Prince of Persia 2

Verdikt
80

Hra, které už je sice bezmála pětadvacet let, ale královsky zabavit (i přepychově rozzuřit) dokáže bez problémů i dnes. Prince of Persia 2 patří do zlatého fondu videoher, a pokud jste ještě neměli tu čest, nebo si chcete princovo dobrodružství jen připomenout, můžete. A co je nejlepší, peníze za to nikdo chtít nebude.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDOS Games Online

Další informace

Výrobce: Broderbund
Vydání: 6. června 1993
Štítky: arkáda, browser-gaming, dobrodružná, zdarma, plošinovka, staré pecky, online hry, akční, logické

Není snad člověka, který někdy v životě hrál videohry, a minulo by ho dobrodružství perského prince. První díl světoznámé značky vytvořil Jordan Mechner už v roce 1989, pokračování přišlo o čtyři léta později. Přineslo nepříliš změněnou hratelnost, ale daleko vyšší produkční hodnoty, větší rozsah, výpravu... a také daleko brutálnější obtížnost.

Prince of Persia 2 je hra, kterou můžete, jako matadoři a pamětníci, s klidem použít, abyste dnešní videoherní mládeži ukázali, že ano "tenkrát se hry dělaly jinak". Zejména co se týče náročnosti na nervy nebohého hráče. Druhé dobrodružství perského aristokrata je totiž opravdu ocelově tuhé. Už v době vydání, kdy byli lidé na náročné hry přeci jen zvyklí, ho až do konce bez návodu či cheatů dohrál málokdo.

Tam, kde by vás dnešní hry shovívavě pohladily a poplácaly po rameni, vám Prince of Persia 2 rovnou vrazí pěstí na solar. Špatně vyměřený skok, nepromyšlený postup, pomalé reakce? Hra vše trestá naprosto nekompromisní smrtí, která znamená návrat na začátek úrovně. Životů máte sice neomezené množství, ale celá hra má samozřejmě ještě časový limit, v rámci kterého ji musíte stihnout dohrát. To kdyby se vám to náhodou zdálo moc snadné.

Jakmile si ale zvyknete na ovládání a dobovou obtížnost (a možná někde stranou otevřete návod), zjistíte, že se i po čtvrtstoletí jedná o hodnotnou hru. Design úrovní je nebývale propracovaný, bludiště a nástrahy smrtící, nepřátelé neúprosní. O to větší zábava je ale vyjít ze střetnutí vítězně a přiblížit se tak záchraně své snoubenky, kterou opět unesl zlý vezír, protože vezírové evidentně neměli nic jiného na práci, než pořád dokola otravovat princezny.

Jádro hratelnosti se opět soustředí do plošinkového skákání, stlačování spínačů a šermířských soubojů, ale prostředí se tentokrát mění a vším prostupují ještě krátké filmečky, pomocí nichž hra vypráví svůj pohádkový příběh. Oproti prvnímu dílu se zkrátka jedná o jednoznačný posun vpřed.

Hra je k dispozici zcela zdarma a můžete si ji zahrát ve svém prohlížeči, tedy bez instalace. Pohyb postavy se ovládá pomocí kurzorových kláves. Levý ctrl tasí meč, další stisky levého ctrl jsou útoky. Po boji meč schováte šipkou dolů. Pokud při skoku podržíte levý shift, princ se rukama zachytí hrany a bude na ni moci vyšplhat.