Resident Evil Village

Verdikt

Hratelná ukázka je sice poměrně krátká, ale dobře ukáže, že opravdu je na co se těšit. Nebo čeho se bát, jak se to vezme. Resident Evil Village vychází 7. května.

Počítač

WindowsWindows

Nedostupné

Konzole

PlayStation 5PlayStation 5

PlayStation Store

Xbox Series XXbox Series X

Nedostupné

Další informace

Výrobce: Capcom
Štítky: horor, stealth, adventura, akční

Odhalení termínu vydání nás moc nepotěšilo, doufali jsme v březen. Dostali jsme ale aspoň hratelné demo. Celý průchod netrvá dlouho, na druhý pokus ho absolvujete za pouhých deset minut. Ostatně, sami autoři jej označují za „visual showcase“, funguje spíše jako hratelný teaser, který vás má namlsat na atmosféru a audiovizuální podobu hry.

Přiznáme se, že na nás strašení a tísnivá atmosféra prázdných chodeb přepychově zařízeného zámku fungovaly velmi dobře, přesto jsme se ale nemohli zbavit dojmu, že Capcom hraje příliš na jistotu a skoro do puntíku opakuje osvědčené postupy z minula.

Pokud si ještě vzpomenete na záhadami opředenou demoverzi Beginning Hour pro Resident Evil 7, vězte, že Maiden její styl doslova vykrádá. Opět se dostáváme do role bezbranné postavy, která musí uniknout z nebezpečného prostředí, opět budou prvním nalezeným předmětem masivní štípačky a opět dojde na využití takových klišé, jako je nenápadný průchod neznámé postavy, který uvidíte z druhého konce chodby škvírou ve dveřích.

Strach vychází především z ambientních zvuků, hlavně dole ve sklepení jsme si chvílemi nebyl jistí, zda kroky patří nám, nebo šátravému nebezpečí, které se k nám plíží ve stínech. Do absolutního ticha před vás občas něco spadne, případně se někdo škodolibě zasměje nebo děsivě zamručí.

Oproti zmíněnému Beginning Hour má ale Maiden jednu významnou nevýhodu. Ukázka sedmého dílu totiž vyšla ve chvíli, kdy jsme o hře nevěděli skoro nic, netušili jsme, jaká nebezpečí na nás budou v domě číhat, mohli jsme si jen domýšlet význam obsahu videokazety s podivnou televizní show a nadto tu skvěle fungovala záhada s prstem figuríny, kterou rozlouskly až další updaty, jichž se demo dočkalo.

Maiden oproti tomu přichází v době, kdy už jsme viděli rozsáhlé trailery, víme, co nás v zámku a podzámčí čeká, a tísnivá nejistota je tím pádem ta tam, překvapení se zkrátka konat nemůže a ve finále se ani nekoná. Z ukázek plné hry navíc vyplývá, že takhle se z velké části nový Resident Evil hrát nebude.

Přesto, pokud máte doma PlayStation 5 a jste aspoň trochu hororově pozitivní, určitě dejte ukázce šanci. Těch pár chvil umí docela slušně mrazit v zátylku a už jen jako ukázka schopností RE Engine fungují na výbornou. Už aby byl ten květen!