Professor Layton and the Azran Legacy

Verdikt
75

Hershel Layton se rozloučil s důstojností sobě vlastní a i pošesté dokázal nabídnout zábavnou adventuru plnou hádanek. Pro majitele handheldu od Nintenda jde o příjemnou volbu.

Konzole

3DS3DS

Další informace

Výrobce: Level-5
Vydání: 8. prosince 2013
Štítky: adventura, hlavolamy, logické

Každé herní univerzum má jistou vnitřní logiku. Sadu pravidel, podle nichž hráč řeší vzniklé situace. V Call of Duty všechny postřílíte, v Devil May Cry všechny zmlátíte, v Pokémonech se nikdy nikoho nedotknete, ale vysíláte své zvířecí prostředníky. No a v sérii Professor Layton si pro změnu vždy poradíte vyřešením nějaké hádanky.

Někdy to vede k vysloveně úsměvným situacím. Profesor naskáče se svým týmem do vzducholodě, začnou pronásledovat nepřátelskou poletuchu, která na ně vysílá kulometné drony, ale když hrdinové za letu infiltrují plavidlo zlounů a nechají se načapat hlídkou, strážník ani neztropí poplach, ani nevytáhne zbraň, ale… hodí po nich hádankou!

Vývojáři vymysleli desítky záminek, proč vám servírovat hlavolamy. Potřebujete informaci od šerifa? Vyřešte jeho hádanku. Chcete si promluvit s klučinou? Vyřešte jeho hádanku. Rádi byste se pustili do finálního „souboje“? Stráž vás nevpustí, dokud nemáte v životopise 75 vyřešených hádanek.

Puzzle pro gentlemany

Celá série, kterou šestý díl s podtitulem The Azran Legacy završuje, šroubuje dohromady adventuru s kolekcí puzzlů. Jednou šroubuje elegantně, jindy ale natolik křečovitě, až praskají závity. Takový už ale Professor Layton je. Logika skutečného světa ustupuje náložím hádanek, na nichž i Azran Legacy stojí. A takového máme Laytona koneckonců rádi.

Puzzle, kterých zde v základu naleznete kolem 150, jsou tradičně hlavním tahákem série. Za každý úspěch klasicky inkasujete body (picarats), přičemž čím více špatných odpovědí a opakování, tím méně „pikarátů“. Znalci předchozích dílů se brzy najdou.

Typický příklad: „A ráda nosí červenou, B nerada nosí to samé, co A, C ráda nosí sukně. Jakou velikost podprsenky nosí D?“ Tedy, ne úplně. Pubertální humor letí z okna ven, hrdina Hershel Layton je přeci váženým akademikem a odměřeným profesorem archeologie, z nějž britské gentlemanství sálá do všech světových stran.

Zahřeje mozkové závity

Nenechte se oklamat dětským, byť velice pohledným grafickým zpracováním. Professor Layton and the Azran Legacy není jednoduchou záležitostí a kvůli absentujícímu českému překladu je pro vaše děti těžko použitelná, ledaže s anglickým jazykem vyrůstaly. Každé hádance předcházejí instrukce, někdy podané složitou angličtinou.

Matematické úlohy často nejsou přímočaré, jak se na první pohled zdá, a párkrát se necháte pěkně napálit. Někdy si totiž stačí jen všímat. Kolik 150ml sklenek horké vody potřebujete na rozpuštění dvoukilogramové kostky ledu? No přeci žádnou, když v pozadí plápolá krb…

Celou hrou se naštěstí vine velice štědrý systém nápovědy a až snad na jednu výjimku vás při řešení puzzlů netlačí časový limit. Když už se člověk zasekne, postupně si za jednu z hromady nasbíraných mincí odemkne několik tipů a nakonec se vždy dobere zdárného řešení.

The Azran Legacy doporučujeme konzumovat po dávkách, hezky jako víkendové křížovky či sudoku. Když budete v průběhu jednoho týdne z nového Laytona ukusovat několik hodin denně, ke konci už se budete nejspíš cítil přesyceně.

