Puzzle & Dragons

Verdikt
68

Poměrně návykové spojení puzzle hry a tahového RPG. Bez jakýchkoliv oživení základní hratelnosti a ve formě free-to-play hry, ovšem i tak vcelku zábavné.

Další informace

Výrobce: GungHoOnlineEntertainment
Vydání: 20. února 2012
Štítky: platby uvnitř hry, dungeon, spoj tři, zdarma, mobilní hry, rpg

Puzzle & Dragons coby extrémně výdělečné dílko čínského studia Gung Ho vděčí za svůj úspěch především léta vyvažovanému modelu zpoplatnění. Nicméně, ani v rovině hratelnosti se vůbec nejedná o špatný titul. Prvky poplatné žánru "spoj tři" anebo hrám ze série Pokémon tu jsou sice jasně rozpoznatelné, jejich kombinace však dává vzniknout překvapivě chytlavému puzzle RPG.

Vše podstatné se v Puzzle & Dragons odehrává ve dvou oddělených a přeci vzájemně propojených oblastech. Horní polovinu displeje zaujímá obrazovka s hlavním děním, zobrazující souboje vašich fantasy hrdinů s nepřáteli v podobě tahového RPG. Spodek obsadila matice barevných drahokamů ve stylu klasických "spoj tři" titulů. 

V rámci zmíněného RPG režimu se vydáváte do jednoduchých koridorů podzemních kobek, v nichž na vás čekají překážky v podobě monster k poražení. Jde o velmi přímočaré hraní, není třeba si dělat starosti s průzkumem procházeného prostředí ani s nabíráním nové výbavy. Boj, to je to hlavní, oč tu běží. 

Když dojde na nějakou tu potyčku, pozornost se obrací směrem k dolní polovině displeje a tím pádem i k připraveným drahokamům. Každá barva reprezentuje určitý druh útoku, který lze vůči oponentům v horní části použít (červené oheň, žluté blesky, atd.). Vaším úkolem tedy není nic jiného, než spojovat souhlasně zbarvené krystaly a vypořádávat se tím způsobem s nabíhajícími monstry. Existuje rovněž možnost doplnit si zdraví prostřednictvím propojení růžových symbolů srdce, mnohdy se ovšem nejedná o nejlepší strategii, jelikož se tím otevírá prostor, v němž mohou nepřátelé zaútočit.


Jak vidno, Puzzle & Dragons zrovna neoplývá stovkami taktických možností. Ba naopak, tvůrci hry drží její hratelnost v mantinelech jednoduchosti a přímočarosti. Je třeba říci, že někdy to hře až škodí. To když si uvědomíte, že v ní není zas tolik co dělat. Podíváme-li se na to ale z druhé strany, tato nátura Puzzle & Dragons činí hru snadno uchopitelnou i zábavnou. Není proto problém vytáhnout ve chvíli volna z kapsy telefon a užít si trochu té nenáročné zábavy. 

Tedy, nešlo by o problém, kdyby titul nevyžadoval po celou dobu hraní internetové připojení. Na vrub negativ jde také místní obchodní model, který se zpočátku tváří přívětivě, zainvestujete-li ale do delšího hraní, obtížnost stoupá a vy můžete lehce zabřednout do mikrotransakcí. 

Jste-li tyto chyby ochotni akceptovat, Puzzle & Dragons se vám postará o zážitek, který rozhodně mezi zbytkem produkce nezapadne. Sice nepřichází s něčím originálním a mohl by také ubrat na agresivitě free-to-play modelu, i tak si však zaslouží ohodnocení pohybující se těsně pod 70 body ze 100.