Renowned Explorers: International Society

Verdikt
80

Hra na průzkumníky, která zvládne skvěle zabavit svým parádním bojovým systémem, ale také lehce frustrovat přehnanou rolí náhody. Originální herní systém nicméně každému dobrodruhovi za vyzkoušení rozhodně stojí.

Počítač

WindowsWindows

19,99 €Steam

Mac OS XMac OS X

19,99 €Steam

LinuxLinux

19,99 €Steam

Další informace

Výrobce: Abbey Games
Vydání: 2. září 2015
Štítky: tahová, taktická, strategie

Honba za pramenem Nilu! Tajemné poklady, děsivé nástrahy, zážitky jak z jiného světa. Ducha viktoriánského průzkumnictví a odhalování nových horizontů si již dnes nejspíš na vlastní kůži nevyzkoušíte, nezbývá tak, než se do nepoznaných krajin, mámivých dálek a tajuplných kobek nechat zavést herně.

Za slávu a slávu!

Renowned Explorers se ani nepokoušejí servírovat nějaký příběh. Úkol hry je prostý - během pěti výprav nasbírat více věhlasu, než má váš osobní rival, aby mu jeho zlatavá kštice zbledla závistí. Silně to připomíná prastarou hru s Kačerem Donaldem, ve které hráč v roli Strýčka Skrblíka hromadil větší kopu peněz než prohnilý Hamoun.

Na mapě světa volíte expedice různé náročnosti, utrácíte peníze za vybavení, zkoumáte nové technologie a najímáte podržtašky. To vše je ale pouhou přípravou, do jádra hry nahlédnete, až když vyrazíte na svou první cestu do neznáma.

Pero mocnější meče

Hra má schopnost vás nechat si připadat jako filozof existencionalista na přednášce o genetickém inženýrství. Jinými slovy, hned od začátku se na vás vyvalí v podstatě bez jakéhokoliv tutoriálu takový uragán tabulek, statistik, schopností a mechanik, že budete první hodinu jak v Jiříkově vidění.

Vše ale po chvíli začne dávat smysl a teprve pak pochopíte, jak skvěle navrženým systémem dovedností a boje se hra může pyšnit. Četné konflikty totiž můžete řešit jedním ze tří přístupů - agresivně, lstivě nebo přátelsky. Funguje zde princip kámen-nůžky-papír, kdy pokud se například necháte vyprovokovat lstivým oponentem k agresivitě, budou vaše postavy slabší, ale v případě, že budete na posměvačného nepřítele přátelští, dostanete bonusy a podobně.

Vaše i oponentova nálada se kombinují do celkového vyznění boje, které svými efekty podporuje střídání přístupů. To samozřejmě praktikují i nepřátelé a je třeba na to reagovat. Aby toho nebylo málo, své vlastní mentální rozpoložení mají i všechny jednotlivé postavy na bojišti, což do konfliktů přidává další vrstvu - vyděšený pirát nebude mít tak silné útoky, rozesmutnělému hrdinovi nepůjde tak dobře útočit slovně, ale pokud své průzkumníky necháte se například navzájem vyhecovat, převálcují pak chabé argumenty protivníků s cicerovsky vytříbenou elokvencí.

Hra vám je schopna předkládat naprosto kouzelné situace, kdy s německou učitelkou plošně káráte houf opic, abyste jejich zdeprimováním vyhráli boj, či se s nadutým floutkem holedbáte před duchem pirátského kapitána, abyste jej přesvědčením o vlastní výjimečnosti vzrušili natolik, že se vás přestane pokoušet zastavit.

Výherní automat

Při expedici nedochází jen k bojům, ale také k řešení různých výzev, které hra vždy doprovodí bohatou textovou omáčkou. Výzvy jsou pojaty jako otočení kola štěstěny, přičemž různé schopnosti a expertízy postav dávají větší šanci na úspěch. Ale je to právě ohromná role generátoru náhodných čísel, k čemu je nutné mít největší výhrady.

Renowned Explorers jsou pekelně obtížnou hrou. K úspěšnému projití budete potřebovat nejen zvolit své tři průzkumníky zcela ideálně, což je vcelku běžná věc, ale hlavně též naprosto nelidskou dávku štěstí. Boje budete často opakovat, dokud se konečně nevygenerují tak, aby šly vyhrát, a to je jednoduše nuda. Ještě horší je to ale při výzvách, které opakovat nemůžete, a v momentu, kdy vaše postava s 94% šancí na úspěch stejně selže a pošle tak do kopru celou expedici, a tím i rovnou celou hru, budete mít chuť překousnout monitor vejpůl. Nic proti náročné hře, ale Renowned Explorers vás s oblibou nechají prohrát přes vaši nejlepší snahu, kdy neuděláte žádnou chybu, ale i tak nezmůžete vůbec nic.