Rebel Galaxy

Verdikt
80

Skvělé přestřelky, svoboda rozhodování a spousta tvůrčí práce v hangáru. To vše dělá z Rebel Galaxy zajímavou volbu pro milovníky vesmírných akcí a simulátorů.

Počítač

WindowsWindows

16,79 €Steam

Konzole

PlayStation 4PlayStation 4

$19,99PlayStation Store

Xbox OneXbox One

Xbox Store

Další informace

Výrobce: Double Damage Games
Vydání: 20. října 2015
Štítky: akční, rpg, strategie

Že se drnkání na kytaru k vesmírnému simulátoru příliš nehodí? A co teprve, až se v nekonečných galaxiích ozvou noty z foukací harmoniky. Rebel Galaxy nádherně boří umělecké hranice, když míchá sci-fi s čímsi, co připomíná western. Není to však jediná povedená kombinace. Hra přináší také zajímavý mix svobody pohybu a rozhodování a to vše balí do příjemně napínavého dobrodružství.

Kovbojové s titanovým pláštěm

V žánru vesmírných simulátorů či akcí je nebývalá konkurence. Není divu, že se autoři z Double Damage Games toužili odlišit. V jejich hře si proto piloti vesmírných korábů budou připadat opravdu jako kovbojové budoucnosti. Jen koně vymění za supermoderní techniku.

Pod nevšední slupkou se ovšem skrývá docela klasický vesmírný simulátor. Odhlédneme-li od westernově laděné atmosféry, obsahuje Rebel Galaxy podobně jako třeba Elite, Star Citizen, Freelancer či série X2 docela tradiční ingredience mezihvězdného dobrodružství.

Letec i obchodník

„Rebelská“ novinka nabídne především atraktivní pilotáž futuristických korábů, které při dlouhých přesunech rády atakují rychlost světla a nechávají se nápaditě přezbrojovat k zábavným hvězdným válkám.


Současně hra zajímavým způsobem propojuje akci s osobnostním vývojem. Elitní pilot se čas od času, většinou kvůli svěřeným úkolům, proměňuje v těžaře drahých nerostů, v obchodníka či padoucha se zbraněmi, v osamělého lovce lebek nebo člena nějakého galaktického klanu.

Napětí z nepředvídatelného

Přestože Rebel Galaxy nabízí mnoho tradičních profesí, nikdy nevyzdvihuje jednu nad druhou. Tato zajímavá nevyhraněnost z ní činí velmi nevšední simulátor. Díky tomu, že osobnost hrdiny není tvořena exaktními statistikami a hráč si buduje charakter pouze vlastním chováním, může bez penalizací střídat různé styly hraní a Rebel Galaxy se mu pokaždé přizpůsobí. Například širokou nabídkou specializovaných questů.

Ne, že by pro každý druh osobnosti vyrobili autoři úplně jiný příběh, ale síť hlavních a vedlejších úkolů je tematicky natolik všestranná, že si mezi nimi nelze nevybrat. Navíc lze úkoly řešit různými způsoby a s různými následky, a protože i naprosto rutinní předávky zboží mohou skončit ostrou přestřelkou, bude se vám z všudypřítomné nepředvídatelnosti příjemně svírat žaludek.

Války klanů

Na Rebel Galaxy je vážně skvělé, že z pilota může být na chvilku téměř burzovní makléř, co sleduje vývoj cen komodit, a za pár hodin už bojuje proti bizarnímu klanu z druhého konce galaxie.


Klanová příslušnost do charakteru misí ostatně výrazně promlouvá. Nejenže hrdina na svých cestách potkává společnost, která mu je v rámci proměnlivé reputace více či naopak méně nakloněna, ale zároveň klany částečně určují i to, co vlastně hráč při svých misích zažije. Poněkud jiný průběh akcí lze čekat od questů pro obchodníky a jiný zase u krvežíznivých desperátů.

Odměna, hybatelka vesmíru

Každopádně, ještě důležitější než samotné klany a jejich války a diplomacie, jsou odměny a kořisti plynoucí z úspěšného plnění úkolů. Postupné materiální bohatství promlouvá nejen do hráčovy schopnosti obchodovat s vesmírným haraburdím, ale především do košatého systému vylepšování lodí.

Vesmírných korábů jsou ve hře dobré dvě desítky a všechny se liší v manévrovatelnosti, rychlosti, obratnosti či efektivitě útoku, no však to znáte. Všechny jejich dílčí vlastnosti lze přitom upravovat k určitému stylu hraní, usilovným vylepšováním provozních a bojových vlastností strávíte neskutečné množství času.

Chvíle pro satisfakci

Ve hře je ke koupi tolik motorů, pancířů, palubních zbraní a dalších technických fines, že zpočátku budete tápat, která vylepšení jsou vůbec účelná a efektivní. Avšak za ten úžasný pocit, když člověk osedlá vypiplané monstrum, veškerá mravenčí práce opravdu stojí.


Vzácné chvíle, kdy je hráč konečně schopen zatočit s těmi, kdo se mu v nějaké obtížné misi dlouho smáli, dělají z Rebel Galaxy nesmírně zábavnou akci a v pravém slova smyslu i zmíněný vesmírný western.

Skromnější podívaná

Proto je škoda, že zábavná a motivující vylepšení lodí tolik nezáří po grafické stránce. Rebel Galaxy bohužel technologicky příliš neoslňuje. Vcelku slušné nasvětlování a ohnivé efekty kontrastují s nedetailními texturami lodí a neatraktivně vymodelovanou vesmírnou infrastrukturou. Omluvou za lehce podprůměrný vzhled budiž jen solidní optimalizace. Framerate se drží stabilně vysoko i v náročných scénách.

S designem souvisí také celková úroveň obsahu herní mapy. Rovněž se nedá říci, že by v tomto ohledu hra excelovala. Trpí vcelku obvyklým syndromem prostorově rozlehlých a zároveň poloprázdných světů – cestuje se v nich docela dlouho a ne vždy se po cestě přihodí něco opravdu zajímavého.

Zábavné válčení

Na druhou stranu, když už se něco v Rebel Galaxy děje, a tím je míněn především boj, pak se hra opět ukazuje v tom nejlepším světle. Akční části, trvající i několik minut, vás budou bavit dobře vyváženou náročností, skvělým kompromisem mezi řízením lodi a útočením a také nepředvídatelným vývojem s mnoha přečísleními a zběsilými úprky.

Přestože budou mít někteří piloti zpočátku nahnáno z „námořního“ stylu boje, při němž se kroužící koráby bombardují bočními kanóny, spoustu práce s relativně obtížnou manévrovatelností hra usnadní tím, že dovolí útočit s pomocí najatých pobočníků ve skupině, ale i s volitelnou mírou automatizace palby z vlastních zbraní.


Místo zmatku se tedy hráč bude obvykle soustředit především na řízení a primární střelbu, zatímco vše ostatní uhlídají upgradovatelné automatické zbraně a kamarádi kolem. Zejména kvůli nim má smysl budovat kariéru a vydělávat peníze. Žádná pomoc není ve hře zadarmo.

Až na slabší grafiku, krkolomný kolizní model (stroj se rád zasekne o cokoliv) a na občas zdlouhavé cestování mezi questy nelze Rebel Galaxy nic podstatného vytknout. Účinně v sobě míchá „kovbojskou“ hrdinskost a zábavnou akci, díky níž se od počítače neodtrhnete pěkných pár desítek hodin. Na úplnou špičku žánru sice Rebel Galaxy nestačí, ale vesmírným dobrodruhům by ve sbírce opravdu chybět nemělo.