Rayman Legends

Verdikt
90

Když někdo přijde se skvělým titulem a následně oznámí, že chystá pokračování, automaticky a mnohdy oprávněně předpokládáte, že už to prostě nebude ono. Rayman Legends ovšem tuto zásadu s neochvějnou jistotou popírá a posouvá celou raymanovskou sérii na novou úroveň. Jedná se o jednu z nejzábavnějších, nejdelších a nejpropracovanějších plošinovek, která zabaví bez rozdílu věku. S koupí neváhejte.

Počítač

WindowsWindows

19,99 €Steam

Konzole

PlayStation 4PlayStation 4

499 KčPlayStation Store

PlayStation 3PlayStation 3

499 KčPlayStation Store

Xbox OneXbox One

Xbox Store

Xbox 360Xbox 360

$19,99Xbox Store

PS VitaPS Vita

499 KčPlayStation Store

Wii UWii U

Nintendo WiiWare

Další informace

Výrobce: Ubisoft Montpellier
Vydání: 30. srpna 2013
Štítky: arkáda, hudební, plošinovka, pro hráče do 18 let, pro celou rodinu, více hráčů u jednoho zařízení, akční, společenská

Pokud existují univerzálně zábavné hry, Rayman Legends mezi ně suverénně patří. Pestrý svět s dechberoucími barvami a roztomilými bytostmi si užije zarputilý fanoušek krvavých stříleček i milovník vojenských strategií nebo fantasy adventur. Raymanovské legendy vyvolávají jen pozitivní pocity i ve chvílích, kdy už podesáté začínáte ze stejného místa. V Raymanovi je totiž všechno fajn, dokonce i umírání.

Nemusíte se tak předzásobovat ovladači, protože místo jejich vzteklého vrhání proti zdi se budete smát. Udržet vážnou tvář při pohledu na komiksovou křeč Teensíka v plamenech, které ho dostihly, protože jste nezvládli běh na čas před pohyblivou ohnivou stěnou, nebo na pády Raymana dobře umístěné do propasti, protože jste špatně načasovali skok, totiž vůbec nejde.

Legendy sice vizuálně i hratelností navazují na předchozí a úspěšné Origins, zároveň je ale rozšiřují. Využití 3D prvků dodává pocit hloubky a nový pohádkový svět působí mnohem hravěji a dynamičtěji. Vše je vyváženo a doladěno až s pedantskou přesností.

Run, Rayman, Run!

Raymana čeká několik legendárních světů, do nichž vstupuje stejně jako do jednotlivých úrovní-snů přes obrazy, které slouží jako portály. Jednotlivé světy mají vlastní unikátní stylizaci, takže Rayman nebo jakákoli jiná postava, za níž se rozhodnete hrát (Teensík, Barbara nebo třeba Globox - výběr postav se postupně rozšiřuje podle toho, jak je osvobozujete ze zajetí), procestuje pestrobarevnou paletu lokací od starého Řecka, přes verneovsky-bondovský podmořský světý až po psychedelický svět sladkostí či mexických tacos.

Osvobozené sny ovšem zloduši opět infiltrují. Z původní úrovně v tu chvíli vzniká speciální verze, která představuje příjemně složitý oříšek. Nepřátelé v něm přivážou trojici Teensíků k raketám, které odstartují, pokud k nim nedoběhnete včas. Checkpointy tyto speciální úrovně nemají, takže pokaždé začínáte nanovo.

Zatímco celkově je hratelnost jednoduchá, posbírat v jednotlivých úrovních všechny Teensíky a dotáhnout to na zlato je hodně obtížné. Najít některé modré kouzelníky vyžaduje takřka detektivní úsilí, doskočit či doplachtit ke všem žlutým ukníkaným Lumům chce zase hodně trpělivosti. To vše ale vyvažuje dokonalé zkombinovaná porce skákání, plachtění nebo šplhání.

Murphyho zákon

V některých úrovních Raymanovi pomáhá Murphy, kterého tentokrát můžete ovládat. Právě na Murphym je ale vidět, že hra byla původně vyvíjená pro Wii U a teprve později se přizpůsobovala ostatním platformám. Zatímco na dotykové obrazovce se věčně nadšená moucha, která používá lechtání jako zbraň, ovládá snadno a dobře, s gamepadem v ruce to místy vyžaduje až akrobatické výkony a větší synchronizaci pohybů.

Mimořádně zábavné a povedené jsou zejména hudební úrovně, které vás čekají na konci každého světa. Ozvučené sny přitom ukazují na jednoduchost a důmyslnost celé hratelnosti. Ve hře provádíte prakticky jeden jediný pohyb, ovšem správně načasovaný. A právě v hudebních úrovních, kde jednotlivé pohyby Raymana odpovídají rytmice hudby, je to patrné nejvíce.

Více hráčů, více zábavy

Vskutku legendární zábava vás ale čeká, když povoláte na pomoc kamarády, rodiče nebo děti. Hrát Legendy lze maximálně ve čtyřech lidech. Zapojit se do hry můžete prakticky v jakémkoli místě libovolné úrovně, stačí jen zapnout další ovladač.

Majitelé Wii U si v některých úrovních rozdělí role, přičemž jeden z nich bude s pomocí dotykového displeje ovládat Murphyho. Kooperace nesnižuje obtížnost úrovní, místy je tomu přesně naopak. Ač máte možnost se vzájemně oživovat, společná hra zase vyžaduje přesnější načasování s ohledem na ostatní hráče.

Ubisoft Montpellier v čele s Michelem Ancelem ukazuje v Legendách v plné kráse možnosti enginu UbiArt, vyvinutého speciálně pro raymanovskou sérii. Zatímco v Origins studio svůj engine jen polechtalo, v novém titulu se mu podařilo vybudovat pestrobarevný svět s unikátní hratelností. S Rayman Legends vás proto očekává zážitek, na který jen tak nezapomenete.