PUBG Mobile

Verdikt
80

Než vyjde Fortnite i pro Android, jde o jedinou pořádnou Battle Royale střílečku pro mobilní telefony. Pokusila se přenést zážitek z počítačů na telefony a víceméně se jí to povedlo.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Tencent Games
Vydání: 19. března 2018
Štítky: střílečka, mobilní hry, akční

Zhruba před rokem jsme nestačili zírat, jak se na špici žebříčků vyšplhala podivná hra s ještě divnějším názvem. PlayerUnknown's Battlegrounds nebo PUBG nabídla zábavu pro sto hráčů najednou v masivním multiplayeru. Část hráčů se mezitím přesunula ke konkurenční hře Fortnite, ale pozici PUBG to neohrozilo, a navíc hra na telefonech chytila druhý dech.

Battle Royale je vcelku nový žánr, který spočívá v tom, že se velké množství hráčů – v tomto případě 100 – společně vydá do bitvy, ze které může vzejít jediný vítěz. Pokud tedy nehrajete týmovou hru, pak můžete vyhrát dva až čtyři. Ale stejně, ze stovky je dlouhá cesta. Začínáte na ostrově, jež se neustále zmenšuje. Závěrečná přestřelka tak proběhne na velmi malém kousku země. 

Každá bitva probíhá zhruba následovně: vyskočíte z letadla, přistanete poblíž nějaké vesnice a začnete prozkoumávat domy. V nich najdete základní vybavení – helmu, vestu, zbraně, náboje a podobně. Už v tuto chvíli však můžete narazit na protihráče. Snažte se být těmi, kdo z tohoto setkání vyjde naživu. Postupně procházíte územím směrem k vytyčenému cíli, zabíjíte další protihráče, berete jim kvalitní výzbroj, a nakonec se střetnete s posledním přežívajícím. Sláva je na dosah.

Nebo to může být tak, že vás po zdlouhavém hledání výzbroje někdo zabije a hra pro vás skončí. Umřít jako jeden z prvních vlastně vůbec nevadí, čím více ale do hry investujete času, tím více vás prohra bude mrzet. Vůbec nejhorší je skončit druhý. Celá jedna hra může trvat okolo půl hodiny.

Pokud jste žádnou podobnou hru nikdy nehráli, jen těžko můžete přesně pochopit její kouzlo. Mapa ostrova je zpočátku velká a nepřítel se může schovávat kdekoliv. Ostražitost je tak na místě. Mnohdy se vám stane, že zatímco v prvním patře hledáte nějaké vybavení, v přízemí se otevřou dveře a uslyšíte kroky. Jak se zachováte? Pravděpodobně se vám rozbuší srdce a okamžitě se přestanete hýbat – sebemenší šelest by vás prozradil.

Mobilní verze oproti té počítačové přichází s několika drobnými úpravami, které vám hraní usnadní. Jednak můžete zapnout automatický běh a při tom se pohodlně rozhlížet nebo sledovat mapu, ale především na minimapě uvidíte okolní střelbu, kroky nebo hluk motoru. Slyšet je v této hře mnohdy více než vidět a při hraní na telefonu se špatnými repráky nebo bez možnosti mít nasazená sluchátka byste byli ve značné nevýhodě. Tímto se situace celkem vyrovnává.

Jak asi vyplynulo z předchozích řádků, hraní PUBG je napínavé a vzrušující. Je to skutečně jiný pocit než v běžném multiplayeru, kde smrt nemá takový dopad. U této hry můžete přijít o desítky minut hraní a nasbíranou výzbroj. To přidává důležitý prvek opatrnosti, takže se za trochu toho kempení nikdo zlobit nebude.

Nebudeme vás však vodit za nos. Ovládání na dotykovém displeji není zcela pohodlné, i když to někteří hráči tvrdí. Celá obrazovka je totiž poseta virtuálními tlačítky a velmi snadno se přehmátnete. Spustit omylem palbu vás může občas stát život. Na ovládání si prostě musíte zvyknout. K dobrým zprávám ale patří, že si hru stáhnete zdarma a můžete ji tak i hrát. Mikrotransakce směřují k oblečení, jež má ovšem pouze estetický charakter. Všichni hráči tak mají vždy vyrovnané podmínky. Někdo má jen stylovější bundu.

Autoři se pokusili převést počítačový PUBG na telefony v poměru jedna k jedné, za což si zaslouží pochvalu. Na druhou stranu ale musíte počítat s komplikovaným ovládáním. Grafické zpracování také v žádném případě díru do světa neudělá – hezké efekty holt musely ustoupit dostatečné viditelnosti a plynulosti. Nakonec ale musíme konstatovat, že mobilní verze funguje téměř stejně dobře jako ta na počítači.