Red Dead Redemption

Verdikt
95

S přehledem nejlepší westernová hra všech dob. Nabízí živoucí otevřený svět napěchovaný možnostmi a strhující atmosféru.

Konzole

PlayStation 3PlayStation 3

Xbox 360Xbox 360

Další informace

Výrobce: Rockstar Games
Vydání: 21. května 2010
Štítky: western, sandbox, adventura, akční

Asi nejlepší a nejbohatší herní western Red Dead Redemption udivuje zejména svým dokonale propracovaným a rozsáhlým světem amerického západu a sousedního Mexika, který nemá konkurenci ani v domácím GTA4. Jen si vezměte herní čas s pravidelným střídáním dne a noci, stejně jako proměnlivé počasí od vedra, až po mohutné bouřky a slejváky. 

V dalekých pohledech jistě rozpoznáte i skutečně fungující potravní řetězec desítek druhů zvířat, které neváhají napadnout klidně i vás a vašeho koně nebo mulu. Už jen to, že jednotliví živočichové obývají své skutečné biotopy, zaslouží pochvalu. Stejně jako jejich druhotné využití na směnný nástroj, kdy jejich kožky, maso a další části můžete výhodně prodat zejména ve městech, kde tato zvířata v okolí nežijí. Botaniky zase potěší výskyt vzácných květin, jimiž také mohou naplnit svoji torničku a vůbec pojetí celé zdejší přírody, kdy se nám na americko-mexické hranici prezentují divukrásné lokace, od modrého jezera, až po vysoké hory a temné lesy.

Vůbec pro pozorného hráče má Redemption prakticky na každém kroku nějaké překvapení. Na cestě uvidíte třeba armádu mravenců, kteří si to šinou k mouchami oblepené mršině opodál, nad níž již kroužila skupina supů. Vše vzdáleně ze stromu klidně sleduje houkající výr, aby jej vyrušilo z dáli přibíhající stádo divokých mustangů, jimiž byla v patách smečka nebezpečných pum. 

Hra nabízí tři odlišné regiony, přes čtyřicet typů zvířat, které můžete lovit - nebo jimi být loveni, živoucí města a morální systém, jenž bere v potaz vaše činy. Můžete se tak vcítit do kůže pravého desperáta, nebo naopak jezdce spravedlnosti. Vše je samozřejmě, jak to u správného westernu nutné, okořeněno pořádnou dávkou přestřelek a pistolnických duelů v pravé poledne. Red Dead Redemption je skvělou volbou nejen pro fanoušky žánru, protože svými kvalitami k dobrodružství v americké divočině přesvědčí i ty, jimž jsou jinak prérie a prašná města cizí