Rail Nation

Verdikt
80

Příjemná a propracovaná obchodní strategie, ve které budete budovat železniční impérium. Pokud vás podobné hry baví, určitě vyzkoušejte.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDuelovky

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Travian Games
Vydání: 13. ledna 2013
Štítky: budovatelská, browser-gaming, platby uvnitř hry, zdarma, tycoon, obchodní, v češtině, nejhranější na starých hry.cz, online, strategie

Máte rádi vlaky? Baví vás hrát si s mašinkami, pokládat koleje a převážet materiály? Pak vlastně ani nemusíte číst dál, protože Rail Nation je přesně pro vás, bude vás bavit, a jelikož je zdarma a nepotřebuje žádnou instalaci, můžete se do ní rovnou pustit. O co tu vlastně jde? Budování a nadvládu, samozřejmě, ale tentokrát ne prostřednictvím síly či vojska, ale skrze převálcování ostatních ekonomickou silou.

Rail Nation není obyčejná budovatelská strategie pro prohlížeč, takových je jak mraků na obloze. Liší se například už tím, jak v ní probíhá čas. Hry jsou rozděleny na jednotlivé instance, které vždy začínají někde za dob průmyslové revoluce, načež doba postupuje po jednotlivých epochách vpřed. Jedna taková epocha trvá čtrnáct dní reálného času. Když se hra dobere až do moderny, vyhlásí se vítěz, tedy ten, kdo za uplynulé zhruba tři měsíce prosperoval nejvíce, a jede se nanovo.

To je velice příjemný aspekt, nutno doplnit, protože to hře dodává cíl, řád, smysl, tah na bránu. Na rozdíl od většiny browserových strategií, které se od určitého stráveného času zacyklí a děje se v nich pořád to samé.

Pointou hry je získávat prestiž. A kdo je prestižní? No samo sebou zbohatlík. Prvním a vlastně jediným úkolem ve hře tedy je vydělávat peníze. Za tímto účelem budete pokládat železnice mezi místy výroby, jako jsou továrny, farmy a podobně, a místy poptávky, což jsou buďto města, která mají zájem o hotové produkty, či jiné továrny, které ke své práci potřebují produkty dílčí. Jinými slovy, ideálně budete obstarávat celé výrobní řetězce od surových materiálů až po spotřební zboží. Jestli jste hráli Transport Tycoon, budete hned jako doma.

Rail Nation nabízí obrovské množství lokomotiv, bohatý technologický strom plný vylepšení, postranní aktivity typu zvelebování hlavního nádraží, poměrně decentní monetizaci, která připomíná spíše moderní mobilní hry a nesnaží se vás okamžitě vyždímat ze všech peněz, a v neposlední řadě velice kvalitní českou lokalizaci. Texty v češtině dávají smysl, a ačkoliv lze narazit na jedno dvě překladatelská zaškobrtnutí, celkově dopadlo počeštění hry na výbornou.

Za zápor by se dala považovat spíše jednodušší grafika, ale to žádného fanouška vlaků jistě neodradí. Pro nadšence se jedná o skvělou zábavu, ale díky záplavě obsahu a odpočinkové, uklidňující atmosféře má Rail Nation potenciál upoutat i laiky. Směle do toho.