Railbound

Verdikt
90

Postavte nejlepší železnici v této logické vlakové hře. Čeká na vás 150 úrovní, které vám zavaří mozek.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Ostatní platformy

PočítačPočítač

Steam

Další informace

Výrobce: Afterburn
Vydání: 12. května 2022
Štítky: mobilní hry, logické

Mobilní hry už dávno nejsou tím, čím byly. Dnes tam můžete hrát Call of Duty, Diablo, Fortnite a další. Dříve se dotykový displej využíval pro menší arkády, jedno-obrazovkové nápady, kde ovládání bylo šito na míru tažení prstem a samozřejmě nechyběla nálož logických her. Jedna taková právě teď přišla ve velkém stylu. A můžete ji hrát i na počítači! 

Railbound je logickou hrou, ve které máte za úkol připojit vagóny k lokomotivě. To má samozřejmě spoustu problémů – jednak jim musíte postavit koleje, připojit je ve správném pořadí, ale také se samozřejmě nesmí srazit. S postupem hrou přibývají další překážky v podobě závor, přepínacích výhybek nebo tunelů. Od začátku vás však bude trápit jedno velké omezení – v každé úrovni máte přesně daný počet kolejí, které smíte položit. 

Každá úroveň se vejde na jednu obrazovku a díky tomu máte vždy perfektní přehled o situaci. Netradičně zmíním rovnou na začátku nádherné stylizované zpracování plné povedených animací a opravdu přehledných tratí a výhybek. To je pro tuto hru zcela zásadní. Zásadní také je, že její skvělé audiovizuální zpracování vás k hraní přesvědčí v první řadě. Nemyslete si však, že hratelnost nějak zaostává. 

V podstatě jen kreslíte tratě v dostupném prostoru. A když jste připraveni, spustíte motory. Vagóny pak buď dorazí do cíle dle očekávání, nebo jejich cesta nedopadne úspěchem a vy to musíte zkusit znovu. Hra neobsahuje nějaký psaný tutoriál, ale všechny principy vás postupně učí na primitivních příkladech, což funguje výborně. A dokud hra byla víceméně statická, úrovně jsem plnil celkem bez problému. Občas se musíte více zamyslet, případně zkusit pár variant, ale přijdete na to. 

Problém nastává ve chvíli, kdy do hry přichází přepínače. Ty dovedou zvedat zábrany nebo otáčet výhybky. To je skvělá mechanika, která ale vyžaduje patřičnou dávku představivosti. U komplikovanějších úrovní se vám může mozek rychle vařit. Zapomeňte také na nápovědu. Většinou ale stačí nový nápad, který vás posune dál. Jako když si prvně uvědomíte, že můžete udělat z kolejí smyčku a poslat vagóny zpět po stejné trase. 

Hra Railbound má vynikající zpracování, velmi snadné ovládání a 150 úrovní vás dovede zabavit na delší dobu. Rostoucí obtížnost pak opravdu prověří vaše logické uvažování. Hru si můžete za 130 korun koupit pro Android nebo iOS. Na verzi pro počítače si připravte nějakých 265 Kč. Rozhodně ale stojí za to. Navíc jde o prémiový titul, který neobsahuje reklamy nebo mikrotransakce.