Raiders of the North Sea

Verdikt
85

Ať už máte rádi deskovky, nebo ne, Raiders of the North Sea je povedená strategie s nápaditými mechanismy a perfektním zpracováním.

Další informace

Výrobce: Dire Wolf Digital
Vydání: 30. července 2019
Štítky: vikingové, viking, mobilní hry, strategie

Deskovým hrám se na mobilních telefonech daří čím dál tím lépe. Navíc tvoří značnou část prémiových her, které jinak pomalu vymírají. Raiders of the North Sea, neboli Nájezdníci ze severu, využívají digitální médium na maximum a okamžitě se řadí mezi nejlepší adaptace. 

Desková hra z roku 2015 se řadí mezi středně obtížné evropské strategie, která sice působí akčně, ale v zásadě je hlavně o získávání surovin a jejich přeměně na vítězné body. Tím se však nenechte odradit, obsahuje několik mechanismů, které stojí za vaši pozornost. V první řadě je to sdílená vesnice s dalšími hráči. Sdílíte dokonce i vesničany, kteří pro vás pracují. Každé kolo jednu postavu umístíte na plán, čímž provedete patřičnou akci, a jinou figurku si zase vezmete zpět. Tím provedete akci druhou.

Je to jednoduchý princip, který je ale velmi interaktivní a ostatní neustále ovlivňují, co můžete či nemůžete udělat. Místo práce ve vesnici můžete vyrazit drancovat. Vyberete si cíl, zaplatíte příslušnou cenu, získáte body a ukořistíte suroviny. Některá místa obsahují žetony valkýr, které vás donutí zabít člena posádky. Čím více postav takto zemře, tím více bodů ale získáte. 

Mechaniky hry jsou dávno ověřeny a fungují bravurně. Hra však může sklouzávat k tomu, že po několikátém hraní bude působit jednotvárně. Sice se vždy mění distribuce surovin, ale základní mapa je neměnná. Mobilní hra však disponuje kampaní, která proměňuje cíle a rozložení, takže tento problém částečně řeší. Běžnou hru si pak zahrajete proti počítači, online, ale i dalším hráčům u jednoho zařízení. To bych však nedoporučoval, protože hraní bude paradoxně ještě delší než u deskové verze. U hry je nutné sledovat spoustu informací najednou, což se na jednom telefonu ve více hráčích nedá zvládnout.

Zpracování je přitom parádní. Celá mapa je prostorová a nesnaží se napodobovat skutečnou deskovku. Na předlohu tak můžete zapomenout a užít si promyšlenou strategickou hru, které nic nechybí. A pokud by vás opravdu bavila, můžete si pořídit fyzickou deskovku v češtině.