Povídej, poslouchej a pak přemýšlej

Více času než luštěním hádanek strávíte čtením a odklikáváním lineárních dialogů. Občas přijde i krátký animovaný filmeček s dabingem. The Azran Legacy je tuze příběhovým pokračováním, které dokreslí profesorův život, znalce série překvapí několika zvraty a celkově uzavře ságu. Spíše než o velké finále jde ale o poslední kousek mozaiky, neboť hra plní roli prequelu pro Curious Village, premiérový díl z DS.

S profesorem, Lukem a zbytkem archeologického týmu obletíte skoro celý svět a zavítáte mezi křováky v džungli, londýnské policisty ze Scotland Yard nebo vesničany s vyšinutým obětním rituálem. Probudíte spící dospěláky, rozesmějete zachmuřeného náčelníka nebo dohodíte nešťastnému vlkovi stařenku. Náplň i kulisy se příjemně mění a milé je, že pětici světových destinací, v nichž pátráte po pěti vejcích, lze navštívit v libovolném pořadí, což decentně oživuje jinak striktně lineární náplň.

A co že jde? O záchranu světa, co naplat. Původně nevinný nález zmrzlé dívky vede k dalšímu bádání po starobylé civilizaci Azran, s čímž nevyhnutelně přichází i zápolení s Targent, nejmocnější zločineckou organizací široko daleko. Metál za vyprávění si Azran Legacy nicméně neodnese, místy totiž scénář působí vysloveně hloupě naivně, což stojí v přímém kontrastu s občas dost složitými hádankami. Jinými slovy, puzzly si užijí i ti náročnější z vás, leč nad servírováním děje budete kroutit hlavou.

The Azran Legacy přirozeně navazuje na dědictví Miracle Mask, předchozího dílu, který s přechodem na 3DS laytonský koncept lehce upravil. Na svět se opět díváte z pohledu vlastních očí a on se vám prezentuje formou vesměs statických obrazovek na horním displeji handheldu, které zkoumáte pohybem lupy po dolním dotykovém displeji.

Čeká vás spousta dialogů, spousta pěkných zákoutí, spousta příjemné muziky od Tomohita Nišiury, dvorního skladatele celé série, a také spousta odlehčeného pixel huntingu. Stylus, popř. nějaká jeho náhrada (skvěle fungují šťourátka do uší), je podmínkou pro pohodlné hraní.

Slušná porce

The Azran Legacy je velká hra. Vyluštění všech hádanek vám zabere desítky hodin a k nim tvůrci z Level-5 přihazují ještě trojici miniher. Dress Up působí jako znouzectnost, v níž zužitkujete nasbírané kusy oděvů a s ohledem na vkus té které zákaznice jí obléknete od hlavy až k patě. Milovníci stereotypů nezapomenou připomenout, že i po asi 170 letech od Tamagoči jej Japonci nadále všude cpou.

O dost zajímavější je minihra Blooms and Shrooms, v níž sázíte květinky. Tedy, ono je to vlastně o dost složitější a k řeči přijde stará dobrá taktika pokus & omyl, ale popis by nabral manuálových rozměrů. Nejlepší je pak Nut Roller, kde se v roli veverky snažíte dokutálet oříšek do cílového stanu a přitom měníte trasu překážkové dráhy. Překvapivě komplexní záležitost, v níž necháte klidně další hodiny.

A ti největší hračičkové, kteří by rádi vyzobali první poslední, ocení i nový multiplayerový mód Treasure Hunt plný bonusových předmětů. Bohužel stojí na využívání StreetPassu a šance, že si jej užijete, je tak malá. Teď už tedy zbývá rozlousknout jen poslední hádanku: může se Hershel Layton těšit na poklidnou penzi? Odchází s čistým štítem?

Ano. Professor Layton and the Azran Legacy dostál svému renomé a odchází s hlavou vztyčenou. Cílové platformě je šitý na míru a doporučit jej lze všem příznivcům hlavolamů, i kdyby mělo jít o váš první díl v sérii. Vlastně to tak možná bude i lepší – užijete si originální Laytonův styl a nebude vás tolik mrzet, že řadu zdejších hádanek jste už v bledě modrém řešili minule. Vývojáři byli zbytečně opatrní, ale hru udělali beztak velice solidní. Farewell, professor!