Real Racing 3

Verdikt
80

Třetí díl Real Racing připomíná graficky spíš své sourozence z počítačů a konzolí. Nadto nabízí zábavné závodění v povedeném jízdním modelu, multiplayer i spoustu obsahu. Hru můžeme vez váhání doporučit nejen všem příznivcům automobilových simulátorů. Pakliže ovšem přivřete oči nad hrabivým pojetím obchodního modelu.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Firemonkeys Studios
Vydání: 28. února 2013
Štítky: platby uvnitř hry, zdarma, auta, simulace, závodní

Vývojáři ze studia Firemonkeys si svou reputaci postavili na úspěchu série závodních simulací Real Racing. Vydání už třetího dílu značky doprovázela značná očekávání, která tvůrci ve většině směrů ještě překonali. Bohužel ale za sebou rovněž mají všetečného vydavatele Electronic Arts, jež prosadil nevybíravý způsob monetizace v základu zdarma dostupného titulu. Jak to funguje jako celek?

Patrně jste z okolních obrázků pochopili, že se Real Racing 3 řadí k vizuálně nejlépe vypadajícím titulům na mobilních platformách. Modely vozů, tratě, dynamický model poškození i do detailu vyvedené palubní desky vás jednoduše ohromí. Od vydání hry v roce 2013 se nenašlo příliš tvůrců, kteří by byli schopni z hrubého výkonu telefonů a tabletů dostat o moc více a výsledek skutečně stojí za to.


Zde ale chvála na hru nekončí. Ona se také může pyšnit velmi dobře zvládnutým jízdním modelem, kterému nehází klacky pod nohy ani široce nastavitelné ovládání. Řídit jednotlivá auta je opravdu zábava a přitom se v rámci možností stále hraje na určitou míru realističnosti, nikoliv arkádu. Autoři zde navíc využívají funkce, kterou nazvali Timeshifted Multiplayer. V praxi to znamená, že vždy hrajete proti reálným závodníkům, i když nejste online. Řeší se to tak, že hra stahuje zajeté časy soupeřů, jejich stopy a chování na trati a celé to pak promítne do vaší hry. Chytrý nápad, který ke spokojenosti většiny hráčů přináší jistou míru nepředvídatelnosti. 

Lebedit si budete i po stránce obsahové. Real Racing se chlubí desítkami plně licencovaných aut, s nimiž si zajezdíte po asfaltu reálných závodních okruhů. BMW, Bugatti, ale i obávané lokace jako Hockenheimring nebo dráha v SIlverstonu, to vše je vám plně k dispozici. K tomu na vás čeká variabilní závodnický program. Nejenže tedy budete kroužit po známých místech, vaším denním chlebem budou také vytrvalostní závody, časovky nebo programy, v nichž se budete snažit dosáhnout co největší rychlosti.


Být součástí hry jen všechno výše zmíněné, hodnocení Real Racing 3 by mířilo hodně vysoko. Bohužel pro ni, najdeme v systému implementované také mikrotransakce, jejichž přítomnost docela kazí jinak vysoce pozitivní dojem. Ve hře existují dva typy měny. Za klasické peníze vydělané ježděním si kupujete nová auta, v rámci systému tuningu si vylepšujete jejich součásti nebo opravujete poničenou karosérii po drsných závodech. Potud vše dobré. Problém nastává ve chvíli, kdy zjistíte, že všechny tyto akce vyžadují čas k dokončení a do té doby nemůžete na trať, protože auto máte v garáži. Pochopitelně lze ke zkrácení času využít speciální žetony, kvůli nimž už ovšem budete muset tahat kreditku. Žetony lze rovněž investovat do prémiových aut.

Vynést finální ortel nad Real Racing 3 tak nakonec není nijak složité. Hra exceluje v podstatě v každé kategorii a funguje jako příkladný reprezentant mobilní scény. Takový titul, ze kterého povolí brada i zapřísáhlým odpůrcům kapesních her. Přesto mu nelze s klidným srdcem vinou lačného vydavatele udělit vyšší známku.