Root

Verdikt
95

Pokud jste Root v deskoherní podobě hráli, budete se cítit jako doma a oceníte možnost hrát sami nebo online. Ostatním hra nabídne skvělé zpracování perfektní asymetrické strategie, kde se bojuje o nadvládu lesa.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Ostatní platformy

PočítačPočítač

Steam

Další informace

Výrobce: Dire Wolf Digital
Vydání: 24. září 2020
Štítky: fantasy, deskovka, mobilní hry, rpg, strategie

Root vzal deskoherní svět v roce 2018 útokem. O rok později pak u nás. Dnes drží pozici 28. nejlepší deskové hry a v kategorii válečných her je na 14. místě. To i přesto, že v hlavní roli představuje roztomilé obyvatele lesa. Jak se povedla jeho videoherní adaptace? 

Root je i na poměry deskovek hrou velkou a komplikovanou. Ne snad, že by vás zahltil možnostmi. Problém je v jeho asymetričnosti. Každá z herních frakcí se totiž ovládá úplně jinak. Zatímco expanzivní kočky začínají silné a chtějí po vás upevňovat dominanci industrializací lesa a udržováním nadvlády nad většinou mýtin, tak třeba ptáci z jednoho rohu mapy doslova vypálí na exponenciální výpravu, kdy každé kolo mohou provést až o dvě akce více než v tom minulém. Když si tak ostatní nedají pozor, ptáci je uklovou k smrti. 

Další frakcí je lesní aliance, kteří vedou partizánskou válku, sbírají sympatizanty a mohou znenadání vyburcovat k povstání. Poslední hratelnou stranou je tulák, který je sám, vyrábí předměty, s ostatními obchoduje a jen tak se toulá po lese. Na rozdíl od ostatních tak vlastně hraje RPG, kde ho širší dění války tolik netrápí. 

Toto je hrubý popis frakcí, ke kterému si musíte přičíst, že každá ze stran má jiné akce, jinak zachází s kartami, jinak získává vítězné body apod. Cílem je přitom získat 30 vítězných bodů, k čemuž samozřejmě pomáhá, když budete ostatní porážet v soubojích, ale není to vždy rozhodující. Hra má přitom několik opravdu chytrých pravidel, které prohlubují strategické možnosti. Zmíním třeba pohyb, kdy smíte jednotky přesunout Z lokace, kde držíte převahu nebo DO lokace, kde držíte převahu. Šikovnými manévry tak můžete nepříteli odříznout část armády.

Hra se bude lišit podle zastoupených frakcí, ale nejlepší je vždy zážitek ve čtyřech. Tato počítačová verze má tak výhodu, protože u hraní na jednom zařízení ve vícero hráčích můžete zbylé pozice obsadit umělou inteligencí. Samozřejmě nechybí ani hraní online a hrát můžete zcela sami. Ať už proti uměle řízeným protihráčům v různých obtížnostech nebo plnit připravené výzvy. Určitě však nepodceňte tutoriál, který vás hraní za všechny strany naučí. Porazit například Orly vyžaduje překažení jejich výnosů, což nezvládnete, pokud nevíte, jak fungují. 

Hrát Root tak jde nejen na stole, ale díky adaptaci i na počítačích nebo tabletech či telefonech. A digitální verze se náramně povedla. Všechny možnosti přehledně vidíte a obří plus patří za přítomnost češtiny. Zpracování rovněž chválím, celý les je ve 3D, postavy vypadají roztomile a animace rovněž. 

Jako mínus vidím nemožnost hrát za další frakce, které se objevily v rozšířeních. Pro veterány tak hra bude působit trochu chudě. Na druhou stranu pro nováčky ani tak nebude snadné se do ní dostat. Věřím ale, že časem se objeví možnost dokoupit i rozšíření, která rozhodně stojí za to. A já mám teď hlavně radost, že si můžu opět zahrát Root v plném počtu i během pandemie.