Resogun

Verdikt
84

Resogun je poctivá retro střílečka oděnou do překrásné grafiky. Nabízí pořádnou výzvu a hromadu zábavy, která není sužována technickými nedostatky.

Konzole

PlayStation 4PlayStation 4

$14,99PlayStation Store

PlayStation 3PlayStation 3

$14,99PlayStation Store

PS VitaPS Vita

$14,99PlayStation Store

Další informace

Výrobce: Housemarque
Vydání: 29. listopadu 2013
Štítky: 2d, střílečka, arkáda, retro, akční

Resogun bude pravděpodobně mnohými vnímán jako jeden z nejkontroverznějších titulů pro PlayStation 4. Ale rozhodně ne kvůli násilí či přízemním oplzlostem, ostatně nic takového se ve hře ani nevyskytuje. Problém téhle malé nezávislé hry tkví v tom, že je kvalitní. Vlastně až moc kvalitní. Natolik, že zastiňuje některé velké AAA tituly, které měly táhnout start nové konzole především.

Je ale nutné si v první řadě uvědomit, že tahle na první pohled primitivní hra s raketkou v hlavní roli má především dokázat, že tu PS4 není jen kvůli drahým projektům, ale nabídne po vzoru osobních počítačů i slušnou řádku zábavných indie her. A to přijímáme s povděkem!

Na okružním letu

Finské studio Housemarque se pro svou next-gen prvotinu rozhodlo zúročit zkušenosti z kritikou vřele přijatého titulu Super Stardust HD. Principy známé z této adrenalinové arkády byly pro Resogun lehce pozměněny a tak se z orbity přesouváme s raketkou na herní plochu ve tvaru prstence, uprostřed kterého se nachází do tmy svítící město, případně jiná futuristická architektura. Váš úkol je na první pohled jednoduchý – poslechnout robotický hlas, který vám z reproduktoru v gamepadu oznámí, že je třeba zachránit posledních pár lidí.

Téměř vzápětí se na vás začnou sypat shluky agresivních nepřátel a samozřejmě jako v ostatních hrách tohoto typu stačí jen letmý kontakt s projektilem či samotným útočníkem, aby váš bojový stroj explodoval v efektním gejzíru jisker. Naštěstí nejste zcela bezbranní a zpočátku slabý laser můžete v průběhu úrovně upgradovat až na solidní zbraň hromadného ničení.

Zajímavý taktický prvek pak nabízí kružnicová herní plocha. Díky ní máte slušný přehled o tom, kdo se na vás z jaké strany chystá, případně můžete protivníkům vpadnout „do zad“ nebo uniknout z dosahu přesily méně nebezpečnou cestou.

Deset malých zeleňoušků

V celém tomhle explozivním šílenství zběsile manévruje v jedné ze tří nabízených lodí sám hráč se snahou zachránit deset zelených mužíčků, což přes zažitou symboliku jsou skutečně lidé a ne maskoti jistého obchodu. Zpočátku jsou všichni zašití v průhledných boxech na různých místech levelu a osvobodit je můžete jen po zničení speciálních nepřátel zvaných Keepers. Tenhle shluk zeleně svítících plavidel se tu a tam objeví na herní ploše, a pokud je nestihnete zničit včas, než z obrazovky utečou, človíček zemře.

Stejný osud nebožáka čeká, když se na něj po vysvobození vykašlete a necháte ho na pospas nepřátelským jednotkám. Úroveň lze naštěstí dokončit i bez jediného zachráněného. Jenže pokud chcete atakovat přední příčky on-line žebříčků, budete muset podniknout šílené záchranné akce stůj, co stůj.

Zírám!

Nejenom, že vývojáři použili osvědčené ingredience, oni si dali i pořádnou práci s tím, aby svoje dílko patřičně vizuálně načančali. Na první pohled se to až tak úplně nezdá, možná vám bude hra připadat poměrně generická a tmavá, ale jakmile uběhne minutka herního času a události se dají do pohybu, začne Resogun odkrývat své krásy.

Demolice je opulentní, všudypřítomná a neskutečně krásná. Vzduchem neustále poletují úlomky nepřátelských lodí, kusy rozbořených budov, scénu každou chvilku osvětlí gigantické výbuchy a šílení závěreční bossové se postarají o užaslé „Fíha!“ Právě tito pekelně těžcí protivníci splňují snad každé učebnicové pravidlo. Jsou větší než celá obrazovka, existuje fikaná taktika, jak se jich zbavit, a jejich design je prostě parádní. Až se na vás vrhne cosi, co se skládá z tisíců poskakujících a měnících se krychliček, na nějakého Knacka hodně rychle zapomenete.

Není vůbec na škodu si právě na tyhle potvory šetřit dva bonusové útoky: prvním z nich je všeničící bomba, která vyčistí celou herní plochu a druhým je Overdrive Cannon, masivní proud zelených částic, který po sobě zanechá polygonovou spoušť. Za zmínku stojí i radovánky v podobě kooperativního režimu, který si sice užijete pouze online, rozhodně ale stojí za vyzkoušení, protože opět o něco rozšiřuje mé lince a těch pár zpomalení hry nemůže zkazit jinak fantastický multiplayerový zážitek.

Na Resogun vlastně nelze najít nic vyloženě negativního, pokud hru bereme takovou, jaká je – tedy jako maximálně efektní, zběsilou a pěkně těžkou retro záležitost v moderním kabátku. Možná jen těch lodí na výběr by mohlo být více a možná i hlubší systém vybavování lodí. Ale vzhledem k tomu, že hra je přidávána k členství PlayStation Plus zdarma, potažmo je dostupná za doslova pár šupů, není jediný důvod, proč těch pár set megabajtů neobětovat a neudělat si takový malý explozivní ohňostroj přímo v obýváku.