Prune

Verdikt
90

Prune je umělecké dílo, ke kterému by se mělo přistupovat s posvátnou bázní. Prostřednictvím jednoduchých herních principů umožňuje každému ponořit se do hlubokých, propracovaných témat a prožít si je na jednu stranu krásným a na druhou dojemným způsobem.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Windows PhoneWindows Phone

Microsoft Store
Koupit

Další informace

Výrobce: Joel McDonald
Vydání: 23. července 2015
Štítky: puzzle, mobilní hry

Minimalistických her je na mobilních platformách k dispozici spousta, ale málokterá z nich člověka dovede vrátit zpátky k prvním měsícům a rokům kapesního hraní tak jako Prune. Tvůrce dokázal znovu navodit pocit objevování nepoznaného skrze originální, inovativní a zároveň extrémně jednoduchou hratelnost. 

Prořezávání větví za účelem správného růstu stromu má potenciál stát se jedním z nejsilnějších herních prožitků, které za dlouhou dobu zažijete. Každá úroveň začíná zasazením semínka do země prostým klepnutím na displej. Poté už je ale jen na hráči, aby vytáhl ratolest směrem k proudu světla, kde by mohla vykvést. Jakmile stromek nasbírá dostatečné množství slunečního záření, může se hráč posunout dál.

Prune okamžitě upoutá tím, jak omezenou paletu výrazových prostředků zapojuje. Neexistují žádné rušivé momenty, žádný časový limit a popravdě ani žádná slova, kterými by vám hra předávala instrukce. A to je ohromně důležité. Nic vás tak neodvádí od fantastické výtvarné stránky, ve své stručnosti překvapivě lapidární, ale především od meditační nálady a vpravdě zenového zážitku. 

Budete přemítat nad hádankou a vzápětí se přistihnete, jak vaše podvědomí začíná bloudit. Vaše myšlenky zalétnou k přírodním tématům, k harmonii na Zemi a najednou rozpoznáte a nakonec pochopíte plný rozměr motivů, s nimiž Prune pracuje a jako by mimoděk je budete aplikovat i na svět mimo displej vašeho chytrého zařízení. 

Prune představuje neobyčejně silnou zkušenost, kterou by si měl každý projít sám. Je na delší debatu, nakolik se vlastně jedná o hru, máte-li v sobě ale jen špetku hloubavosti, něco takového vás absolutně nebude trápit.