Prince of Persia

Verdikt
85

Ikonická plošinovka, která oslavila již pětadvacáté narozeniny. První příběh perského prince je překvapivě stále dobře hratelný, ačkoliv jeho věk je samozřejmě znát. Pamětníci doporučení, doufejme, nepotřebují, a ti z vás, kdo prvního prince nikdy nehráli, by to měli napravit.

Další informace

Výrobce: Jordan Mechner
Vydání: 3. října 1989
Štítky: plošinovka, staré pecky, akční

Ačkoliv se to dnes může leckomu zdát, mírně řečeno, podivné, v době vydání byl první Prince of Persia brán za obrovský technologický pokrok. Mohly za to realistické animace, na jejichž vytvoření použil Jordan Mechner, tvůrce hry, přelomovou technologii. Natáčel totiž svého skotačícího malého brášku a jeho pohyby poté převedl do hry. Jak moc se mu to povedlo, můžete ostatně posoudit sami - ona originální videa Mechnerova bratra jsou na internetu k dohledání.

Prince of Persia byl vždy (minimálně až do moderního dílu Warrior Within) pohádka, tomu odpovídá i příběh. Zlý Džafar uvěznil princeznu, shodou okolností samozřejmě vaši vyvolenou, a vaším úkolem je do hodiny čistého času zdolat labyrint nástrah, pastí a osidel, vyřešit logické hádanky, šermířsky zdolat zlotřilé Džafarovy pohůnky, a nakonec samozřejmě skončit v náruči své milé. Vypíchnout je nutné zejména onen šerm, který se sice skládal z jen asi tak čtyř pohybů, ale animátorská práce je tak skvělá, že když se vám povede na sebe výpady a bloky správně navázat, působí duel na meče parádně dynamickým a plynulým dojmem.

Hra se sice z pohledu dnešních standardů ovládá malinko kostrbatě, jedním dechem je ale nutné dodat, že na to, že jde o pětadvacet let starou plošinovku, je hratelná stále velice dobře. Na svém kouzle také rozhodně neztratil zajímavý design úrovní, jež jsou plné tajných skrýší, ve kterých hráč může nalézt rozličné bonusy, a samozřejmě i smrtících pastí. Také jste se za mlada děsili těch nabroušených klapajících čelistí, které bylo nutné proskakovat?

Pokud si tak chcete vyzkoušet pradávnou legendu a podívat se na hru, která nastínila podobu technologií ke snímání lidského pohybu na desetiletí dopředu, máte možnost. Hra je totiž k dispozici zcela zdarma a můžete si ji střihnout ve svém prohlížeči.