Religion Inc.

Verdikt
50

Religion Inc. je hra, ve které si tak trochu zahrajete na boha a zkusíte šířit vlastní náboženství. Získáte pro svou věc dostatek stoupenců, nebo prohrajete závod s ateismem?

Další informace

Výrobce: GameFirst
Vydání: 20. října 2020
Štítky: náboženství, mobilní hry, simulace, strategie

Ve hrách si můžete zkusit něco, co jste ještě nikdy nedělali. A v dnešní recenzi si ukážeme hru, která vás vezme na tu úplně nejvyšší židli. Zajímavější práci si skutečně jen tak nevyzkoušíte. Dnes si totiž zahrajeme na boha. 

S tím bohem je to trochu nadnesené. Hra Religion Inc. je jakýmsi simulátorem šíření náboženství a může vám připomínat populární hru Plague Inc., kde se snažíte infikovat celý svět vražednou chorobou. Ehm, Covid, ehm. Zde však budete šířit myšlenky. A odměnou vám budou stoupenci, fanatici nebo dokonce osvícení. Celá hra představuje vlastně takový závod, kdy se vaše náboženství snaží prosadit proti nevěřícím. 

Tematické zasazení hry je opravdu lákavé. Jaké by to asi bylo navrhnout si vlastní náboženství a snažit se ho prosadit? Tento sen vám dnešní titul úplně nesplní. Vlastně je to celé hrozně abstraktní. Člověk by čekal nějaký střet názorů a pohledů na svět. Možná mapu, kde si své pozice drží jednotlivá náboženství nebo malé kulty. Místo toho máte svět, který působí prázdně. A na něm se prosazujete. Stejně tak onen ateismus, proti kterému závodíte, začíná od nuly. To znamená, že tam asi nějaká další náboženství jsou, jen je nevidíte. 

Zapomeňte také na nějaké vysílání misionářů, hra se z velké části hraje sama. Vaše interakce probíhá hlavně dvěma způsoby. Sledujete mapu a za šíření do nových částí světa dostáváte body. Ty je třeba odkliknout, abyste je získaly. Tyto body následně utrácíte za vylepšování svého náboženství. To představuje jakýsi strom, kdy každá položka má nějaké religiózní téma, ale de facto vás zajímá jen sbírání symbolů a postup na některé ze tří stupnic. Ve skutečnosti jsou ve hře tyto stromy možností tři – jeden vám pomáhá šířit náboženství, druhý vám pomáhá se prosazovat a pronikat do různých typů společností a třetí zase bojuje s ateismem. A vy v podstatě jen hledáte správný mix.

Tohle prostě se šířením myšlenek o podobě světa, o duši a spáse, o hodnotovém systému apod. nemá příliš společného. A když odhlédneme od tématu, hra toho nemůže příliš nabídnout. Vyberete si startovní zemi a vyberete vylepšení, které vám pomůže se prosadit. Pak se podíváte na okolní země a vylepšíte ty symboly, které tam jsou potřeba. A takhle až do zdárného konce. 

Bez placení je navíc hra plná reklam. Ty na vás vyskakují samovolně, ale rovněž vám umožňují získat lákavé odměny a usnadnění přímo při hře. Zpracování není špatné, ale ve chvíli, kdy se rozpadlo téma, tak mi hra přestala fungovat jako celek. A vlastně bych si možná radši zahrál to šíření nemocí.