RETRY

Verdikt
86

Nemilosrdná, neodbytná, úžasná, návyková. Taková a ještě jiná je letadélková arkáda od tvůrců Angry Birds.

Další informace

Výrobce: Rovio
Vydání: 21. října 2014
Štítky: letecka, arkáda, platby uvnitř hry, zdarma, mobilní hry

Během hraní RETRY na vás čeká celá přehlídka výlevu. Od napjatého pokřikování, přes výkřiky frustrace až po vítězoslavné volání. RETRY zkrátka působí jako hra ze starších časů, kdy se z vysoké obtížnosti nestřílelo. Nicméně za neúprosnými pravidly i za vší tou retro rozpixelovanou grafikou se skrývají moderní principy jako dělané pro dnešní publikum. A ono skloubení starého s novým funguje fantasticky.

Hráč ovládá malé letadlo, s nímž se musí bezpečně dostat do hangáru na konci úrovně. Do cesty se vám při tom postaví celá řada překážek. Budete se potýkat s nepřízní počasí, strmým stoupáním i nečekanými terénními nerovnostmi. Jakkoliv se hra rozhodne ztížit vám život, musíte být připraveni na vše.


Naštěstí budete mít vždy pocit, že situaci ve hře máte plně ve svých rukou a to je ohromně důležité zjištění. Z ovládacích prvků je k dispozici jediný – ťuknutím na displeji zároveň naberete výšku a zrychlíte. Je to prostinké, ale naprosto responzivní a konzistentní a při každém nepodařeném pokusu budete vědět, že za každý karambol si můžete jen vy sami. RETRY navzdory tomu dokáže silně zahýbat emocemi a momentům naprostého zmaru se tak pravděpodobně nevyhnete. Jak to tak nicméně bývá, pokoření úseku, s nimiž jste se zabývali několik desítek minut stále dokola, naopak přináší pocit obrovského uspokojení.

Pády a nepodařené manévry představují nezbytnou složku hraní. Nejenže vám při nich adekvátní kontrola letadla přejde hezky do krve, také dávají možnost se poučit z chyb v tom konkrétním levelu, s nímž zrovna zápolíte. Hratelnost je zde sice rozkouskovaná do jednotlivých úrovní, každá sama o sobě ale představuje solidní variabilitu, takže stereotyp v podstatě nehrozí. Ten by se mohl objevit jen v případě, že byste od RETRY čekali vedle létání ještě nějakou doprovodnou aktivitu. To je v podstatě jediná výtka, kterou ke hře lze mít. Ačkoliv je totiž hlavní náplň zpracovaná de-facto bezchybně, nějaké to vybočení z konceptu by bylo milým osvěžením.

Všechny ostatní elementy, které tvůrci do hry promítly, totiž už jen skvěle doplňují zábavné arkádové základy. V rámci úrovní narazíte na porůznu rozseté mince, jimiž lze po cestě k cíli zaplatit hangár a vytvořit z něj tak záchytný bod pro případ havárie. Šikovné. Každou úrovní lze také podle klasického mustru proletět až na tři hvězdičky v závislosti na tom, jak úspěšní budete při plnění dílčích úkolů. Nalétat určitou vzdálenost, maximálně jednou havarovat... Nad jejich provedením občas zůstává rozum stát, což nic nemění na faktu, že jde o příjemné prodloužení času, který RETRY můžete věnovat.


Potěší i takové drobnosti jako indikace toho, kolik vám zbývalo do konce, než jste si to namířili čumákem k zemi nebo to, že úroveň si žije vlastním životem, takže ten pohyblivý sloup, který vám minule udělal čáru přes rozpočet, může být tentokrát v úplně jiné pozici. RETRY navíc boduje i krásně minimalistickým designem prostředí, stylovou grafikou a nevtíravým hudebním podkresem. Za zmínku určitě stojí i fakt, že hra disponuje velice mírným free-to-play modelem.

Proto by nikdo neměl váhat a RETRY dát šanci. Jistě, nepředvádí nic převratného. Tahle jednoduchá arkáda vás však chytne, jako málokterá jiná hra. A poctivý obsah nebo parádní prezentace také nejdou na škodu.