Shadowmatic

Verdikt
75

Graficky skvěle vyvedená hra stínů, která vás uchvátí spíše vlastní přeměnou patvarů do konkrétních věcí, než jejich hledáním. Hra by zasloužila větší výzvu v jednotlivých úrovních, aby měl hráč potřebu použít výborně zpracovaný systém nápovědy.

Další informace

Výrobce: Triada Studio Games
Štítky: platby uvnitř hry, zdarma, puzzle, logické

Taky jste jako malí vytvářeli stín orla či vlka na zeď jen za pomoci vašich dvou dlaní? Hra stínů nás fascinuje už od nepaměti a Shadowmatic tuto fascinací posílá ještě o kus dál. Budete až nevěřícně vrtět hlavou, z jakých neuvěřitelných patvarů lze vytvořil zdánlivě jednoduchý strom.

V Shadowmaticu vytváříte ze zdánlivě absurdních tvarů stín něčeho zcela konkrétního. Každá úroveň vám předhodí nesourodý kus hmoty někdy připomínající modelínové pletence a jindy zase ocelové pláty svařené dohromady. Vaším úkolem bude pomocí jednoduchého otáčení tohoto předmětu vrhnout na zeď stín konkrétního tvaru. A nebyla by to výzva, kdyby vám hra hned na začátku řekla, co hledáte. Proto budete tvarem otáčet pořád dokola a bedlivě sledovat stín, dokud vám něco nepřipomene. Pak už to jen musíte vyladit - a máte hotového třeba zajíčka!

Hra vás nenechá úplně ve štychu. V případě nouze můžete použít nápovědu. Ke každému předmětu jsou až čtyři tipy a za jejich použití platíte body, které získáte za dokončené úrovně. Nápověda funguje zajímavě: Postupně vám popíše výsledný předmět. Krok za krokem se tak například dozvíte, že hledáte kuchyňské náčiní, které mění chlad v teplo, je to konvice a konečně i její tvar.

V základu vám hra dovolí projít celkem 14 úrovní, po jejichž odehrání si musíte zaplatit za odemčení další stovky. Čekají vás zvířata všeho druhu, hračky, vozidla, nářadí, fantaskní věci a mnoho mnoho dalšího. Pokud vám vytvoření stínu z jednoho předmětu přijde až moc jednoduché a náhodné, jistě vás potěší, že v těžších úrovních čeká i více předmětů najednou, které společně musí vytvořit jeden konzistentní předmět. V těchto úrovních už nejde jen o pouhé natočení, ale také vzdálenosti a celkový vztah předmětů. Z některých tvarů lze vytvořit i více předmětů, takže máte důvod vracet se k již dokončeným úrovním.

Shadowmatic je na pohled velice krásná hra. Materiály, se kterými si hrajete, se chovají dle očekávání – kovy vrhají pěkné odlesky, kamen má drsný povrch atd. Jedná se o opravdu hezké modely, proto oceňujeme možnost snížit kvalitu detailů a textur dle potřeby. Hra samotná pak dokáže zabavit klidně i hodiny a úrovně s více předměty dokáži potrápit mozek. Na druhou stranu úrovně s jedním předmětem moc výzvu neposkytují, jde zde spíše o náhodu. Hlavním cílem aplikace vlastně není zábavná hratelnost, ale vzbudit ve vás úžas.