, zdarma, budovatelská, manažer, staré pecky, online, strategie

Buďme upřímní. Řadu dnešních hráčů by poněkud nevábný vzhled první Civilizace mohl odradit ještě dřív, než hru vůbec spustí. To by ale byla škoda, protože pod letitým zevnějškem (hra vyšla v roce 1991, není se čemu divit) se skrývá dobře fungující, bytelné a překvapivě komplexní jádro. Ne náhodou byla totiž Civilization ve své době natolik oblíbenou hrou, že se dočkala řady pokračování. Série mimochodem vzkvétá dodnes.

Cíl, který před vás hra postaví, rozhodně není ze skromných. Máte svou civilizaci dovést ke slávě a vítězství nad ostatními. Toho lze docílit mnoha způsoby. Po Caesarově vzoru vyrazit na zteč v čele mocných legií. Spřátelit se s ostatními, uzavřít mírové dohody a nakonec všem vypálit rybník svým technologickým pokrokem, který zanechá ubohý plebs jiných kultur v prachu a závisti. Kulturou. Náboženstvím. Ideologií a politikou. Základy ke konání jsou realistické, ale co na nich postavíte, to už záleží jen na vás. Pustíte se v roli Stalina do války s Mongolskem? Budete se jako čínský císař přátelit s Aztéky?

Jak musí být zřejmé, hra je opravdu komplexní a nabízí řadu možností, představuje nekonečné množství kombinací a situací, které je potřeba vyřešit. Stačí se jen obrnit trochou tolerance vůči předpotopní grafice a ovládání, a dobývání světa může začít. Čeká na vás válka i mír, zvelebování měst, výzkum nových technologií, starání se o to, aby měli poddaní co jíst, a vůbec všechna ta omáčka okolo, kterou musí každá dobrá budovatelská hra mít. Po půlhodině už si starodávné grafiky ani nevšimnete a zjistíte, že první Civilization opravdu má co nabídnout i dnes. Titul je k dispozici zdarma v prohlížečovém emulátoru.