Rayman

Verdikt
85

Když nějaký titul stojí za zrodem slavné série, která do dnešního dne prodala desítky milionů kopií, je jasné, že se nebude jednat o ledajakou hru. První Rayman je výborná, vtipná a obtížná plošinovka, která skvěle zabaví i dnes.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDOS Games Online

Další informace

Výrobce: Ubisoft
Vydání: 1. září 1995
Štítky: arkáda, humor, browser-gaming, zdarma, pohádka, plošinovka, staré pecky, akční, online

Rayman je hra, jejíž úspěch stál u vzniku série, která vzkvétá dodnes. Je pravda, že v posledních letech přibývají spíše o mobilní tituly, ale existují i takové pecky, jako třeba Rayman Legends, kterou lze směle považovat za jednu z nejlepších plošinovek všech dob. První díl z roku 1995 se dočkal portu na mobilní zařízení, kde se prodává pod názvem Rayman Classic. Na počítači si ho ale můžete zahrát bezplatně ve svém prohlížeči.

Nenechte se zmást pohádkovým a malinko infantilním vizuálem. Rayman je sice vtipná hra, která při roztomilých animacích pohybu a protivníků stále bez problémů dokáže zacukat koutky dnešního hráče, ale rovněž se jedná o záležitost tuhou jak hřebíky do rakve.

Cílem je nepříliš překvapivě dostat se na druhý konec úrovně, kde se nachází značka s vykřičníkem, která vás vpustí do dalšího kola. V cestě vám bude stát řada nástrah, mechanik a nepřátel, které je potřeba obelstít nebo přemoci. Panáček Rayman je zpočátku zcela bezmocný, v úvodních úrovních tedy nezbývá nic než uhýbat a přeskakovat. Jak ale pokračuje ve své pouti, dobrá víla mu věnuje další a další schopnosti. Postupem času se tak naučíte boxerský úder, zachytávání se hran, houpání se na předmětech, vznášení se a rychlý běh.

Hra vyžaduje dobré načasování, rychlé reflexy a do jisté míry také znalost samotných úrovní, což by zejména začátečníka mohlo pořádně vynervovat. Pokud ale nepoleví, dostane se mu výborné plošinovkové zábavy, která má sice na krku víc jak dvacet křížků, ale hodnoty a kvalitu si zachovala dodnes. Je plná rozličných a nápaditých prostředí, promyšlených mechanik a zábavných soubojů. Navíc vás hraní nebude stát vůbec nic, jen trochu času, protože titul je ve své prohlížečové verzi k dispozici zdarma.