Ratchet & Clank: Nexus

Verdikt
78

Závěrečná tečka za „péestrojkovou“ kapitolou Ratchet & Clank je spíše malou jednohubkou než plnohodnotným pokračováním. S ohledem na adekvátní pořizovací cenu a celkovou intenzitu hry je však perfektním zakončením další etapy lombaxova pestrého života. Jako bonus je navíc na placce k dispozici starý, ale naprosto boží mini díl Quest for Booty, který rozhodně stojí za pozornost. Tak s chutí do toho!

Konzole

PlayStation 3PlayStation 3

Další informace

Výrobce: Insomniac Games
Vydání: 22. listopadu 2013
Štítky: plošinovka, multiplayer, více hráčů u jednoho zařízení, adventura, akční

S příchodem „soňáckého“ next-genu je na čase dokončit všechny resty stárnoucí generace, a tak se pod voňavou jedličkou mohl kromě šestého dílu závodního Gran Turisma blýsknout také slavný intergalaktický chlupáč Ratchet. Příznivci arkádového běsnění si v jeho společnosti spokojeně mručí již více než deset let a „péestrojkovou“ etapu série Ratchet & Clank nedávno uzamknul epilog s názvem Ratchet & Clank: Nexus.

Skalní fanoušci mají co oslavovat. Po kooperativních, a především v případě prvně zmiňovaného titulu rovněž neméně zajímavých, odbočkách Ratchet & Clank: All 4 One a Ratchet & Clank: QForce je příklon k tradičnímu schématu bezpochyby vítaný. Ne nadarmo se říká: „Všude dobře, doma nejlíp.“.

Starý dobrý lombax

A opravdu, nejnovější Ratchet & Clank je jako vytoužený návrat domů z dlouhých cest, kde čeká pohodlné křeslo, horký čaj a babiččiny tvarohové buchty. Žádné kooperativní běsnění, žádná snaha o originalitu za každou cenu. Prostě a jednoduše vezměte všechno zlato, co se na Ratchetovi třpytí, a prskněte ho na „péestrojkovou“ placku.

Nerozlučná dvojka si zrovínka užívá vesmírné idylky při cestě do vězeňského komplexu Vartax, ale eskortovaná kriminálnice Vendra Prog na poslední chvíli prchá s přerostlým bratříčkem a nechává hráče v hlubokém zmaru. Ratchet s Clankem ovšem neradi házejí fázery do žita, zvláště když na nich závisí osud celičkého vesmíru a brod je ještě daleko.

Intenzivní rychlovka

Nexus se nijak neliší od předchozích titulů z původní příběhové linie a přináší stejný arkádový nášup, vyšperkovaný trefným humorem a bláznivými kvéry, s nimiž se budete s láskou mazlit až do závěrečných titulků. Ty však přichází až příliš brzy a v nejlepším ukazují hráči vztyčený prostředníček a možnost začít znovu na vyšší obtížnost s kompletním zbraňovým arzenálem.

Zhruba po šesti hodinách frenetické akce se taková nabídka neodmítá, a vzhledem k možnosti dalšího vylepšování zbraní či nákupu nového brnění ani opětovné hraní nenudí, ale dvakrát dlouhé dobrodružství bychom uvítali s otevřenou náručí.

Budiž nám útěchou úměrná pořizovací cena a příslib plnohodnotného „péesčtyřkového“ pokračování. S využitím výkonu nové konzole se může již tak povedený vizuál vyšvihnout na vyšší level a ukázat Ratcheta s Clankem opět v novém světle. Vždyť už v Nexus je rozhodně na co koukat, od vymazlených galaktických bestií až po pestrobarevné scenérie několika planet, které během aktuálního dobrodružství navštívíte. Není jich mnoho, ale o to je výsledný zážitek nadupanější, beze stopy stereotypu či náznaku nudy.

Ratchet mele maso

Nemluvě o samotném chování nepřátel, když na ně vytáhnete třeba Nightmare Box - nejnovější verzi granátu, která všechny šmejdy k smrti vyděsí, ať už jde o dotěrný hmyz nebo přerostlou bestii ze závěrečného klimaxu. Srandu si užijete i s novým Winterizerem, který mění vše živé na vánoční sněhovou nadílku. Místo tradiční kadence hraje vánoční koleda a zubatý parchant morfuje v potu tváře na sněhuláka.

Zbraně se častým používáním vylepšují, za získané krystaly Raritania můžete navíc sami volit další vlastnosti a objevovat skryté možnosti. Ostatně, tento svižný progres a skvělá skladba dvanácti palných zbraní přímo vybízí k opakovanému hraní, jelikož během jednoho dobrodružství nelze „odemknout“ všechno najednou. S trochou snahy o taktiku pak doporučujeme střední či rovnou nejtěžší ze tří nabízených obtížností. Rozhodně stojí za námahu a samotnou akci si více užijete.

Hledíme ke hvězdám

Kromě všudypřítomné akce se čas od času posunete na nedostupná místa pomocí správně aktivovaných vodících paprsků a Clank se předvede v několika 2D gravitačních hrátkách, které sice ničím nepřekvapí, ale naštěstí jsou dostatečně krátké a nemají šanci nudit.

Ratchet během hry získá ve staré známé galaktické aréně JetPack, zhruba v polovině hry si vyslouží také oprýskané botky s tryskovým pohonem, ale těchto arkádových radostí si užijete pouze v dosti omezené míře. Na rozmáchlejší parádičky zde zkrátka není prostor, o to více je však Ratchet & Clank: Nexus intenzivní a nechává hráče jen spokojeně mlaskat.